Skocz do zawartości

dmc przyczepy?


boxer.21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam takie pytanie: Samochód osobowy golf 4 ma dmc przyczepy 8% 1400kg, a 12% 1500kg. Mam przyczepę 1490kg? Mogę ciągąć tą przyczepe czy nie? Nie mogę jak jest znak 12%? Bo prawdę mówiąc nie mam pojecia po co są 2 zapisy zamiast 1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli, że masz 2 zapisy? Gdzie one są umieszczone? Ciebie powinien obowiązywać zapis w polskim dowodzie rejestracyjnym gdzie jednoznacznie określa się maksymalną dmc przyczepy, bez względu na stopień wzniesienia drogi i to Cię obowiązuje. Rzeczywiście w zagranicznych dowodach (szczególnie niemieckich) stosuje się czasem podwójny zapis dopuszczający większe dmc przyczepy, ale ograniczony przeważnie warunkiem używania na drogach o określonym maksymalnym stopniu pochylenia - u nas jednak czegoś takiego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz Brief nieniecki to sprawdź w nim masę przyczepy. Pozycja 28 z hamulcem, 29 bez hamulca. Jeżeli nie masz Briefu to zrób tak jak radzi kolega Tomek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzę do tematu od tyłu:) Mam przyczepę 1490dmc i szukam do niej samochodu. Znalazłem golfa który mi odpowiada. DMC przyczepy jaką moze ciągnąć ten golf to jest własnie wg.producenta: przy 8% 1400 a przy 12% 1500kg. Co mi to daje? Co będęmiał w dowodzie wbite? 1400 czy 1500 ? Mozna takim samochodem tą przyczepę ciągnąć czy nie można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według producenta to jest tyle co wychodzi z tabliczki.

przejrzałem kilka DIP-ów golfów z różnymi silnikami i maksymalnie było tam 1200 kg.

Może podaj więcej danych tego golfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram Ci sie w poniedziałek podpowiedziec czy golfy w polsce sa tak wysoko homologowane jesli chodzi o dmc przyczepy. Ale tak jak koledzy tu już wspominali 1200-1300 to raczej maks z tego co kojarzę. Z drugiej strony jak diagnosta Ci sie podpisze pod tym zwiększonym tonażem ,a Ty będziesz pilnował żeby nie przekroczyć masy zespołu to hmmmmm.... sam nie wiem....

 

[ Dodano: 02-03-2007, 20:59 ]

Tomek D - to co mówisz, żeby od masy zestawu odjąć DMC pojazdu to nie do końca jest prawda. Zerknij na pisemko z ministerstwa w sprawie DMC przyczepy (wątek z przydatnymi pisemkami zdaje się założył ostatnio Psuj) - ogólnie rzecz biorąc DMC pojazdu + DMC przyczepy "matematycznie" może dać więcj niż masa zestawu, a bierze się to z tego iż to właściciel pojazdu ma sam pilnować stopnia obciążenia pojazdu i przyczepy i tak je dociążać, żeby nawet przy wyższych parametrach pojazdu składowego ogólnie nie przeciązyć zestawu... (wiem wiem - troche to masło maślane i nieralne ale tak jest - sam to osobiście ustalałem ostatnio ze specjalistami z ITS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek D - to co mówisz, żeby od masy zestawu odjąć DMC pojazdu to nie do końca jest prawda.

Był był taki wątek teraz sobie przypominam, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezcywiście VW Golf jest homologowany na takie przyczepki. Dotyczy to modeli po 2001 roku z silnikiem benzynowym 1781 i diesli 1896 i 1968 o masach dopusczalnych od 1765 do 2000 kg - wszystkie one mają dmc przyczepy z hamulcem 1500 kg. (Zestaw w przypadku tych pojazdów jest obliczany matematycznie czyli dmc pojazdu + dmc przyczepy). Jesli znajdziesz już konkretny model który będzie Cię interesował to daj znać - sprawdzimy dokładnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakie DMC przyczepy z hamulcem ma Audi A8 2,5 TDI quattro, sedan, rok 1999-2000? Na tabliczce znamionowej jest napisane DMC auta 2350 kg a DMC zestawu 4550 kg. Czy z tego wynika że spokojnie można ciągnąć przyczepę o dMC 2200kg?

 

W danych wydziału komunikacji takie auto może ciągnąć tylko 1730 kg. Ale jakoś to podejrzanie mało, bo A6 z tym silnikeim w dowodzie ma wbite 1900kg.

 

Jak to w końcu jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że jak zamontuję hak to się mi żaden diagnosta a potem nikt na drodze nie będzie czepiał że 2200 to za dużo? Znaczy w dowodzie rejestracyjnym mi wbiją 2200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt na drodze nie będzie czepiał

Będą się czepiac jeżeli nie masz prawka B+E

DMC zespołu przekracza 3,5 t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak, że w katalogu ITS dla podanego modelu A8 Quattro rzeczywiście jest tylko jedna pozycja (02140006000135) gdzie MMC przyczepy ham. wynosi 1730 kg. Dla pozycji nie oznaczanych jako quattro, ale z pojemnością 2.5 masa ta spada nawet do 1700. Jednak znaczna część pozostałych (ale równiez nie quattro) A8 z tym, że z silnikami od 3 litrów w zwyż MMC przyczepy ham. jest okreslana na poziomie 2300 kg przy róznym DMC samego pojazdu.

Nalezy pamietać, że katalog ITS nie zawiera wszystkich pozycji szczegółowych dla danej marki, jesli dotyczą pojazdów zagranicznych lub uzyskujacych homologację wiele lat wczesniej, poza tym mogą być tam nieścisłości czy dany model jest wersją quattro, czy nie.

Ogólnie diagnosta okresli dmc przyczepy Twojego pojazdu i WK nie prawa Ci tego zakwestionować - taki otrzymasz wpis do DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt na drodze nie będzie czepiał

Będą się czepiac jeżeli nie masz prawka B+E

DMC zespołu przekracza 3,5 t

 

Prawko to mam :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że jak zamontuję hak to się mi żaden diagnosta a potem nikt na drodze nie będzie czepiał że 2200 to za dużo? Znaczy w dowodzie rejestracyjnym mi wbiją 2200?

 

Hak musi mieć minimum 2200kg uciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.