Skocz do zawartości

Zmiana podmiotu prowadzącego SKP a TDT


Norbert Jezierski
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Jak - w przypadku przejęcia SKP przez inny podmiot - przeskoczyć kolejną wizytę TDT i 100% degradację Stacji Kontroli Pojazdów o rozszerzonym zakresie badań do rangi Stacji Podstawowej bez żadnych rozszerzeń ?

Co proponujecie - i czy to w ogóle ma szansę realizacji ? Może ktoś z Was wydzierżawił taką SKP ?

Zakup jako taki na pewno nie wchodzi w grę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę przypomnieć, że ustawa Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje takich rozwiązań jak art. 13 ustawy o transporcie drogowym. W Prawku jest tylko mowa o wpisaniu przedsiębiorcy do rejestrui działalności gospodarczej. Nie ma mowy o zmianach zakresu wpisu w przypadku zmiany oznaczenia przedsiębiorcy, przejęcia przedsiębiorcy czy przekształcenia. Czym to skutkuje?

Gdy przedsiębiorca nazywał się Jan Kowalski "KRZAK" i miał zakres AB/cde a teraz dokonuje zmiany nazwy na Jan Kowalski "Krzak-BIS" wówczas jest to dla nas nowy podmiot i w mojej ocenie musi okazać nowe poświadczenie z TDT i otrzyma zakres AB bez rozszerzeń. Do tej pory tego nie zauważaliście ponieważ ITS dawała zmiany nowych certyfikatów. Po wejściu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której tak niektórzy chcieli wprowadzono rozgraniczenie że nowe stacje więc i nowe podmioty mają zakres tylko podstawowa i okręgowa. Podobnie będzie jak gość zmieni nazwisko.

 

Reasumując zmiana oznaczenia przedsiębiorcy skutkuje prawnie wydaniem nowego certyfikatu, który nie może być wydany na dotychczasowy zakres gdyż nie jest to kontynuacja tylko powstanie nowego podmiotu. W związku z tym zakres stacji będzie podstawowy bez rozszerzeń lub okręgowy.

 

Przestroga dla tych, którzy po wejściu w życie nowych przepisów mają zamiar zmienić nazwę firmy. To właśnie po to powstały te przepisy by po woli wyeliminować stacje podstawowe z rozszerzeniami i zostaną tylko okręgowe i podstawowe.

 

Nie wiem czy się to Wam podoba, ale lepiej przemyślcie skutek zmiany nazwy przedsiębiorcy jak posiadacie rozszeżenia.

 

W przypadku stacji podstawowej i okręgowej zmiana nazwy przedsiębiorcy nie spowoduje żadnych zmian, gdyż nowe poświadczenie TDT i tak będzie wydane na dotychczasowy zakres. :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie, wszystko można obejść ...

Może umowa notarialna ? Może umowa użyczenia ?

 

A jeśli chodzi o poprzedni post - jak to jest w przypadku zmiany umowy spółki ? Mam na myśli śmierć jednego z 4 właścicieli ? To też jest zmiana nazwy firmy i nowy podmiot ? Regon ten sam, NIP - też ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

I tu po raz pierwszy się nie zgadzam z Panem Maćkowskim.

"Ale się jeszcze taki nie narodził co by wszystkim dogodził" :lol:

A ponieważ jest to dość skomplikowana sprawa to zapraszam na priv celem dyskusji

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jeżeli powstanie nowy podmiot, który otrzyma nowy numer KRS lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub nr NIP bez dyskusji jest to nowy przedsiębiorca i otrzyma zakres wyłącznie podstawowy lub okręgowy. Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje możliwości przekształcenia lub użyczenia bądź przejęcia stacji tak jak to umożliwiono osobom prawnym (Spółka jawna, z o.O., i SA - osoby fizyczne nie mają takich możliwości) w ustawie o transporcie drogowym.

Macie Państwo prawo nie zgadzać się z tą opinią ale tak będzie egzekwowana zmiana przedsiębiorcy dopóki przepisy będą w takim brzmieniu jak są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Opinia prawna PISKP- zmiana właściciela,zmiana statusu stacji

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UWAGA !!!

W związku z prośbą przedstawiciela PISKP - do czasu wyjaśnienia sprawy zamykam możliwość ściągania użytkownikom forum załączników uprzednio zamieszczonych w tym miejscu ...

TUTAJ: Stanowisko Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów w sprawie łamania praw autorskich

----

Norbert Jezierski

/NORCOM Poznań/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - opinia co najmniej ciekawa - tylko na ile wiążąca dla TDT ?

Ja już powoli zaczynam tego nie pojmować ...

 

Proszę innych o zajęcie stanowiska ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś w waszej sprawie do TDT - ale jak zwykle próbowałem rozmawiać z kimś, kogo nie było (czytaj: nie odbierał telefonu ode mnie).

Będę próbował jutro ... W każdym razie jest już czym się podeprzeć - ale pierwszy raz słyszę o takiej interpretacji jak w/w ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja firma jest wlasnie w takiej sytuacji, ze bedziemy zwiekszac zakres dzialalnosci. Stacja jest podstawowa z rozszerzeniami, przyjdzie robic brakujace szkolenia i stacje okregowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zmiany na okregową nie będzie problemu [jesli spełni wymagania dla okregowej]

Natomiast w kwesti poruszanej powyżej to oprócz TDT jest jeszcze Minister - odwołanie od decyzji TDT oraz Starosta który musi wpisać daną jednostkę do rejestru [tu też zasięgnąłbym informacji u właściwego Starosty jak on widzi ewentualne przejecie SKP z uprawnieiami - bo jeśli nie wpisze to i decyzja TDT będzie zbedna]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę pierwsze skrzypce gra Starosta ...

