Skocz do zawartości

pytanie o przyczepe campingową


leszek40

Rekomendowane odpowiedzi

witam ,nie mam nic wspólnego z diagnostyką samochodowa poza corocznym pobytem na badaniach z samochodem ale postanowiłem tutaj u spróbowac zasięgnąć informacji na temat- już wyjaśniam;

Ja i kilku kolegów posiadamy przyczepy campingowe.Przyczepy mają różne DMC ,tak więc do ciągnięcia ich potrzeba różnych kat prawa jazdy.Dyskusja jest zażarta bo nawet policjanci czasem nie potrafią interpretować naszego prawa lub nie znają aktualnych przepisów.Ale interpretacja przepisów to jedno a ich brak to drugie.A tutaj chodzi właśnie o brak ,no bo przyczepy campingowe które posiadamy są rejstrowane w różny sposób dawne dowody to "przyczepa ciężka" "przyczepa campingowa" ba jest nawet "przyczepa opancerzona" a obecnie " przyczepa specjalna campingowa" .Mam pytanie czy są na to jakies przepisy i czy wszystkie te przyczepy podlegaja pod ogólna nazwę "przyczepy".Bo kodeks drogowy mówi o przyczepach ,a nie znalazłem w obecnych przepisach kodeksu pojęcia przyczepy specjalnej (poza wojskiem).Może jakieś wyjasnienie lub jakiś przepis Panowie Diagności ,byłbym bardzo wdzięczny.Leszek

Ps .chodzi o przyczepy sprowadzone z zachodu i zarejstrowane u nas bo to one mają takie wpisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawne dowody to "przyczepa ciężka" "przyczepa campingowa" ba jest nawet "przyczepa opancerzona" a obecnie " przyczepa specjalna campingowa
:lol: Ktoś miał fantazję :lol:
a nie znalazłem w obecnych przepisach kodeksu pojęcia przyczepy specjalnej (poza wojskiem) Słabo szukałeś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek40 sprecyzuj pytanie bo do końca nie wiadomo o co chodzi odpowiedź odnośnie rodzajów już masz, a jeżeli chodziło ci o prawko

Przyczepy mają różne DMC ,tak więc do ciągnięcia ich potrzeba różnych kat prawa jazdy.Dyskusja jest zażarta bo nawet policjanci czasem nie potrafią interpretować naszego prawa lub nie znają aktualnych przepisów

 

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 t, z wyjatkiem

autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczajacej masy własnej pojazdu ciagnacego, o ile łaczna dopuszczalna masa całkowita

zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

........

10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem okreslonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łacznie z

przyczepa;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co mi chodzi: własnie szukam odpowiedzi czy na" przyczepę specjalną' potrzeba dodatkowych uprawnień niż na "przyczepę".Może źle szukam ale próbuję wszędzie,chciałem się dowiedziec jaka jest róznica miedzy Przyczepa specjalną a przyczepą w rozumieniu Kodeksu Drogwego.Na ciągnięcie swojej przyczepy DMC 900 na prawo jeździe kat B znalazłem takie przepisy:

--KATEGORIE PRAW JAZDY

 

Polski kodeks drogowy 2006 – Art.881. pkt.3 i 10

 

Kategoria B uprawnia do kierowania:

 

a)pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla

 

b)pojazdem, o którym mowa w lit.a), z przyczepą o dmc nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dmc zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

 

c)ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym

 

Kategoria B+E

 

Kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą.

 

 

Dyrektywa Unii Europejskiej 91/439/CEE z 29.07.1991 Art.3

 

Kategoria B:

 

pojazdy samochodowe o dmc nieprzekraczającej 3500 kg, w których ilość miejsc siedzących (oprócz miejsca kierowcy) nie przekracza 8; pojazdy samochodowe tej kategorii mogą ciągnąć przyczepę, której dmc nie przekracza 750 kg;

 

zespoły pojazdów złożone z pojazdu ciągnącego kat.B i przyczepy o ile łączna dmc zespołu pojazdów nie przekracza 3500 kg a dmc przyczepy nie przekracza masy pojazdu ciągnącego „na pusto”

 

Kategoria B+E

 

- zespół pojazdów złożony z pojazdu ciągnącego kategorii B i przyczepy nie mieszczący się w kat.B.

