Skocz do zawartości

Zamiana CNG na LPG przed rejestracją w Polsce


marcin_ale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam samochód sprowadzony z Niemiec z fabryczną instalacją CNG. W dokumentach niemieckich jest wpisane jedno źródło zasilania - gaz ziemny. Samochód ma mały zbiornik na benzynę. Chciałbym jeszcze przed pierwszą rejestracją zamiast instalacji CNG założyć LPG. Jak to zrobić by mieć jak najmniejsze problemy  w wydziale komunikacji i na stacji diagnostycznej? Spotkałem się z tymi modelami samochodu przerobionymi z CNG na LPG więc musi być to wykonalne zarówno technicznie jak również pod względem dokumentacji

Z góry dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba postąpić tak jak przy montażu instalacji LPG, czyli wyciąg z homologacji, faktura za montaż i dozór na zbiornik. Instalację CNG należy zdemontować co diagnosta powinien potwierdzić w badaniu i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz wpisane w niemieckim DR rejestracyjnym 2 paliwo ? Raczej jest samo CNG

Więc pierw demontaż instalacji CNG i przystosowanie do zasilania paliwem żeby takowe było uwzględnione w dokumentach a potem dopiero papiery na montaż LPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Janusz72 napisał:

A masz wpisane w niemieckim DR rejestracyjnym 2 paliwo ?

Przecież napisał

 

5 godzin temu, marcin_ale napisał:

W dokumentach niemieckich jest wpisane jedno źródło zasilania - gaz ziemny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Janusz72 napisał:

A masz wpisane w niemieckim DR rejestracyjnym 2 paliwo ? Raczej jest samo CNG

Więc pierw demontaż instalacji CNG i przystosowanie do zasilania paliwem żeby takowe było uwzględnione w dokumentach a potem dopiero papiery na montaż LPG

Chcąc cokolwiek demontować/montować muszę najpierw udać się do WK po pozwolenie czasowe i już tu jest niewiadoma, co urzędnik w takim pozwoleniu wpisze jako źródło zasilania. Teoretycznie powinien CNG, choć szukając informacji na interesujący mnie temat dowiedziałem się, że to loteria i równie dobrze zdarza się, że wpisują benzynę plus CNG, benzynę plus LPG a nawet samą benzynę twierdząc, że dopóki nie mają papierów na gaz nie może on figurować w dokumencie.

Wydaje mi się, że najmniejszy problem byłby w przypadku gdyby była informacja że samochód jest dwupaliwowy tj. benzyna plus CNG i wtedy zmiana alternatywnego źródła zasilania  CNG na rzecz  LPG. Obawiam się, że jeśli będzie wpisane jako źródło zasilania w PC  samo CNG, to jedyna możliwość późniejszej stałej rejestracji, to zrobienie dokumentów na zbiorniki, które dla mnie mija się z celem, bo jazda tym samochodem na CNG jest w zasadzie niemożliwa że względu na dostępność tego paliwa i cenę.

Znalazłem jeszcze taki zapis:

pojazd jednopaliwowy zasilany gazem” oznacza pojazd, który jest zaprojektowany przede wszystkim do stałego zasilania gazem płynnym lub gazem ziemnym/biometanem lub wodorem, ale może również posiadać układ benzynowy tylko do celów awaryjnych lub do rozruchu, przy czym maksymalna pojemność zbiornika na benzynę nie przekracza 15 litrów.

Czy mój przypadek można by podciągnąć pod pojazd jedno paliwowy (bo tak wynika z obecnej dokumentów) ale zmienić to "jedno" paliwo jakim jest CNG zamienić na LPG?

Edytowane przez marcin_ale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marcin_ale napisał:

Czy mój przypadek można by podciągnąć pod pojazd jedno paliwowy

Tak. Niewątpliwą zaletą Twojego pojazdu, że jako pojazd CNG jednopaliwowy ma takie same uprawnienia na drodze jak auto elektryczne. Gdy stanie się pojazdem P + CNG utraci swoje przywileje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, danielg539 napisał:

Tak. Niewątpliwą zaletą Twojego pojazdu, że jako pojazd CNG jednopaliwowy ma takie same uprawnienia na drodze jak auto elektryczne. Gdy stanie się pojazdem P + CNG utraci swoje przywileje.

