Skocz do zawartości

Badanie okresowe po zatrzymaniu dow.rej.


waldorff

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę na ten temat bylo ale dzisiaj mialem nastepujacą sytuacje.Zglosil sie klient po zatrzymaniu dow.rej. na pokwitowaniu zbita szyba przednia i reflektor brak wpisu kolizja drogowa.Kilent zarzyczyl sobie okresowe i slusznie jesli jak twierdzil bad.tech. konczy mu sie za 2 tyg.Wykonalem okresowe wystawilem zaswiadczenie ale mi je cofnieto z wydz.kom. bo ich zdaniem zakres badania powinien byc okres.+dodatk. i w uwagach formulka ustala przyczyna....itd. tak sie pisze jak jest samo dodatkowe .Tlumaczylem pani z okienka telefoniczni,ze pojazd nie wymaga badania pokolizyjnego na nic to sie zdalo bo tak kazal kierownik i ma tak byc.Wszystkiemu bym sie nie dziwil jakbym zaczynal dopiero prace ale wten sposb wystawilem wiele zaswiadzczen i nie bylo problemu czyzby wyszyly jakies nowe przepisy?Po zastanawieniu stawiam na blad pani z wydz.kom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • waldorff

    9

  • berecik

    5

  • Sebastian ZG

    5

  • Psuj

    4

Po zastanawieniu stawiam na blad pani z wydz.kom

No według mnie to tak nie do końca. Zabrany DR to nie ważne co robisz MUSI być badanie dodatkowe (okres+dod) i jednoznaczne stwierdzenie że "ustały przyczyny zatrzymania". Logicznie oczywiście że jestem z tobą. Ale....

Jak mam np. I rej z uszkodzonym silnikiem - to też daje dodatkowe, mimo że z okresowego jest P (podobnie przy I rej uszkodzonego, itd...)

 

[ Dodano: 18-10-2006, 13:26 ]

Tlumaczylem pani z okienka telefoniczni,ze pojazd nie wymaga badania pokolizyjnego

To ona wymagała badania pokolizyjnego :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanawieniu stawiam na blad pani z wydz.kom

No według mnie to tak nie do końca. Zabrany DR to nie ważne co robisz MUSI być badanie dodatkowe (okres+dod) i jednoznaczne stwierdzenie że "ustały przyczyny zatrzymania". Logicznie oczywiście że jestem z tobą. Ale....

Jak mam np. I rej z uszkodzonym silnikiem - to też daje dodatkowe, mimo że z okresowego jest P (podobnie przy I rej uszkodzonego, itd...)

 

[ Dodano: 18-10-2006, 13:26 ]

Tlumaczylem pani z okienka telefoniczni,ze pojazd nie wymaga badania pokolizyjnego

To ona wymagała badania pokolizyjnego :?:

Ależ skąd tak chciala wypelnic zaswiadzcenie bo jej kazal kierownik mysle teraz na zimno,ze kierownikowi wydawalo sie,ze nalezy zrobic pokolizyjne sprobuje to wyjasnic na koniec miesica jak bede wiozl kopie rejestrow badan bo dodzwonic sie do kier.wydz. kom. u nas graniczy z cudem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na podstawie czego miałeś zrobić pokolizyjne jezeli był DR zabrany za usterki? Nie wytłumaczył tego kierownik :oops: ? Na miejscu klienta wykonałbym pokolizyjne a następnie udał się bezpośrednio do Pana kierownika żeby przedstawił na piśmie co było podstawą prawną do tego aby z kieszeni klienta wyrwano 94pln za "dzwona" a jeżeli nie przedstawiłby mi DZ.U. nr. ... poz...&... pkt... to kazałbym mu zwrócić pieniądze może by pomyślał zanim następnym razem wyda werdykt :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wnosek klienta wykonałeś badanie okresowe i dobrze. Przecież w okresowym sprawdziłeś również i wymienione w pokwitowaniu usterki.

A czy na pokwitowaniu w dolnej części pt. Kieruję pojazd... nie jest napisane przypadkiem słowo kolizja?

Miałem taki przypadek: pokwitowanie - powód zatrzymania d.rej. - kolizja, natomiast w rubryce kieruję pojazd na badanie tech. (co jest ważne dla diagnosty) policjant napisał uszkodzony reflektor. "Niewielka" rozbieżność :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem postepowanie WK jest prawidłowe - zgłosił się do ciebie klient skierowany przez OKRD na dodatkowe badanie techniczne - usterka techniczna, warunek techniczny(zbita szyba , reflektor)skoro w pokwitowaniu nie pisało że pojazd uszkodzony w wyniku kolizji sprawdziłeś, że została wymieniona szyba i reflektor skasowałeś 2x20 zł oraz dodatkowo w związku z tym że upływa termin ważności badania okresowego na życzenie klienta wykonałeś badanie okresowe za 98 zł a więc okresowe + dodatkowe i wpis w zaswiadczeniu że ustała przyczyna zatrzymania DR .

Na dobra sprawe mogles zrobic tylko dodatkowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tez miałem kiedyś taki przypadek i zrobiłem tak samo - tylko okresowe. W moim przypadku wystarczyło tłumaczenie, że sprawdzenie tych usterek jest też w zakresie badania okresowego i wykonujac całe badanie okresowe automatycznie potwierdzam usunięcie usterek za które został zatrzymany DR. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest wpisana "kolizja" wtedy pokolizyjne i okresowe (94 + 98).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku wystarczyło tłumaczenie, że sprawdzenie tych usterek jest też w zakresie badania okresowego i wykonujac całe badanie okresowe automatycznie potwierdzam usunięcie usterek za które został zatrzymany DR

No to musisz mieć bardzo przekonujący głos ;) u mnie by to nie przeszło.

