Skocz do zawartości

Prawo jazdy - po wypadku.....


black_betty

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

 

mam bardzo ogromna prośbę o wyjaśnienie mi pewnej kwesti w sprawie prawa jazdy, a mianowicie..

 

niedawno zdarzył sie znajomemu wypadek, ze skutkiem śmiertelnym (zgineła żona), nie ustąpił pierszeństwa a ten co w niego uderzył mial nadmierną prędkość, obaj kierowcy trzeźwi.

 

dowód rejestracyjny zatrzymał wydział komunikacji.-auto do kasacji, a prawo jazdy policja zwróciła.

moje pytanie brzmi, czy w takich okolicznościch, kierowca ten może prowadzić samochód?? :?:

 

:?:::(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie brzmi, czy w takich okolicznościch, kierowca ten może prowadzić samochód??

Może prowadzić samochód. O zakazie decyduje sąd prawomocnym wyrokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domyślam sie że w tej sytuacji odbędzie się rozprawa sądowa i tam okaże się jakie prawa otrzyma ten kierowca...

 

ale z doświadczenia lub ze znajomości prawa, są szanse (jeśli tak to jakie) na to żeby nie odebrano prawa jazdy itp??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a prawo jazdy policja zwróciła

 

Bardzo się dziwię, tym bardziej, że z tego co piszesz był on sprawcą wypadku śmiertelnego.

Mój kolega również uczestniczył w takim zdarzeniu. W wypadku którym uczestniczył zginęły cztery osoby, on jechał zestawem i z bocznej drogi wymusili mu pierwszeństwo w, bodajże punto albo uno. Ciężarówka - skrzywiona rama i urwana miska (między innymi) a w osobówce cztery trupy. Mimo, że to nie on spowodował wypadek, prawko miał zatrzymane i musiał przejść badania psychologiczne. Może dlatego, że kierował zawodowo ale uważam, że Twój znajomy powinien być potraktowany tak samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy w takiej sytuacji nie powinni od razu zaraz w dniu wypadku zatrzymac prawka??

a oni je oddali jak gdyby nigdy nic - co mnie również zdziwiło.

o sprawie sądowej też narazie cisza, także nie wiem co o tym myśleć.

prawko miał zatrzymane i musiał przejść badania psychologiczne
czyli zatrzymane na czas zdania pomyslnie tych testów? :?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega również uczestniczył w takim zdarzeniu

Trzcianka ?

 

także nie wiem co o tym myśleć.

Zginął człowiek - to jest w tym wszystkim najważniejsze. Matka, córka, znajoma, może też teściowa ... Po co tak roztrząsasz to prawo jazdy ? Co ma być to będzie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak roztrząsasz to prawo jazdy ?
po to, bo teraz ten kierowca pozostał z dwójką małych dzieci a prawo jazdy jest mu potrzebne do pracy żeby utrzymać rodzinę z czegoś. więc jakby nie było jest to ważne - nie sądzisz :?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD

Art. 135. 1. Policjant:

1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

a) stwierdzenia, że kierujacy pojazdem znajduje sie w stanie nietrzezwosci lub w stanie po użyciu alkoholu albo srodka działajacego podobnie do alkoholu,

b) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodujacym jego nieczytelnosc,

c) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,

d) gdy upłynał termin ważnosci prawa jazdy,

e) gdy wobec kierujacego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,

f) gdy wobec kierujacego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzje o cofnieciu prawa jazdy,

g) przekroczenia przez kierujacego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,

h) przekroczenia przez kierujacego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;

2) może zatrzymac prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestepstwo lub wykroczenie, za które może byc orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

 

może zatrzymac ale nie musi

i skoro kierowca nie ma zatrzymanego prawa jazdy to może jeździć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Czym różni się zatrzymania i cofnięcie prawa jazdy?

 

Odpowiedź: Na podstawie Art.135 Kodeksu drogowego zatrzymanie prawa jazdy jest za pokwitowaniem i ma miejsce w razie: - stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, -stwierdzenie zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność, -podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy, -gdy upłynął termin ważności prawa jazdy, -gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy -gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy; -przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, - przekroczenie przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, -w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Na podstawie Art. 140 Kodeksu drogowego: decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym wydaje starosta w razie: stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, stwierdzenia na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, utraty przez kierowcę kwalifikacji, co stwierdza się na podstawie wyniku egzaminu państwowego, przekroczenia w okresie1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, nie poddania się: -odpowiedniemu sprawdzeniu kwalifikacji, odpowiedniemu badaniu lekarskiemu, odpowiedniemu badaniu psychologicznemu. Decyzję o przywróceniu kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym generalnie wydaje starosta po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

W takich przypadkach rzadko się zdarza, żeby sąd zatrzymał prawo jazdy, jeżeli uczestnicy byli trzeźwi, obowiązkowo będą musieli zostać skierowani przez Policję na badanie lekarskie i psychologiczne do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i jeżeli przejdą je pozytywnie i nie ma rażącego naruszenia przepisów to sąd nie powinien orzec zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

witam

 

prosze o informacje jak wyglada

badanie lekarskie i psychologiczne w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy
.

 

czy a raczej jakie jest prawdopodobieństwo "oblania" tych badań i odebranie prawka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy a raczej jakie jest prawdopodobieństwo "oblania" tych badań i odebranie prawka??

 

to są badania, choć nazywa się je np: testy psychologiczne to nie mają nic wspólnego z ogólnie znanymi testami, poprostu sprawdza sie stan zdrowia "pacjenta" refleks itp... dość szczegółowe badania i jeśli ktoś jest zdrowy to nie powinien mieć z nimi problemu, jesli wynik badań będzie negatywny to "zabiorą" prawo jazdy - decyzja o cofnięciu uprawnień

 

a tak poza tematem to przypomniał mi się kawał :)

 

spotykają się dwie blondynki i jedna mówi do drugiej: wczoraj zrobiłam test ciążowy, a druga na to:

trudne były pytania??

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak poza tematem to nie jestem blondynką :cool:

 

ale dzięki za wyjaśnienie - pytałam bo pierwszy raz mam z takim czymś do czynienia. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.