Dziękuję za odpowiedź. Ja jednak jestem zdecydowany by nie korzystać z przywilejów zasilania samym CNG. Interesuje mnie na uzyskaniu wpisu P + LPG. Uważasz, że jeżeli w pozwoleniu czasowym będzie widniało CNG bo tak jest w niemieckim dowodzie i spokojnie będę mógł to CNG wymontować, zainstalować nowa instalację LPG dostać pozytywny wynik badania technicznego i zarejestrować na stałe?

Jeżeli napotkał bym po drodze jakieś problemy ze strony urzędu czy diagnosty to czy jest jakiś przepis na który mógłby się powołać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć P + LPG, to łam zasady 15 litrowego zbiornika benzynowego i montuj zbiornik dedykowany. Ciągnij homologowanę instalacje LPG i po sprawie.

Do wyboru,do koloru:

2.22.1. „pojazd jednopaliwowy zasilany gazem” oznacza pojazd, który jest zaprojektowany przede wszystkim do stałego zasilania gazem płynnym lub gazem ziemnym/biometanem lub wodo rem, ale może również posiadać układ benzynowy tylko do celów awaryjnych lub do rozruchu, przy czym maksymalna pojemność zbiornika na benzynę nie przekracza 15 litrów;

2.23. „pojazd dwupaliwowy” oznacza pojazd z dwoma oddzielnym układami przechowywania paliwa, który może być napędzany zamiennie dwoma różnymi paliwami i który jest przeznaczony zasilania tylko jednym paliwem jednocześnie;

2.23.1. „pojazd dwupaliwowy na gaz” oznacza pojazd dwupaliwowy, który może być napędzany benzyną, a także gazem płynnym, ziemnym/biometanem lub wodorem;

Ot i całe pole manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcin_ale napisał:

Interesuje mnie na uzyskaniu wpisu P + LPG

Prościej można by uzyskać samo LPG, ale jak wymienisz zbiornik paliwa na większy to i P+LPG da się uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Wystarczy mi samo LPG. Myślałem, że przy LPG obligatoryjne jest P ale widzę że nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, danielg539 napisał:

ma takie same uprawnienia na drodze jak auto elektryczne

Tak z ciekawości. Jakie przywileje taki pojazd uzyskuje ?? Zapewne mniejsza akcyza, możliwość parkowania na zielonych miejscach parkingowych ?? Darmowe parkowanie w płatnych strefach... są jeszcze jakieś konkretne przywileje ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2024 o 20:14, Logen napisał:

Tak z ciekawości. Jakie przywileje taki pojazd uzyskuje ?? Zapewne mniejsza akcyza, możliwość parkowania na zielonych miejscach parkingowych ?? Darmowe parkowanie w płatnych strefach... są jeszcze jakieś konkretne przywileje ??

Wnioskując po kwocie akcyzy jaką zapłacił sprzedający wydaje mi się, że przynajmniej w tej kwestii nie został on potraktowany na równi z samochodami elektrycznymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 26.02.2024 o 03:21, marcin_ale napisał:

Chciałbym jeszcze przed pierwszą rejestracją zamiast instalacji CNG założyć LPG. Jak to zrobić by mieć jak najmniejsze problemy  w wydziale komunikacji i na stacji diagnostycznej?

Demontaż instalacji CNG zawsze (obligatoryjnie) trzeba zrobić badaniem dodatkowym na zmiany konstrukcyjne. Demontaż kilku zbiorników CNG znacznie wpływa na masę własną pojazdu i jednocześnie na ładowność. Jeśli ma TR to można to zrobić przed pierwszą rejestracja. Jeśli nie ma tablic to konieczna będzie rejestracja czasowa i dopiero po niej badanie dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.