Skocz do zawartości

Zły wpis w dowodzie rejestracyjnym S.1


arthwoj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

zakupiłem niedawno BMW X5 niestety dopiero podczas rejestracji zauważyłem, że w dowodzie pod pozycja S.1 widnieje cyfra „2” zamiast „5” natomiast auto jest normalnie 5 osobowe. Czytam od dwóch dni to forum i tak paruje mi głowa, że głowa mała. Diagnosta u mnie mówi, że potrzebuje jakieś nowe pasy, kanapę. Auto jest zarejestrowane jako typ osbowy tylko różni się ta ilość miejsc siedzących. Od BMW Polska dowiedziałem się, że wszystkie X5 są 5 osobowe i do dwóch tygodni dostanę homologację. Pytanie brzmi jak to ugryźć bo już mam ochotę oddać auto z powrotem do komisu w szkoda bo jest w dobrym stanie technicznym. Prosze o pomoc. Region Katowice. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być zwykła pisarska omyłka. A mogło być kiedyś ciężarowe. Kto to wie?

Co dzisiaj BMW Polska mówi, to mówi. Warto przeglądnąć historiępojazdu.pl, bo być może kiedyś jakieś zmiany konstrukcyjne były wprowadzone..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku, auto jest z PL salonu czy sprowadzone, jeśli tak, to nie mów, że z Francji ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dominik_z napisał:

Zacznijmy od początku, auto jest z PL salonu czy sprowadzone, jeśli tak, to nie mów, że z Francji ;) 

 

Z Francji 😬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z Francji, to z daleka czuć "camionnette", czyli furgonetkę wykorzystywaną w firmie jako ciężaróweczkę. :silent:

Ale mogę się mylić. Francuskie dokumenty byłyby potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z jakiego kraju pochodzi moim zdaniem mało ważne.  Należy dotrzeć do dokumentacji na podstawie której był rejestrowany i się wyjaśni czy to zwykła pomyłka czy tak miało być.

3 godziny temu, arthwoj napisał:

dostanę homologację.

Moja rada, wnioskować o oświadczenie (§9i rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów) że pojazd opuścił fabrykę jako 5 osobowy, na oświadczeniu nr homo, homologacja poświadczona za zgodność i wtedy można zmieniać liczbę miejsc, jeżeli to nie był zwykły błąd. Takich wydruków homologacji (poświadczeń zgodności) to ja trochę widzę, klienci przynoszą i się awanturują że przecież napisane x miejsc. Problem w tym że nie wiadomo kto to wystawił bo żadnego poświadczenia za zgodność nie mają.

Swoją droga to ostatnio jakiś wysyp tych błędnych (według klientów) S1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Chciałbym się upewnić czy masz na myśli oryginał homologacji? Oświadczenie od BMW Polska czy trzeba uderzać do Francji?

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wojteczek napisał:

Swoją droga to ostatnio jakiś wysyp tych błędnych (według klientów) S1.

Ci, ci, no... No ci ściagaja co się da i liczą na jelenia.

3 minuty temu, arthwoj napisał:

Chciałbym się upewnić czy masz na myśli oryginał homologacji? Oświadczenie od BMW Polska czy trzeba uderzać do Francji?

W pierwszej kolejności szukaj francuskiego dowodu.

Ja bym auto zwracał zamiast w hocki-klocki sie teraz bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, arthwoj napisał:

czy masz na myśli oryginał homologacji

To nie tak - z homo może wynikać S-5 ale co było zrobione we Francji że jest s-2 - w ZDR masz kategorię  M czy N

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, IVVO napisał:

To nie tak - z homo może wynikać S-5 ale co było zrobione we Francji że jest s-2 - w ZDR masz kategorię  M czy N

 

Dziś mam dostać dowód francuski bo trzeba go wyciągnąć z archiwum

4 minuty temu, Paprock napisał:

Ci, ci, no... No ci ściagaja co się da i liczą na jelenia.

W pierwszej kolejności szukaj francuskiego dowodu.

Ja bym auto zwracał zamiast w hocki-klocki sie teraz bawić.

Czy takie coś podchodzi pod definicję „wada prawna”, żeby wykorzystać prawo rękojmi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, arthwoj napisał:

Czy takie coś podchodzi pod definicję „wada prawna”, żeby wykorzystać prawo rękojmi?