 

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym z 1968 r. (Rozdział IV, Art.41 pkt.4)

 

Przy zastosowaniu postanowień ustępu 1 litera [c) każde międzynarodowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 7 do niniejszej konwencji] i ustępu 2 litera c) [umawiające się Strony mogą odmówić uznania na swoich terytoriach ważności praw jazdy na kierowanie pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów kat.C, D i E, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, jeżeli ich posiadacze nie ukończyli 21 roku życia] niniejszego artykułu:

 

a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg.

 

***

--------------------------------------------------------------------------------------------------

A otrzymuje zarzuty że jak mam "przyczepę -specjalną " to są inne dodatkowe uprawnienia do prowadzenia takich przyczep tak więc szukam czy tak jest rzeczywiście ?

 

[ Dodano: 31-08-2006, 12:02 ]

Dzieki,ta podpowiedż z załącznikiem dużo mi dała,coś nieco mi wyjasniła.

Bo kupując przyczepę nawet się nie zastanawiałem że wraz z nią dostanę :

"przyjemność" zgłębiania Polskiego Prawa Drogowego,korzystanie z niekompetencji naszej policji,jazdę wyczynową po naszych drogach ,....

Ale jak się to pokona to już potem sama przyjemność z carawaningu a zresztą jak ktoś chce to może zobaczyć http://www.caravaningklub.fora.pl/ ja osobiście polecał bym Białogórę(sprawdzone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - krótko: przyczepa kempingowa zaliczana jest do przyczep specjalnych. Przyczepy specjalne - to przede wszystkim: PRZYCZEPY. Przyczepy są pojazdami. Więc przyczepy specjalne to: pojazdy specjalne. Ten wywód jest po to aby naprowadzić zainteresowanego na określenia zawarte w art.2 PORD. Tam jest m.in. określenie pojazdu specjalnego, a także przyczepy specjalnej. To chyba proste. Jednak rodzi się pytanie: skąd wzięła się opinia jakoby do kierowania pojazdem specjalnym potrzebne było jakieś specjalne prawo jazdy? Skąd to przeświadczenie? Tego nie rozumiem. Nie jest mi znany zapis w jakichkolwiek przepisach formułujący takie wymaganie. W związku z tym bezpodstawne są wykazane w poście zainteresowanego problemy z policjantami.

Korzystając z okazji pragnę wyjaśnić taką kwestię: Prawo jazdy kategorii B uprawnia do................(nie będę cytował całych zapisów ustawy) ........pojazdem osob. i cięż. ..........itd...... z przyczepą LEKKĄ. Zainteresowanych odsyłam do odpowiednich artykułów PORD i doradzam doczytanie ich do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie wyjasniłem na czym polega ta niekompetencja policji to wyjaśnię na stronie http://www.zeglarstwo.sail-ho.pl/przyczepa/wozek.htm jest objaśnienie przepisu PORD przez Panią Naczelnik ,każdy policjant jak by go zapytać interpretuje temat inaczej a jeszcze na dodatek nie wie o co chodzi z przyczepami lekkimi i prawo jeździe B.ale ten temat to przerabiamy na forum http://www.caravaningklub.fora.pl/

a tutaj uzyskałem informacje o różnicy międzi przyczepą a przyczepą -specjalną .

dziękuję

Ps .Do bohdang;czytam ,czytam i jakoś tego końca niewidać :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A otrzymuje zarzuty że jak mam "przyczepę -specjalną " to są inne dodatkowe uprawnienia do prowadzenia takich przyczep tak więc szukam czy tak jest rzeczywiście ?

W moim rozumieniu PRD (cytowany przez Ciebie powyżej - więc powtarzać tego nie będę) przy prawie jazdy kat. B uwzględniamy następujące aspekty:

- zespół pojazdów nie może mieć więcej niż 3.5 t (dmc pojazdu + dmc przyczepy <= 3.500 kg);

- dmc przyczepy nie może przekraczać wartości dmc przyczepy wynikającej z wpisu w DR;

- masa własna pojadu ciągnącego nie może być mniejsza niż dmc przyczepy.

 

Nie ma najmniejszego znaczenia, jakiego rodzaju jest to przyczepa ...

Czy to jest to, o co ci chodziło ?