Koledzy:

PRD par 81 ust8

"Niezależnie od badań o których mowa w ust. 2 i 3 (pierwsze i okresowe) dodatkowemu badaniu technicznemu podlega również pojazd:

1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że:

a) zagraża bezpieczeństwu;

b) narusza wymagania ochrony środowiska

c) uczestniczył w wypadku...."

 

Czyli jak WK widzi pojazd skierowany przez OKRD (zabrany dowód) jako podstawe wymaga badania dodatkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak dobrze rozumiem okresowe+dodatkowe tj. 98+(20+20{dwie usterki})moze ktos to umotywowac przepisami bo ja nie.A moze chodzi tylko zeby na zaswiadczeniu pisac,ze wykonano dodatkowe a oplate pobierac oplate tylko za okresowe(masło-maślane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian ZG czyli wg. Ciebie np zatrzymany DR za usterki i klient niemoże wykonać okresowego.Przecież on nie musi przyjechać zaraz tylko np po tygodniu i w międzyczasie wie, że upłynoł termin badania to co musi okresowe i dodatkowe, przecież w okresowym będzie wszystko sprawdzone. Ja uważam, że jak ktoś chce więcej zapłacić to takie jego prawo i może nawet codziennie się badać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okresowe+dodatkowe tj. 98+(20+20{dwie usterki})moze ktos to umotywowac przepisami bo ja nie

Okresowe + dodatkowe (bo tak wyknika wg MNIE i mojego WK z PRD par 81 ust8 )

O co do opłaty. W tym przypadku klient płaci 98 + 2 cepik. Nielogiczne jest pobieranie podwójnej opłaty za tą samą czynność.

Sebastian ZG czyli wg. Ciebie np zatrzymany DR za usterki i klient niemoże wykonać okresowego

Nie mógł cofając sie wstecz o rok teraz może

przecież w okresowym będzie wszystko sprawdzone

I dlatego nie pobieram 20 zł.

A dla WK ważne jest słowo DODATKOWE

 

[ Dodano: 19-10-2006, 08:40 ]

Ja uważam, że jak ktoś chce więcej zapłacić to takie jego prawo i może nawet codziennie się badać

I ja uważam tak samo :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ.U.227 poz 2250 par2 ust 2 [ bad.dodat. ] ....diagnosta na wniosek właściciela może wykonać także badanie okresowe.. Nie jest napisane że dodatkowo lecz także. Z czego można wnioskować że zamiast dodatkowego , okresowe. Okresowe jest badaniem tzw. pełnym , więc jakiekolwiek wpisane wcześniej usterki są bez znaczenia [ oczywiście nie dotyczy to kolizji , bo do tego jest par 3 ust 1 pkt 7 ]

 

[ Dodano: 19-10-2006, 09:19 ]

Dodatkowo, opłata za usterki nie powinna przekraczać opłaty badania okresowego.Dublowanie opłat , tak jak wykazał wiesioł , chyba nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ.U.227 poz 2250 par2 ust 2 [ bad.dodat. ] ....diagnosta na wniosek właściciela może wykonać także badanie okresowe.. Nie jest napisane że dodatkowo lecz także. Z czego można wnioskować że zamiast dodatkowego , okresowe. Okresowe jest badaniem tzw. pełnym , więc jakiekolwiek wpisane wcześniej usterki są bez znaczenia [ oczywiście nie dotyczy to kolizji , bo do tego jest par 3 ust 1 pkt 7 ]

 

[ Dodano: 19-10-2006, 09:19 ]

Dodatkowo, opłata za usterki nie powinna przekraczać opłaty badania okresowego.Dublowanie opłat , tak jak wykazał wiesioł , chyba nie powinno być.

 

Wszystko jak najbardziej prawidłowo, tylko jeszcze obowiązkowo na odwrocie uwaga; "ustały przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy - mówicie o dublowaniu opłat za wykonanie tych samych czynności .

Rozwazmy więc inną sytuację gdyby klient pojawił się na badanie ze skierowaniem na te dwie usterki i nie wiedział by że mija mu termin badania okresowego wystawilibyśmy zaswiadczenie i pobrali opłatę w wysokości 2x20 zł . Udał by sie do WK po odbiór DR i pracownik nie chce wydać zatrzymanego dowodu z powodu upływu terminu wazności badania okresowego . Wraca więc raz jeszcze na SKP i życzy sobie badanie okresowe . I co wtedy sprawdzalimy przecież przed chwilą to samo jaką opłatę pobierzemy ? nie 98 +2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dublowaniu opłat , chodzi o jedno badanie.Natomiast w tym co napisałeś azot14 ,gdy pani cofnie klijenta, należy wykonać nowe badanie,nawet jeśli jest to w tym samym dniu.Jeśli klijent nie pamiętał o terminie , to jego sprawa i strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno po co ta formułka "ustała przyczyna...."przeciez spelnia warunki ustawy po okresowym dla mnie bezsens :(

 

Ta formułka nie do okresowego tylko przy usterkach bo w tedy skreślasz obydwie pozycje na stronie pierwszej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.