Skocz do zawartości

Pozwolenie czasowe pojazdu


tiger102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Kilka dni temu przerejstrowywałem auto krajowe i otrzymałem pozwolenie tymaczasowe na okres 30 dni. W dowodzie rejestracyjny poprzedniego właściciela było badanie techniczne ważne jeszcze 4 miesiące, natomiast w pozwoleniu czasowym nie ma adnotacji o ważności badania technicznego. Chciałem zapytać, czy na apodstawie pozwolenia czasowego mogę się poruszać po drogach publicznych pomimo, że w pozwoleniu czasowym nie ma określonej daty następnego badania technicznego. Czy wystarczy mi podczas kontroli drogowej tylko ten dokument czy muszę posiadać coś jeszcze, co by potwierdzało ważność badania technicznego?

Dzięki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kilka dni temu przerejstrowywałem auto krajowe i otrzymałem pozwolenie tymaczasowe na okres 30 dni. W dowodzie rejestracyjny poprzedniego właściciela było badanie techniczne ważne jeszcze 4 miesiące, natomiast w pozwoleniu czasowym nie ma adnotacji o ważności badania technicznego. Chciałem zapytać, czy na apodstawie pozwolenia czasowego mogę się poruszać po drogach publicznych pomimo, że w pozwoleniu czasowym nie ma określonej daty następnego badania technicznego. Czy wystarczy mi podczas kontroli drogowej tylko ten dokument czy muszę posiadać coś jeszcze, co by potwierdzało ważność badania technicznego?

Dzięki. Pozdrawiam.

Pozwolenie czasowe jest ważne 30 dni od daty wystawienia. Po tym terminie otrzymasz normalny dow.rej. z datą następnego badania zgodną z poprzednim dowodem. Na pozwoleniu można się poruszać bez żadnych ogranicze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli termin BT upływa wcześniej niż data ważności PC to wtedy jest adnotacja "BT do dnia ..." i przed odbiorem DR konieczne jest wykonanie OBT. Diagnosta wystawi zaświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wiele wydziałów w przypadku kiedy termin nast.badania okresowego jest krótszy niż 30 dni (a więc standardowy okres na jaki jest wydawnae OC) skraca automatycznie ważność pozwolenia czasowego do okresu na jaki wazny jest przegląd. Podejście jak na mój gust chore, niezgodne z KPA, ale... tak robią i juz - wynika to z nadinterpretacji definicji z PoRD, że PC jest dokumentem dopuszcajacym pojazd do ruchu, a za pojazd taki nie mozna uważać takiego, który nie ma waznych okresowych BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w jaki sposób jest realizowany przez te WK art 74. 2. 2) c) PoRD

 

 

Art. 74.

1.

2. Czasowej rejestracji dokonuje sie:

1)

2) na wniosek własciciela pojazdu - w celu umo-liwienia:

a) wywozu pojazdu za granice,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej,

c) przejazdu pojazdu zwiazanego z koniecznoscia dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

3) na wniosek jednostki upowa-nionej do przeprowadzania badan homologacyjnych lub

jednostki badawczej producenta pojazdu, jego wyposa-enia lub czesci - w celu

umo-liwienia odpowiednich badan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie pytaj ;)

Ale z tego co sie orientuję ozdzielaja to na PC wydawane na wniosek właściciela i to z urzędu i w tym drugim wypadku stosuja tak dziwną wykładanię. Na szczęścię to nie duzy procent urzędów gdzie tak postępują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest to stosowane kiedy pojazd nie ma badania, nie ma policyjnego pokwitowania, ani zadnego innego dokumetu, powinno sie pobrac tablice w depozyt i wydac pozwolenie czasowe i tablice czerwone na dojazd pojazdu do stacji diagnostycznej.

Z tego co mi wiadomo jest to stosowane ale baaardzo zadko i w nielicznych WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

blakop,

Bardzo wiele wydziałów w przypadku kiedy termin nast.badania okresowego jest krótszy niż 30 dni (a więc standardowy okres na jaki jest wydawnae OC) skraca automatycznie ważność pozwolenia czasowego do okresu na jaki wazny jest przegląd. Podejście jak na mój gust chore, niezgodne z KPA, ale... tak robią i juz - wynika to z nadinterpretacji definicji z PoRD, że PC jest dokumentem dopuszcajacym pojazd do ruchu, a za pojazd taki nie mozna uważać takiego, który nie ma waznych okresowych BT.

 

Rozumiem że przychodzę do rejestracji z badaniem do jutra i dostaję pozwolenie czasowe na 30 dni. tak więc 28 dni jeżdżę bez ważnego badania technicznego, i nikt nie ma prawa zakwestionować wówczas mojego prawa do poruszaniach się po drogach publicznych.

 

Podział pozwoleń czasowych na te z urzędu i na wniosek jest bardzo jasny można nawet sobie spoglądnąć na cennik PC i tam też jest to rozdzielone.

 

Gdy składa się wniosek i nie ma BT "organ rejestrujący" ma obowiązek wydać czerwone blachy itd. Jednak nie oszukujmy się kto ma tyle czasu by bawić się w takie pierdoły, Prosi się grzecznie coby petent zrobił badanko i wrócił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wydajesz stały dowód, widząc, że za dwa dni kończy sie badanie to co? wydajesz, czy nie? Kwestia dopuszczenia pojazdu do ruchu, a obowiązek wykonywania przez włascieila pojazdu OBT to dwie rózne rzeczy i nie mozna jednego warunkować drugim. W tym układzie co roku trzeba by wzywać klienta do WK czy zrobił badanie i czy w związku z tym wydany DR mu się nalezy. Takze tutaj Arku niestety nigdy się z Toba nie zgodzę. I jak wiesz z innego forum moje stanowisko jest udziałem stanowiska większości osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt możliwe że to moja nadgorliwość :razz:

 

Ale doświadczenie wskazuje że gdy gość ma ważne PC nigdy nawet nie pomyśli o tym by pojechać na badanko.

 

A tamten temat chyba przegapiłem :oops:

 

wydajesz stały dowód, widząc, że za dwa dni kończy sie badanie to co?
no właśnie wydaję dokument, który umożliwia poruszanie się pojazdem tylko "dwa" dni. Nie ukrywajmy sprawa terminu badań na PC nie jest unormowana zapisami prawa tak więc "hulaj dusza piekła nie ma" :D:D:D:D:D:D:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.