Skocz do zawartości

Rejestracja - pojazd zabytkowy - pochodzenie nieznane ...


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie - jak w temacie.

 

Jest sobie przyczepka wojskowa wymarana z terenu zajmowanego kiedyś przez jednostkę radziecką (= papiery pochodzenia - żadne, i nie do zdobycia).

 

Jest sobie wpis do rejestru zabytków (wizyta w Warszawie etc.)

O ile się nie mylę, jest i opinia rzeczoznawcy (sentencja - j/w).

 

No i jedyną drogą do zarejestrowania auta jest pojazd marki SAM.

Chyba, że jest coś, o czym nie wiem ...

 

Możecie coś podpowiedzieć mi w tej materii ? Może ktoś z WK zabierze głos w tej sprawie ?

Będę zobowiązany - zależy mi na wyjaśnieniu tej kwestii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku wszystko zależy od dobrej woli WK (jeśli są wszystkie dokumenty aby zarejestroeać na zabytek)

Coś mi się nie wydaje ...

Możesz to sprawdzić ? Jest mi to bez różnicy, gdzie to zostanie po raz pierwszy zarejestrowane - ja sprawdzałem w swoim starostwie i nic nie udało mi się ustalić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem treść pytania, to udzielona została odpowiedź w samym pytaniu, albowiem jeśli jest "TO" uznane za zabytek i znajduje się w rejestrze zabytków (na co musi być kopia ptwierdzenia), to w czym problem?

 

[ Dodano: 22-09-2006, 17:24 ]

W przypadku "zabytków", podobnie jak "SAM'-ów nie trzeba udowadniać pochodzenia. Wystarczy oświadczenie wnioskodawcy (osoby wnioskującej o zarejestrowanie pojazdu) o legalnym prawie własności (części - w przypadku "SAMA", lub pojazdu - w przypadku zabytkowego). Trzeba tu też pamiętać o prawie do zarejestrowania pojazdu zabytkowego złożonego poza wytwórnią (to taki rodzaj dawnego "składaka").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz to przełożyć na paragrafy ?

Czyli - czym mam się podeprzeć w rozmowie z urzędnikiem - bo na razie przyjąłem do wiadomości ich punkt widzenia bez wdawania się w przepisy ...

Może kiedyś było tak jak mówisz a teraz jest z jakiegoś powodu inaczej ? Kilka osób potwierdziło urzędniczy punkt widzenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, chyba za bardzo oparłem się na swojej wiedzy z przeszłości. Obecnie rzeczywiście trzeba dołączyć do wniosku o zarejestrowanie pojazdu dowód własności (to jest jasne i oczywiste). Dotyczy to także pojazdu zabytkowego. Tylko "SAM" wymaga jako dopuszczalne - oświadczenia o własności części i materiałów użytych do jego budowy (ale już na silnik "SAMA" trzeba mieć dowód własności). Tak to wygląda na dziś. Pytałem o to w swoim WK i taką dostałem odpowiedź. Przepraszam za poprzednią - błędną informację. Jeszcze parę lat wstecz byłaby ona prawdziwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sobie przyczepka wojskowa wymarana z terenu zajmowanego kiedyś przez jednostkę radziecką

Zrobic z tej przyczepki SAM-a zabytka i załatwione.

Ale jakby co to nie wiesz tego ode mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy potrzebuję a ci sobie żarty urządzają z porządnego człowieka.
Ja nie żartowałe poprostu "w stodole u dziadka znalazłeś rozebraną przyczepkę" złożyłeś ją i rej. na SAM.

"Ale jak by co to to jest posag Luśki" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepka jest już zarejestrowana jako SAM - ale powiem tak: nie jestem usatysfakcjonowany ...

Co dalej ? Chciałbym ją jednak zobaczyć jako zabytkową ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ją jednak zobaczyć jako zabytkową

 

jeśli sam to nie zabytek, niestety... "samoróbki" nikt nie wpisze do rejestru zabytków, poza tym jak zarejestrowałeś ją teraz to masz rok prod 2006. Ja bym próbował załatwić fakturę ze złomu na przyczepę m-ki... itp, tylko nie wiem czy zezłomowaną można przywrócić do rejestracji jako zabytek, bo "normalnie" to na pewno nie da rady ponownie zarejestrować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym art 79ust4 pkt 2,

Pojazd wyerejstrowny nie podlega ponownej rejestracji z wyjątkiem pojazdu;

..........................

2) zabytkowego,

Czyli rejestrować ponownie zabytki można.

 

Dowodem własności zaś wg rozporządzenia MI w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów DzU133 poz 1123 par4.1 jest:

1. umowa sprzedaży,

2.umowa zamiany

3. umowa darowizny

4. faktura VAT

5. prawomocne orzeczenie sądu.

 

Wg mnie to umowa czy faktura ze złomu i oświadcznie, że pojazd pochodzi z legalnego źródła przechodzi. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Wracam do tematu, ponieważ dałeś do niego Norbercie odnośnik w jedenj z aktualnej spraw. A w tym temacie interesuje mnie pewna kwestia... Najpierw piszesz, że to pojazd zabytkowy-czyli wpisany przez konserwatora zabytków do centralnego rejestru dóbr kultury... Po pewnym czasie mówisz"jest juz zarejestrowana jako SAM"...

Moje pytanie jest nastepujące - jako że dbamy tu ogólnie o praworządność to chciałbym wiedziec kto tu poświadczył nieprawdę... Na mój gust osoba składająca oświadczenie o tym że dany pojazd wykonała jako SAM (niezbędne przy rejestracji w WK), jak równiez diagnosta wykonujacy badanie ;)

Oj nie spodziewałem się tu takich rzeczy usłyszeć... Czy konserwator zabytków wie o tym? ;)

 

A tak powaznie - możesz napisac co i jak z ta przyczepką-bo wydaje mi sie, że przekombinowałeś rzecz w miare prosta do załatwienia. (nie było mnie jeszcze na forum jak pisaliście o tym temacie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - i zupełnie szczerze - przyczepka nie jest moja, a ktoś znajomy poprosił mnie jedynie o zorientowanie się w temacie. W żadnym z WK nie usłyszałem o żadnej prawnej możliwości zarejestrowania takiego cuda, ale z racji tego, że kto pyta nie błądzi, postanowiłem dodatkowo poruszyć sprawę na forum.

 

W wielkim skrócie mówiąc - jestem czysty jak łza. ::D

Przynajmniej w tej sprawie, o której mówimy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
5. prawomocne orzeczenie sądu.

 

Stawiam bym raczej na to, każdy pozostały przypadek wymaga 2 stron w celu ustalenia przeniesienia prawa własności.

A co dalej to już było....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.