Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

berecik

RPO: poważne luki prawne dot. rejestracji aut

Polecane posty

berecik

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwrócił się do ministra transportu Jerzego Polaczka o wyjaśnienie sprawy braku regulacji prawnych dotyczących ponownego rejestrowania pojazdów w Polsce.Zdaniem Rzecznika, przy powtórnej rejestracji samochodu w Polsce, wcześniej wyrejestrowanego i zarejestrowanego za granicą przez tego samego właściciela, musi on ponosić koszty, które już raz zapłacił.

 

"Pragnę zasygnalizować problem dotyczący braku regulacji prawnych kształtujących uprawnienia właściciela pojazdu do ponownej rejestracji pojazdu wcześniej wyrejestrowanego w Polsce i zarejestrowanego za granicą" - pisze RPO do ministra transportu. "Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i przyznaniu obywatelom polskim prawa do pracy w krajach członkowskich, potrzeba dokonania zmian w tym zakresie wydaje się konieczna" - uważa Rzecznik.

 

"Przepisy wskazują, że właściciel pojazdu raz wyrejestrowanego jest zmuszony do poniesienia kosztów związanych z ponowną rejestracją pojazdu, mimo że poniósł je już przy pierwszej rejestracji, a w przypadku samochodu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE ponosi po raz kolejny obciążenie podatkowe" - zwraca uwagę RPO.

 

Dlatego też Rzecznik zwrócił się do ministra transportu o przeanalizowanie problemu i rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do "uzupełnienia przepisów" w ten sposób, by osoba, która wcześniej wyrejestrowała samochód, mogła go powtórnie zarejestrować bez kosztów.

 

 

:(:(:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Nie bardzo rozumiem. Tu akurat przepis jest jasny- pojazd wyrejestrowany w kraju nie podlega już powtórnej rejestracji. Jedyny wyjatek to pojazdy zabytkowe, kolekcjonerskie, odzyskane po kradzieży oraz ciagniki i przyczepy rolnicze! Pojazd wyrejestrowany z powodu wywozu za granicę NIE PODLEGA juz nigdy powtórnej rejestracji w kraju w świetle obecnie obowiązujacych przepisów.

To, że kwestie powtórnej rejestracji pojazdów nawet w przewidzinaych na dzień dzisiejszy przepisach w wypadkach przytoczonych przeze mnie powyżej nie są wogóle okreslone (brak jakichkolwiek procedur regulujących te kwestie) to jedno, ale sprawa opisana w tym artykule to drugie! Tu nie chodzi o okreslenie procedur, ale wogóle o stworzenie takiej możliwości na poziemi ustawy PoRD. Szkoda, że na tak wysokim poziomie struktur władzy w tym kraju pominięto ten istotny chyba jednak fakt...

Na dzień dzisiejszy procedury przy powtórnym przywracaniu pojazdu do ruchu są w 100% dowolnością interpretacyjna danego WK.

Ogólnie art. świadczy o kompletnym braku wiedzy z dziedziny PoRD w gabinecie RPO. Ale podobno nie ma głupich pytań tylko głupie odpowiedzi, więc sam byłbym ciekaw co Pan P. odpowie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr Barczuk

Czego nie rozumiesz a czego nie chcesz zrozumieć? Czy nie słyszałeś o takiej sytuacji że auto wyrejestrowane w Polsce po to by zarejestrować za granicą wraca na łono ojczyzny i WK żąda ponownie zapłaconej akcyzy i całej reszty , tak jak dla samochodu który nigdy w Polsce nie był rejestrowany? A że na takim szczeblu merytorycznie sałabo z "kumaniem" PoRD to tym gorzej dla..... PoRD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ja wszystko rozumiem doskonale - Ty chyba nie rozumiesz jednej rzeczy. WK w którym od klienta żądają ponownych opłat, ale jednak rejetrują to i tak WK "przyjazny dla klienta", bo w wileu WK po prostu odmówią Ci rejestracji takiego pojazdu i już! I maja do tego całą przychylność PoRD - w tym układzie rozpatrywanie tego czy potrzebne sa takie czy inne opłaty jest bezprzedmiotowe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
berecik

Jedno jest pewne "im bardziej chory kraj tym więcej w nim przepisów" :-( Prawo powinno się maksymalnie upraszczać to z jednej strony a z drugiej powinno być mniej ludzi którzy szukają w ustawach przysłowiowej "dziury" i w tedy następują niepotrzebne spory !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.