Skocz do zawartości

badanie poprawkowe po OBT+D zm kon


wolf

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc razem OBT+DBT zmiany konstrukcyjne - kończąc wynikiem P, wchodzi do CEPiK-u, jednak gdy robimy ponowne badanie [po wyniku N] to nie można tego już wysłać do CEPiK-u.

Dotyczy programu- Stacje SQL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • IVVO pinned i unpinned this temat
W dniu 2.02.2024 o 08:36, wolf napisał:

Robiąc razem OBT+DBT zmiany konstrukcyjne - kończąc wynikiem P, wchodzi do CEPiK-u, jednak gdy robimy ponowne badanie [po wyniku N] to nie można tego już wysłać do CEPiK-u.

Dotyczy programu- Stacje SQL.

a czy możesz podać jaki błąd zwraca CEP przy takim scenariuszu?
Sprawdziłem na środowisku testowym: 

  1. Wykonałem OBT + DBT zmiany konstrukcyjne z wynikiem N
  2. Wykonałem BTP poprawkowe do BTP z p.1 z wynikiem P. 
  3. Dostałem błąd image.png.05ebf9a05fd5be6e01ccde6038a243ea.png

Od lipca 2023 zadaliśmy pytanie do CEP czy taki scenariusz ma prawo na istnienie. Niestety wciąż czekamy na odpowiedź. Z treści błędu wynika logika, że poprawkowe badanie nie może być łączone z żadnym dodatkowym. 
Pomocniczym będzie usunięcie dodatkowego badania przy wykonaniu poprawkowego. Pozostawić w rodzaju badania tylko Okresowe. Zmiany konstrukcyjne wykonać jako osobne badanie w rejestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stu lat nie łączymy badań. Każde robimy osobno i każde poprawiamy osobno i każde do cepiku trafia osobno. Z łączenia same kłopoty, czego powyższy post jest dowodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd mam taki sam. OK, ale w samej broszurze z CEPIK zamieszono informację:

"13. W jaki sposób przekazywać badanie okresowe i dodatkowe,
które są wykonywane razem?
System CEPiK 2.0 wprowadza możliwość przekazania badania łączonego, czyli
jednocześnie okresowego i dodatkowego dla tego samego pojazdu. Sposób
postępowania oraz zasada wpisu do dowodu rejestracyjnego nie ulega zmianie.
Wpis do dokumentu następuje po pozytywnym przejściu badania okresowego."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wolf zwróć uwagę, że do badania dodatkowego nie można zrobić badania poprawkowego i dlatego CEPiK nie chce tego łyknąć. W tym wypadku pozostaje tylko rozdzielić badania i wysłać je osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 09:50, Paprock napisał:

Od stu lat nie łączymy badań.

A ja z uporem maniaka do końca ubiegłego roku tak robiłem i wciąż cieszę się życiem na wolności a klienci swoimi BT w CEPie.

W dniu 6.02.2024 o 09:50, Paprock napisał:

Z łączenia same kłopoty, czego powyższy post jest dowodem.

Nie ma żadnych kłopotów jak diagnosta myśli i wie do czego robi badanie poprawkowe.

W dniu 6.02.2024 o 21:48, danielg539 napisał:

do badania dodatkowego nie można zrobić badania poprawkowego i dlatego CEPiK nie chce tego łyknąć

Dlatego "repetę" robi się tylko dla OBT, tylko operator myszki musi się chwilę zastanowić co czyni za biurkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje podejście do pracy, oby z przepisami zgodne. Łączyłem, a teraz nie łączę i lepiej na tym $$$ wychodzę. :silent:

Zero kłopotów. :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Paprock napisał:

Łączyłem, a teraz nie łączę

Ja też łączyłem a teraz mi tego nadzór zakazał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, danielg539 napisał:

Ja też łączyłem a teraz mi tego nadzór zakazał.

A podali podstawę prawną, czy standard "nie, bo my tak mówimy"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, aboz napisał:

A podali podstawę prawną

Zapewne mieli spotkanie z ITSem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 21:48, danielg539 napisał:

@wolf zwróć uwagę, że do badania dodatkowego nie można zrobić badania poprawkowego i dlatego CEPiK nie chce tego łyknąć. W tym wypadku pozostaje tylko rozdzielić badania i wysłać je osobno.

A dlaczego do badania dodatkowego nie można zrobić poprawkowego? Z tym akurat nie ma żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2024 o 07:45, aboz napisał:

A podali podstawę prawną, czy standard "nie, bo my tak mówimy"?

Tak podali, że BT dzielą się na okresowe i dodatkowe wiec nie można ich łączyć. Wiem, że to masło maślane ale tak sobie ubzdurali.

23 minuty temu, wolf napisał:

A dlaczego do badania dodatkowego nie można zrobić poprawkowego

Gdyż cały §6 gdzie jest mowa o badaniach poprawkowych tyczy się OBT.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wolf napisał:

Z tym akurat nie ma żadnego problemu.

Jesteś pewny? Za zakresem:
"...Badania technicznego pojazdu polegającego na ponownym sprawdzeniu zespołów i układów, w którym stwierdzono usterki, dokonuje się w zakresie ich usunięcia, jeżeli w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia badania sprawdzenia dokonuje stacja, w której te usterki stwierdzono. Po wykonaniu badania polegającego na ponownym sprawdzeniu zespołów i układów uprawniony diagnosta, po stwierdzeniu, że wszystkie usterki poważne oraz usterki niebezpieczne zostały usunięte, wpisuje do dowodu rejestracyjnego kolejny termin okresowego badania technicznego. Termin ten jest liczony, począwszy od daty przeprowadzenia badania, w którym stwierdzono te usterki. ..."

Jak chcesz to zastosować dla np. dodatkowego TAXI?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, danielg539 napisał:

BT dzielą się na okresowe i dodatkowe wiec nie można ich łączyć.

Ale z tego nie wynika, że nie można ich łączyć. Jedyne o czym ten przepis mówi, to rodzaje badań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wkleił Adam podobno dotyczy tylko badania okresowego. A mało tego, bo okresowego zakończonego wpisem do dowodu rejestracyjnego, co na dzisiaj prawdą nie jest. Tak, wiem że w paragrafie czwartym pod ustępęm czwartym jest wymieniona centralna ewidencja wraz z zaświadczeniem, ale... Jest też podpowiedziana dostępność dowodu, cokolwiek ma to znaczyć, a wiadomo że nam chodzi o wolne w nim miejsce. To co, dostępnośc, czy wolna rubryka, w którą należałoby termin wpisać. Jak widać, mimo zwięzłego przepisu, to pojęcie jest szersze bo dotyka dostępności dowodu i/lub wolnej rubryki aby wpis daty następnego badania poczynić.

Jak widać interpretacje są różne. Jedni potrafią uzasadnić łączenie, a inni rozdzielenie.

U nas też się badania rozdziela na podstawie "bo się rozdziela". :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2024 o 07:33, aboz napisał:

Ale z tego nie wynika, że nie można ich łączyć

Dla mnie też nie wynika, ale nadzorujący ciągnie w swoja stronę a ja z nim nie będę w tej kwestii walczył, bo w sumie jest mi wszystko jedno czy mogę łączyć badania czy nie. Teraz pracuje na programie z centralnej Polski a tam zdaje się, że badania trzeba wykonywać osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.