Skocz do zawartości

Montaż dodatkowego zbiornika paliwa.


hobbystapol

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. klient "zastrzelił" mnie pytaniem czy może zamontować dodatkowy zbiornik paliwa? Pojazd nowy i ma wątpliwości czy nie będzie problemów z przeglądem za trzy latka. Samochód Toyota Hilux rejestrowana jako N1G. Zbiorniki produkuje jakaś krajowa firma,  mają homologację ale montaż będzie w autoryzowanej stacji Toyoty. Szukałem po forum coś tam znalazłem okazuje się że sprawa nie jest tak oczywista. Nie wiem jaka pojemność i jaki sposób montażu ma to dostarczyć może jeszcze dziś. Pozdrawiam szacowne grono i proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poprosił o opinie rzeczoznawcy , w tym zakresie z uwzględnieniem masy pojazdu . ( która ulegnie zmianie , a to spowoduje zmianę ładowności pojazdu )

ust. 13. W razie powstania trudności w ustaleniu parametrów pojazdu, badanie techniczne może być przeprowadzone po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a.

Jeżeli będzie to wykonywał serwis ASO  to powinni wystawić stosowny dokument na dokonane zmiany .

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2023 o 12:32, Janusz72 napisał:

Jeżeli będzie to wykonywał serwis ASO

Aso nic nie wystawi bo nie mają tylko to zamontować. Sam zbiornik ma ponoć homologacje ale tylko na zbiornik nie na montaż tego w samochodzie. Jak klient doniesie papiery to wlepię to i "pomyślimy" co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hobbystapol napisał:

Sam zbiornik ma ponoć homologacje ale tylko na zbiornik nie na montaż tego w samochodzie

A przepisy w sprawie WT zawierają kilka wzmianek jakim warunkom powinien odpowiadać zbiornik i jego otoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hobbystapol napisał:

Sam zbiornik ma ponoć homologacje ale tylko na zbiornik

To ma homologację samochodową? Skoro tak, to powinien mieć określony model pojazdu pod który może być zamontowany, chyba że jest ogólnym zbiornikiem do zamontowania "na pace".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2023 o 00:33, michalp napisał:

Moim zdaniem tylko rzeczoznawca dla świętego spokoju

Jeżeli święty spokój jest najważniejszy to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Puki co klient odpuścił , zbiornik miał być  w miejsce koła zapasowego , poj. sto litrów oleju napędowego , homologacja na sam zbiornik bez homologacji  na montaż tego w pojeździe. Tyle wiem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mirek.g napisał:

kwestie odpowietrzania itp

Wystarczą dwa przewody (rurki) w odpowiednich miejscach zbiornika fabrycznego i dodatkowego. Jeżeli w zbiorniku dodatkowym będzie korek wlewu, to na jednym przewodzie musi być zawór blokujący przepływ paliwa podczas tankowania. Bez korka potrzebna pompka paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie typowo techniczne swoją drogą , ważniejsze są kwestie formalne czy taki "baniak" w miejscu koła może istnieć legalnie 83 kilo same paliwo plus waga zbiornika , no i bezpieczeństwo przede wszystkim. Przyjedzie dopiero za trzy lata , do tego przy słusznej zmianie może badań już nie będzie :) Spokojnych Świąt życzę koleżankom i kolegom po fachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.