Skocz do zawartości

Skuter elektryczny dla seniora


321yyywis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc. 

Czy po zakupie takiego "pojazdu" będę musiał go zarejestrować, ubezpieczyć czy gdziekolwiek zgłaszać? Byłem przekonany że nie ale pani z WK twierdzi, że skoro pojazd posiada homologację, to po zakupie mam obowiązek go zarejestrować. 

Screenshot_2023-11-29-16-45-04-814_pl.allegro.jpg

Screenshot_2023-11-29-16-45-21-211_pl.allegro.jpg

Screenshot_2023-11-29-16-45-36-148_pl.allegro.jpg

Screenshot_2023-11-29-16-45-58-540_pl.allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz rejestrować.

 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3. 2.

2 Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

2a. Pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.


 

Cytat

 

SKUTER ELEKTRYCZNY EBIKE VOYAGER GF910:

prędkość maksymalna - 25 km/h

 

GF910.png.aaeb10a9ca306ff5c3987f34ff3345c0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 321yyywis napisał:

że skoro pojazd posiada homologację

Wklej tutaj tą homologację albo podaj jaką kategorię homologacyjną ma ten pojazd.

19 minut temu, Jacdiag napisał:

pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy,

A jeśli to motorower to nie będzie pojazd silnikowy i na wolnobieżny się nie załapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, adam1501 napisał:

.standard: CE

Czyli został przebadany i nie stwarza zagrożenia dla użytkownika a o poruszaniu się nim w ruchu drogowym pewnie słowa nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 321yyywis napisał:

Pewnie za duży format.

Raczej adres pliku w Twoim komputerze.

 

@michal_k czy jest limit prędkości dla pieszego :?: (sprinterzy osiągają poniżej 10s/100m ~ 36 km/h)

48) wózek inwalidzki - pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jacdiag napisał:

czy jest limit prędkości dla pieszego

Nie ma, ale ciężko uznać, że jest to 25 km/h.

Obstawiam, że ten pojazd to motorower, który wymaga rejestracji, ubezpieczenia, kasku itd.

Nawet na aukcji piszą, że otrzymuje się dokumenty potrzebne do rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, 321yyywis napisał:

Jutro będę miał homologację, to załączę. 

Czekam niecierpliwie na tą homologacje bo babcia kupiła taki pojazd używany i na razie jezdzi bez żadnej rejestracji . Raczej babcia nie dostała żadnych dokumentów od poprzedniego własciciela . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dawid_J napisał:

babcia kupiła taki pojazd używany i na razie jezdzi bez żadnej rejestracji

Ale jeździ tym jako wózkiem inwalidzkim? Czy pojazdem wolnobieżnym z prawem jazdy i ubezpieczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michal_k napisał:

Ale jeździ tym jako wózkiem inwalidzkim? Czy pojazdem wolnobieżnym z prawem jazdy i ubezpieczeniem?

Babcia ma orzeczenie o niepełnosprawnosci wiec jezdzi nim bez rejestracji i bez ubezpieczenia . Czy zgodnie z przepisami to dopiero teraz zacząlem sie zastanawiac . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Dawid_J napisał:

Babcia ma orzeczenie o niepełnosprawnosci

Ale jeśli to nie wózek inwalidzki to nie może tak sobie jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jacdiag napisał:

48) wózek inwalidzki - pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego;

Według tej definicji to wózek inwalidzki . Musze dobrze obejrzec ten pojazd . Poszukam TZ lub jakis innych mówiacych mi cos wiecej o parametrach tego elektrycznego pojazdu . Jechałem tym pojazdem i według mnie jedzie około 20 km/h . 

§ 54. 1. Wózek inwalidzki bez silnika pomocniczego powinien odpowiadać przepisom § 53 ust. 1.

2. Dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu wózka inwalidzkiego napędzanego silnikiem pomocniczym pod warunkiem:

1) nieprzekroczenia 50 cm3 pojemności skokowej w przypadku silnika spalinowego;

2) spełnienia wymagań określonych w § 53 ust. 2–5.

3. Szerokość wózka inwalidzkiego nie może przekraczać 1,5 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich okolicach też taki jeździ, nawet kolor się zgadza 😁 (teraz nie bo zima), ale nie zwróciłem uwagi by miał TR, porusza się po chodniku i ścieżkach rowerowych. I na pewno bez kasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu nie widziałem na czymś takim tablic rejestracyjnych. A nie powiem, żeby emeryci... ech, po prostu upalają po chodnikach, po alejkach w parku jak offroadowcy żywi. Kaski..., jakie kaski! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paprock napisał:

W życiu nie widziałem na czymś takim tablic rejestracyjnych

Wszystko do czasu aż się wypadek jakiś wydarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paprock napisał:

W życiu nie widziałem na czymś takim tablic rejestracyjnych. A nie powiem, żeby emeryci... ech, po prostu upalają po chodnikach, po alejkach w parku jak offroadowcy żywi. Kaski..., jakie kaski! :evil:

 

Godzinę temu, michal_k napisał:

Wszystko do czasu aż się wypadek jakiś wydarzy.

a ja widziałem i u nas robi badania jako motorower na prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd mojej babci to taki jak na stronie producenta

EXEL NAVIGATOR mały skuter inwalidzki elektryczny od 2800 zł - Elektro-mobil (elektromobil.com.pl) 

Obejrzałem wczoraj ten pojazd , wywaliłem go nawet na bok , nigdzie nie ma żadnych tabliczek czy numerów oprócz naklejek ostrzegawczych o jego udzwigu itd . Jest tez duża naklejka producenta z adresem i numerem telefonu do serwisu . 

19 godzin temu, rurek777 napisał:

a ja widziałem i u nas robi badania jako motorower na prąd

Czyli TZ i numer ramy/podwozia/VIN posiada ? Jeśli tak to może pamietasz w którym miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Paprock napisał:

elegancko rozpisane:

niby wszystko jasne ale są wyjątki i jak zwykle wszystko zależy od ''milicjanta'' 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.