Skocz do zawartości

Strefy płatnego parkowania


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Kierowcy przestali płacić mandaty

Artykuł z dnia: 21.06.2005

 

Duży mętlik spowodował wyrok w sprawie mandatów wkładanych za wycieraczki aut. W Olsztynie kierowcy przestali płacić za parkowanie w strefie płatnego postoju, a władze miasta liczą stracone pieniądze.

 

Ulica Dąbrowszczaków, centrum Olsztyna, godz. 12.30. Wszystkie parkingi jak zwykle zastawione samochodami. Tym razem nie widać inkasentów strefy płatnego postoju, a mało który kierowca kładzie za szybę kartę parkingową. - Nie będę płacił za parkowanie, bo po co? - wzrusza ramionami Zbigniew Jaworowski z Olsztyna. - Dowiedziałem się z telewizji, że nie mogą mnie ukarać, wkładając mandat za wycieraczkę. Od dwóch tygodni parkuję za darmo. I nic.

 

Olsztyńscy kierowcy powinni być wdzięczni Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnego w Bydgoszczy. Bydgoscy sędziowie niedawno orzekli, że mandaty wkładane za wycieraczki aut są nieważne. - Prawo nie przewiduje takiej metody karania kierowców - tłumaczy Teresa Liwacz, sędzia WSA w Bydgoszczy.

 

Ani kodeks administracyjny, ani kodeks cywilny nie przewidują formy dostarczania korespondencji przez włożenie jej za wycieraczkę samochodu. Kierowca musi dostać mandat do ręki i pokwitować odbiór. Każdy inny kwit może wyrzucić do kosza.

- Rzeczywiście, polskie przepisy są niespójne. Mówią, że każdy mandat powinien być dostarczony petentowi osobiście. No i mamy problem - przyznaje Piotr Grzymowicz, wiceprezydent Olsztyna.

 

Miasto ma zamiar dalej naliczać opłaty za parkowanie bez karty postojowej. Ze świadomością, że mandaty mogą być unieważnione.

- Na strefie parkowania zarabiamy ponad 2 mln zł rocznie. Pieniądze idą na remonty ulic - przypomina Grzymowicz. - Co by się stało, gdyby nagle wszyscy kierowcy przestali płacić?

 

W obawie przed takim finałem władze Olsztyna postanowiły walczyć o zachowanie wpływów ze strefy. Prezydent miasta wystąpił do lokalnych parlamentarzystów z prośbą o lobbing na rzecz zmiany przepisów. Czy posłowie pomogą? - Oczywiście. Prawo musi być jednoznaczne - zapewnia Jan Antochowski (SLD). - Poruszę tę sprawę we wtorek, na posiedzeniu sejmowej komisji finansów.

 

- Zajmę się tym - dodaje Aleksander Szczygło (PiS). - Wyrok sądu w Bydgoszczy jest trochę oderwany od realiów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie jeszcze nie zajmował się mandatami za parkowanie. - Być może ludziom nie opłaca się sądzić o 30 zł - przypuszcza sędzia Zbigniew Ślusarczyk.

 

Sposób na obejście wyroku WSA w Bydgoszczy znalazła Straż Miejska w Olsztynie. - Każdy mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu wręczamy kierowcy do ręki. Jeśli go nie przyjmuje, kierujemy sprawę do Sądu Grodzkiego - tłumaczy Józef Kłosek, komendant Straży Miejskiej. - Poza tym jeśli kierowcy nie ma akurat przy samochodzie, strażnicy mogą na niego poczekać, założyć blokadę na koła, albo wysłać wezwanie do zapłaty na adres, ustalony dzięki numerom rejestracyjnym.

 

A co jeśli kierowca nie przyznaje się do winy? - Żeby uniknąć wątpliwości, strażnicy fotografują auta zaparkowane w niedozwolonych miejscach - dodaje Kłosek.

 

Autor: Ewa Sierocińska- Gazeta Olsztyńska

 

Wniosek:

Wręczanie mandatów za szybę jest bezprawne.

Jeśli mandat zostanie wręczony do ręki i zostanie założona blokada i zrobione zdjęcie są to zdrowe zasady. Stałeś zapłać nie stałeś niech ci nie wmawiają że stałe.

Sam walczyłem z bydgoskim Zarządem Dróg i ich pracownicy po pół roku wciskali mi że stałem w strefie podczas gdy ja byłem wraz z pojazdem w pracy. Spisać nr rejestracyujny i markę to żaden problem. Jest to wredne oszustwo i jeszcze prowizję wypłacą komuś za ten mandat.

Cieszę się że kierowca w Bydgoszczy wygrał sprawę w Sądzie bo też tak chciałem zrobić ale w kocu umożyli.

 

Jak stałem zgadzam się trzeba płacić bo takie prawo, ale wmawianie komuś że stał bez żadnych dowodów to już nadużycie i powinno być karane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.