Skocz do zawartości
smolow

Nr identyfikacyjny zabytków

Rekomendowane odpowiedzi

smolow

Panowie zwracam się do was (dla niektórych może i prostym) zapytaniem. Przyjechał do mnie zabytek (wpis do ewidencji zabytków już jest), auto jest sprowadzone z zagranicy. Jest to Triumph Spitfire MK IV z 1981 r, wszystko ładnie piętnie ale niema nigdzie nr ramy, nadwozia(pojazd ramowy). Jest tylko tabliczka znamionowa. Wiem że przepisy dz.u 32 niedotyczą zabytków więc może i niemusi mieć trwale naniesionego numeru ale skolei w prawie o ruchu drogowy jest napisane że pojazd poruszający sie po drodze nr musi mieć...Wstępnie pogoniłem pana po dodatkową opinie rzeczoznawcy...i dzisiaj takową dostaje o treśli że producent tych pojazdów niegdy nienadawał nr identyfokacjyjnego, lecz samą tabliczkę...mieliście podobne przypadki?? moge dopuścić taki pojazd do ruchu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Wynik badania negatywny i niech się stara o odstępstwo, tak mi się wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wojciech Jania

Spotkałem kiedyś podobny przypadek (jakieś stare Volvo) - była tylko tabliczka z numerem, nie był to nawet typowy VIN, tylko kilka cyfr - na podstawie opinii rzeczoznawcy i badania wydział komunikacji dopuścił taki pojazd do ruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
boden

Jeśli to jest zabytek , to wydaje mi się , że powinien być w takim stanie w jakim go wyprodukowano . Skoro faktycznie nie nabijano numeru nadwozia lecz jest tylko tabliczka , to jako zabytek spełnia swą rolę . Tu przepisy wspominają o oryginalności pojazdu .Jeśli nadamy mu numer z urzędu , to straci swą oryginalność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Jeśli dostanie odstępstwo to nikt nie będzie nabijał numeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
InzRuchu

I jak się skończyła ta sprawa ?

 

 

 

Jeśli dostanie odstępstwo to nikt nie będzie nabijał numeru

 

Ogólnie pojazd zabytkowy jest rejestrowany na podstawie odrębnych przepisów , może mieć czerwone kierunkowskazy, asymetryczne światła przednie i jego właściciel nie musi się starać o żadne odstępstwo ...

 

 

Jeśli działasz na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia to zauważ , że na samym początku wypisano , że przepisów tego rozporządzenia nie stosuje się do pojazdów zabytkowych.

 

zauważ też na $11

 

tam jest o numerze identyfikacyjnym - ale to nadal nie dotyczy zabytków ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
elliot

smolow, reguluje to PORD:

Art. 66a.

2. Starosta właściwy w sprawach rejestracji pojazdu wydaje decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych w przypadku pojazdu:

1) zbudowanego przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej, którego markę określa się jako „SAM”;

2) (173) w którym dokonano wymiany ramy lub podwozia na odpowiednio ramę lub podwozie bez numeru fabrycznego;

3) odzyskanego po kradzieży, w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu;

4) nabytego na licytacji publicznej lub od podmiotu wykonującego orzeczenie o przepadku pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu;

5) w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu, a prawomocnym orzeczeniem sądu zostało ustalone prawo własności pojazdu;

6) w którym cecha identyfikacyjna uległa skorodowaniu lub została zniszczona podczas wypadku drogowego albo podczas naprawy.

7) zabytkowego, w którym cecha identyfikacyjna nie została umieszczona.

 

[ Dodano: 05-03-2009, 21:21 ]

Nie spojrzałem na datę postu.

W owym czasie tej sytuacji PORD nie regulował jednoznacznie jak teraz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź

Witam!

Moje pytanie brzmi czy zabytek musi mieć tabliczkę znamionową?Jest to Syrena 103 z 1965r.Ma numer ramy ale nie ma tabliczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag

a miała taką ...

 

syrena103.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź

Dzięki! Czyli musi mieć.Bo znów mój starszy stażem kolega twierdzi że nie musi.Jeden to nawet powiedział że numeru nie musi mieć.OJJJJ w co ja się wpakowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adam1501
OJJJJ w co ja się wpakowałem.

Bardzo dobrze trafiłeś, nie będziesz polegał na przyzwyczajeniach starszych tylko grzebał w niuansach prawniczych, co pozwoli Ci poznać zagadnienia ze strony prawnej a nie, na zasadzie tak, bo tak mówią starsi. Głowa do góry :papa:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
motonita
Jeśli to jest zabytek , to wydaje mi się , że powinien być w takim stanie w jakim go wyprodukowano . Skoro faktycznie nie nabijano numeru nadwozia lecz jest tylko tabliczka , to jako zabytek spełnia swą rolę . Tu przepisy wspominają o oryginalności pojazdu .Jeśli nadamy mu numer z urzędu , to straci swą oryginalność.

 

pokaz kolego na to paragraf:)

 

[ Dodano: 08-07-2012, 04:30 ]

Grzegorz Łódź, co do syrenek to kazda była wyposazona w tabliczke... ku temu nie ma odstepstwa....

 

jak bys chciał sprawdzic rocznik z numerem ramy to sloze pomoca....

 

[ Dodano: 08-07-2012, 04:32 ]

od siebie dodam ze wiele pojazdów (głupie jawy 50 mustangi lub skuterki) niemaja numerów bitych nigdzie indziej jak tylko na tabliczkach znaionowych....:) a przeciez one nie sa zabytkami a przechodza przeglady co 2 lata legalnie....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.