Skocz do zawartości

Ukarany za rozdawanie chleba


berecik

Rekomendowane odpowiedzi

Piekarz, który przez kilkanaście lat dożywiał ubogich i bezrobotnych, po wizytach fiskusa sam został jednym z nich - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

 

54-letni Waldemar Gronowski z Legnicy, z wykształcenia inżynier budownictwa, dostał już swój pierwszy zasiłek. Szukam pracy. Nie wiem, co będę robił, ale do zawodu piekarza nie wrócę - mówi.Jeszcze w ubiegłym roku sam zatrudniał kilkunastu pracowników, prowadząc dobrze prosperującą piekarnię. Każdego dnia rozdawał po kilkaset bochenków chleba, którego nie udało mu się sprzedać. Korzystali na tym bezdomni i ubodzy z dzielnicy Zakaczawie. Chleb brały też domy dziecka i szkolne świetlice.

 

Dramat piekarza zaczął się, gdy dostał od legnickiego magistratu tytuł Sponsora Roku 2004. Natychmiast zjawili się u niego kontrolerzy urzędu skarbowego i uznali, że za darowane pieczywo należy się VAT - za sam 2003 r. aż 45 tys. zł - i że piekarz powinien zapłacić 200 tys. zł podatku dochodowego - przypomina gazeta.

 

Na początku roku przypadek piekarza opisały gazety na Śląsku. Interwencję obiecał premier Kazimierz Marcinkiewicz, a Izba Skarbowa we Wrocławiu nakazała podległemu urzędowi w Legnicy ponowną kontrolę piekarni.

 

W efekcie Gronowskiemu odblokowano 40 tys. zł, jakie miał na koncie. Nie zmieniliśmy jednak zdania w sprawie opodatkowania charytatywnej działalności pana Gronowskiego - mówi p.o. rzecznik prasowy Izby Skarbowej we Wrocławiu Małgorzata Czartoryska. Postępowanie trwa.

 

Musiałem sprzedać zakład, żeby nie popaść w długi. Popłaciłem pracownikom odprawy, spłaciłem ZUS co do złotówki. Teraz żyjemy z pensji żony. Muszę szybko znaleźć pracę, bo potrzebujemy pieniędzy. Mamy córkę, która się jeszcze uczy. Jeżeli postępowanie skarbówki skończy się tak, że będę musiał jeszcze im zapłacić, to nie wiem, co będzie - mówi "Gazecie Wyborczej". (PAP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem w tv o tej sprawie i pomyślałem sobie wywalą szefa skarbówki i bardzo dobrze, a tu niestety do dzisiaj nic. :(

Jest to absurd roku, tych urzędasów powinni zamknąć w "pace".

Zrujnowali człowiekowi życie, za to że karmił głodnych, totalny kretynizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W myśl obowiązujących przepisów skarbówka ma rację - niestety ... :cry:

Ale jest jeszcze coś takiego jak typowo ludzkie podejście do bliźniego - czego w ramy przepisów czasami wpasować się nie da ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko jest tu takie białe lub czarne. Poczytajcie sobie dyskusję na ten temat prowadzoną na forum WP:

http://wiadomosci.wp.pl/OID,13191089,kat,8632,wid,8501452,opinie.html?redir_url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fkat%2C8632%2Cwid%2C8501452%2Cwiadomosc.html%3F

Nie twierdzę, że prawo nie jest chore - ale trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji takich czy innych działań przedsiębiorców czy US.

A w przypadku darowizn związanych z chlebem nie wszystko jest takie bardzo oczywiste ...

A media - tylko żyją aferami ...

 

W przypadku piekarza z Legnicy to sprawa także jest bardzo zastanawiająca. A tym czasem co wie społeczeństwo? To co napisali w gazetach, a to tylko część prawdy. Nikt nie wspomniał, że sprawą zajmuje się nie tylko UKS ale również prokurator, że ma zarzuty o nie płacenie podatku dochodowego i to w wysokości znacznie większej od zaległego VAT (z tyułu przekazanych darowizn) i w ogóle o co chodzi (kto bierze w tym udział) skoro sprawą o ponad 300tys. zł zajmują się media. Jak na ogółnopolską skalę informacji problem jest bardzo mały. Poza tym kolejne pytanie dlaczego nie ujął się za piekarzem nikt z jego środowiska zawodowego przecież inni też przekazują darowizny? Prawo może nie jest doskonałe ale równe dla wszystkich (z nielicznymi wyjątkami:)), a problemy opisywane w mediach dotyczą nielicznych. Skoro sprawa jest wątpliwa rostrzygnie ją sąd i poczekajmy na wyrok i jego uzasadnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A media - tylko żyją aferami ...

święta prawda po stokroć............

można tak: wystawić meble lub chleb np.obok śmietnika -ktoś(biedny) przyjdzie i weźmie.

Nikt nikomu nic nie darował.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.