Skocz do zawartości

Dostawcze - badanie co roku?


miro_kwidzyn

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Na jednej ze Stacji Kontroli Pojazdów w Kwidzynie przeżyłem zaskoczenie gdy wstawiłem się pojazdem dostawczym do 3,5t (tzw bus z plandeką na 8 palet) 

Chciałem zrobić badanie VAT jednak diagnosta stwierdził że mam nie ważne badania techniczne mimo że w dowodzie rejestracyjnym widnieje badanie do 2025 roku.

Zapytałem skąd takie stwierdzenie i otrzymałem odpowiedź że samochodu ciężarowe nawet te do 3,5 tony skoro są używane "na firmę" jak mniemam w celach wykonywania transport odpłatnego to muszą przechodzić badania co roku mimo że pojazd ma wbite badanie 3 letnie jako zakupiony nowy u polskiego dealera. 

Zacząłem dopytywać o podstawy prawne , wtedy diagnosta zaczął się mieszać i odesłał mnie żebym sobie poczytał google. 

Wróciłem do niego po 15 minutach z ustawą i chciałem żeby mi pokazał w ustawie ten zapis ale on dalej się upierał że to jakieś inne rozporządzenia , teraz nie wskaże jakie i mi badanie na VAT nie zrobi i koniec.

Co to tym myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, miro_kwidzyn napisał:

pojazdem dostawczym do 3,5t

Konkretnie, co widnieje w DR w pozycji "rodzaj pojazdu", "przeznaczenie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, miro_kwidzyn napisał:

mi badanie na VAT nie zrobi i koniec.

Zmień stację. Ważność badań okresowych nie ma wpływu na możliwość wykonania badania VAT.

3 godziny temu, miro_kwidzyn napisał:

otrzymałem odpowiedź że samochodu ciężarowe nawet te do 3,5 tony skoro są używane "na firmę" jak mniemam w celach wykonywania transport odpłatnego to muszą przechodzić badania co roku

Chyba coś pomylił z transportem osób albo z towarami niebezpiecznymi - patrz art. 81 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego twój pojazd jest w systemie 3+2 - koncesjonowany przewóz osób jak najbardziej na rok - a Vat to inna bajka i diagnosta i powinieneś dać 1B lub 2 w zależności od podejścia do tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2024 o 11:51, cezary napisał:

A czy jeszcze literki obowiązują.

Przy ustalaniu warunków dla VAT TAK, ale przy wpisywaniu do DR NIE.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2024 o 10:38, IVVO napisał:

Kolego twój pojazd jest w systemie 3+2 - koncesjonowany przewóz osób jak najbardziej na rok - a Vat to inna bajka i diagnosta i powinieneś dać 1B lub 2 w zależności od podejścia do tematu

No tak myślałem 3+2. Osób nie wozimy, transport towarowy do 3,5 t DMC - międzynarodowy (licencja)

 

Edytowane przez miro_kwidzyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.