W dowodzie było S1=2 przy sprzedaży czyli zamiast rękojmi będzie miało tu zastosowanie raczej staropolskie stwierdzenie "widziały gały co brały" ...bez urazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, arthwoj napisał:

trzeba go wyciągnąć z archiwum

Czyli pojazd przypuszczam zarejestrowany - wejdź do CEP i sprawdź czy były zmiany konstrukcyjne np przez apke mObywatela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
6 minut temu, nesiasps napisał:

W dowodzie było S1=2 przy sprzedaży czyli zamiast rękojmi będzie miało tu zastosowanie raczej staropolskie stwierdzenie "widziały gały co brały" ...bez urazy

A to że sprzedawca powinien poinformować? W ogłoszeniu widniało jako 5 osobowe. 

Edytowane przez IVVO
Nie cytuj całych postów bo pogonię
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nesiasps napisał:

to zawsze coś... trzeba mieć scan / zrzut ekranu i postraszyć

Akurat mam całe ogłoszenie zabezpieczone. Zawsze zabezpieczam ogłoszenie w razie w 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się tez okazać że ktoś wpisał po prostu omyłkowo 2 miejsca zamiast 5. Dobrze jakby ktoś mógł sprawdzić co widniało w pierwszym badaniu technicznym po sprowadzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co wam świadectwo zgodności czy inne "papiery" wystawione w dacie produkcji pomogą ?

Ten pojazd po tym jak zostało wydane na niego świadectwo zgodności mógł zostać pocięty, pospawany, przerobiony na "Yellow submarine" i ponownie przystosowano go do wyglądu jaki był w dniu produkcji pojazdu, tzn. samochód osobowy 5 miejscowy (tylko nie będzie to już M1).  

Wobec czego na dzień dzisiejszy należy się opierać na stanie faktycznym i bazować na zagranicznym DR i wpisach w nim zawartych (pozycja "K" oraz "S.1" i inne) czy np. nie nastąpiła pomyłka przy badaniu pierwszym w kraju. 

Jeżeli w zagranicznym DR stoi S.1=2, to można podejść na tego w dwojaki sposób:
1. wykonać zmiany konstrukcyjne, przystosowujące pojazd do przewozu 5 osób, z uwzględnieniem §9...
2. wyjaśnić z Francuzami czy nie pomylili się w S.1 i zamiast 5, wpisali 2 i to poprawią. Jeżeli do pomyłki nie doszło, to patrz pkt. 1.

W przypadku pomyłki zostaje jeszcze kwestia poświadczenia przez diagnostę nieprawdy w dokumentach :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dominik_z napisał:

Jeżeli w zagranicznym DR stoi S.1=2, to

Z rozkodowania VIN-u też wyszło 2 miejsca ...

https://www.bezwypadkowy.net/dekoder-vin

Analiza numeru VIN

Wprowadzony VIN WBAFB71050LX34236
Poprawiony VIN  WBAFB71050LX34236 - Kliknij i Sprawdź Historię Wypadkową
Squish VIN WBAFB7100L
WMI WBA
Identyfikator VIS N/A
VDS FB71050L
Numer seryjny X34236
Typ VIN normal
Suma kontrolna valid

Informacje podstawowe

Marka BMW
Model X5
Rok modelowy 2005
Wersja 3.0d
Styl nadwozia 5 Doors Combi
Typ silnika 3.0L 24V AWD
Typ paliwa Diesel
Skrzynia biegów Automatic or Manual
Klasa pojazdu Full-size SUV
Typ pojazdu SUV
Kraj Germany

Specyfikacja pojazdu

Typ nadwozia Combi
Ilość drzwi 5
Ilość siedzeń :!:  :!:
Pojemność SI 2993
Pojemność CID 183
Pojemność Nominalna 3.0
Ilość zaworów 24
Ilość cylindrów 6
Moc konie mechaniczne 218
Moc kilowaty 160
Ręczna skrzynia biegów MT
Automatyczna skrzynia biegów AT
Rodzaj paliwa Diesel
Rodzaj napędu AWD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacdiag napisał:

Z rozkodowania VIN-u też wyszło 2 miejsca ...

Jeżeli tak to nie wiadomo kto i kiedy dołożył tylną kanapę. Może dopiero w Polsce tam się znalazła.
@arthwoj oddaj auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu kiedyś chyba podał stronę z Francji gdzie można było zobaczyć szczegółowe dane pojazdu, ale nie wiem gdzie to mogło być:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.