 

[ Dodano: 03-08-2005, 23:11 ]

Przeniesienie SKP do innego budynku (berecik) nie powoduje utraty uprawnień - takie zapewnienie otrzymałem dziś po rozmowie z TDT. Sprawa wydawała mi się oczywista, ale zapytać nie zaszkodziło. Decyzję ostateczną i tak podejmuje Starosta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniesienie SKP do innego budynku (berecik) nie powoduje utraty uprawnień - takie zapewnienie otrzymałem dziś po rozmowie z TDT. Sprawa wydawała mi się oczywista, ale zapytać nie zaszkodziło. Decyzję ostateczną i tak podejmuje Starosta

Ale zapewne starosta i tak zażyczy sobie odbiór stacji przez TDT. W końcu ktoś musi sprawdzić czy nowe pomieszczenie spełnia wszystkie warunki. Przy zmianie właściciela buda zostaje ta sama i nic się na stacji nie zmienia, a tu trzeba przystosować nowy budynek i ktoś to musi sprawdzić. Tak podpowiada zdrowy rozsądek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie TDT sprawdzi SKP tak jak mówi Psuj i jesli nic sie niezmieni to pozostanie tak jak jest(przy załozeniu ,że NIP, nazwa, regon, pozostają bez zmian)(nieoficjalne stanowisko ... !) :? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Sprawa zmiany siedziby stacji jest w chwili obecnej konsultowana z prawnikami MI i TDT.

 

[ Dodano: Pon Sie 29, 2005 7:39 pm ]

Zajmuje stanowisko na prośbę administratora. Zmobilizował mnie do potraktowania sprawy jako priorytetowej. Jest to tylko moje stanowisko więc proszę się na nie nie powoływać, gdyż ostateczną decyzję podejmie przedstawiciel TDT i Starosty. Stanowisko to konsultowałem z przedstawicielami TDT w Warszawie z Dyrektorem TDT włącznie oraz radcami prawnymi Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie. Były to ustne opinie.

 

(Dz. U. z 2005r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.)

"Art. 83. (95) 1. Badanie techniczne jest przeprowadzane na koszt właściciela pojazdu, przez:

1) podstawową stację kontroli pojazdów - w zakresie:

a) sprawdzenia oraz oceny prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska,

b) badań technicznych, o których mowa w lit. a, oraz niektórych badań technicznych, o których mowa w pkt 2, jeżeli stacja posiadała zezwolenie starosty na wykonywanie tych badań wydane przed dniem wejścia w życie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej;

 

Art. 83a. (96) 1. Organem właściwym do prowadzenia rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów jest starosta właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem.

2. W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą, o której mowa w art. 83 ust. 2, w jednostkach organizacyjnych położonych na obszarze różnych powiatów, jest on obowiązany uzyskać wpis w odrębnych właściwych rejestrach na każdą z tych jednostek.

3. Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów jest dokonywany na wniosek przedsiębiorcy zawierający następujące dane:(...)".

 

Jak zauważyliście istnieje drobna nieścisłość, gdyż zakres przydzielony jest stacji, natomiast zakres wpisu otrztymuje przedsiębiorca i to on jest wpisany. Zdaniem osób z którymi to konsultowałem idziemy na korzyść przedsiębiorcy, gdy przepis ma rozbieżność.

 

:arrow:Stanowisko wspólne brzmi: :P

1. Jeżeli przedsiębiorca prowadzący stację kontroli pojazdów posiadał dotychczas zakres podstawowy z rozszerzeniem małych literek i zmieni siedzibę lub dobuduje nową stację w granicach administracyjnych dotychczasowego starosty wówczas zakres rozszerzony pozostaje zachowany i stacja jest podstawowa z rozszerzeniem. Ponieważ dotychczasowy zakres udzielony był przedsiębiorcy a nie budynkowi stacji. Warunek: Numer KRS lub ewidencji działalności godspodarczej i nr NIP nie ulega zmianie.

 

2. Jeżeli przedsiębiorca zmieni oznaczenie przedsiębiorcy, formę prawną lub dopisze osobę fizyczną i zmiana ta spowoduje zmianę numeru KRS, ewidencji działalności gospodarczej i numeru NIP wówczas jest to nowy podmiot o nowym oznaczeniu co powoduje, iż nowy przedsiębiorca otrzyma zarówno od TDT i starosty zakres podstawowy lub okręgowy.

Analogicznie rozpatruje się każdą inną sytuację.

 

:idea: Podchodźcie z dystansem do opinii PISKP bo nie ma tu mowy o żadnych prawach nabytych.

 

Problem zaczyna się, gdy dana stacja jest szkołą, WORD-em, zakładem komunalnym, gdyż jak wiecie zapewnienia pisemne zmiany przepisów dla nie przedsiębiorców złożyli również na moje ręce parlamentarzyści i departament jednak jak wiadomo jest to ustawa a sejmu nie ma i tu naprawdę jest problem. Tak naprawdę jednostki te bez nr KRS lub ewidencji działalności gospodarczej powinny stracić uprawnienia. I nie ma tu mowy o żadnych prawach nabytych. Po pierwsze już wówczas stację mógł prowadzić przedsiębiorca (a starostowie wydawali zezwolenia) a po drugie osoby takie otrzymały wezwania w terminie 90 dni do przedłożenia wymaganych numerów (ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Okres ten minął. Starostowie liczyli na zmianę przepisów. Sejm skończył kadencję. Stację ... no właśnie co tu zrobić żeby jej nie zamknąć i było to zgodne z prawem. Na to pytanie nie znam jeszcze odpowiedzi i jak mam się zachować na kontroli nie wiem. Dobrze że są przełożeni, na pewno coś wymyślą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.