 

I tak dodatkowo (warunki techniczne pojazdów):

Par. 3

4.

[.........]

4) dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:

a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

b) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,

c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,

d) 3.500 kg,

z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta może ulec zwiększeniu do 150 % wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków.

 

5. Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca jest niższą wartością od:

a) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta lub połowy dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu; należy zastosować mniejszą wartość;

b) 750 kg.

 

Jeśli się mylę - proszę o sprostowanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "leszek40" - proszę wnikliwie przeczytać zapis PORD -art. 88, ust. 2, pkt 3.

Ten zapis określa ogólne zasady doboru: pojazdu ciągnącego i przyczepy - pod względem ich mas.

W ten zapis "wtrącono" zakres uprawnień kat. B, gdyż wymienione w tym ustępie zależności mas: pojazdu ciągnącego i przyczepy dotyczą (nieco uogólniając) pojazdów o DMC do 3,5t. (czyli zakres kat. B).

Jeżeli DMC pojazdu ciągnącego przyczepę przekracza 3,5t to te "wzajemne zależności masowe (wagowe)" pomiędzy pojazdem ciągnącym a przyczepą są całkiem inne (wymagana jest też wyższa kategoria prawa jazdy).

Natomiast zapis art. 88, ust. 3, pkt 3 (proszę uważnie przeczytać) -m. in., precyzuje konkretnie: prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami wymienionymi w tej kategorii + TYLKO I WYŁACZNIE -z przyczepą lekką. (Oczywiście z zachowaniem zależności masowych wymienionych w ust. 2 artykułu 88)

Przepisy o war. tech. pojazdów, przytoczone przez naszego Admina są oparte własnie na tych zapisach ustawowych (z pewnym przybliżeniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym

Art. 88.

1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1) kategorii A - motocyklem;

2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

[....]

 

3. Prawo jazdy:

1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

 

Czyli - mam przyczepę kempingową dmc 1200 kg i z prawem jazdy kat. B nie mogę tego ciągnąć ?

Do teraz myślałem, że mogę - i spokojnie z takim zestawem jeździłem ...

Możecie mnie oświecić i potwierdzić RAZ JESZCZE ??

 

Przepisy o war. tech. pojazdów, przytoczone przez naszego Admina są oparte własnie na tych zapisach ustawowych (z pewnym przybliżeniem).

Hmmmm, co za dyplomacja :D

Nie lepiej po prostu napisać, że jestem w błędzie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby temat był tak prosty jak opisuje Bohdang to wszystko by było w porządku.Ja po zarzutach że mając samochód DMC 1450 i przyczepę DMC 900 ,wpis w dowodzie samochodu o DMC przyczepy 1000,a przyczepa ma hamulec najazdowy nie mogę ciągnąc takiej przyczepy na B zacząłem temat rozgryzać.Znalazłem wyjaśnienie tych przepisów że mogę ciągnąc swoja przyczepe tutaj: http://www.zeglarstwo.sail-ho.pl/przyczepa/wozek.htm .Pisałem z redaktorem czasopisma " Polski Carawanimg"który przysłał mi wyciąg z przepisów które zamieściłem wyżej i stwierdził że mogę jeździć z tym wszystkim na B ale ... Opinie różnych komend policji są niejadnoznaczne (nie tylko przepisy do przyczep ale równiez do camperów).Ja pisałem o wyjasnienie tych przepisów do komendy woj w rzeszowie i nic.A przeciez najważniejsze jest jak policjant to oceni na drodze.

Jako ze mam taką przyczepę to chciałem wiedzieć coś więcej na temat przepisów które tym rządzą dlatego napisałem równiez na tym forum.Dzięki za wyjaśnienia i nie pytajcie Panowie czego szukam bo sam niewiem,chciałem wiedzieć jak najwięcej o tym co dotyczy przepisów w zwiazku z moja przyczepą.A wszystko tak się gmatwa że zastanawiam sie czy dalej szukać wyjaśnień ,czy robić +E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TYLKO I WYŁACZNIE

 

Krótko mówiąc wskaż dokładnie gdzie to pisze.

 

PORD daje dwie możliwości ciągnięcia przyczepy i jedna nie wyklucza drugiej. Albo lekka, albo ma spełniać warunki wagowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.