Skocz do zawartości

Samochód z silnikiem na... powietrze!


berecik

Rekomendowane odpowiedzi

Do niedawna wydawało się niemożliwe, aby pojazdy były napędzane czymś innym, niż paliwami kopalnymi. Silnik elektryczny okazał się połowicznym sukcesem, ponieważ drogie i ciężkie baterie miały pojemność umożliwiające pokonywanie stosunkowo niewielkich odległości. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się auta hybrydowe, w których tradycyjna jednostka napędowa jest wspomagana przez elektryczny silnik. Jednak i temu rozwiązaniu daleko do zaklasyfikowania do grona przyjaznych środowisku.Odpowiedzią może okazać się silnik z tłokami napędzanymi... sprzężonym powietrzem! Niecodzienne konstrukcje powstają niedaleko francuskiej Nicei.Tankowanie wozu trwa około 3 minut. W tym czasie przez dystrybutor przepływa 90 metrów sześciennych powietrza sprzężonego do ciśnienia 300 barów. Zapas paliwa wystarcza na pokonanie nawet 300 kilometrów, co oznacza, że koszt przebycia 100 km powinien zamknąć się w kwocie... 3 złotych! Sieć sprzedaży sprężonego powietrza? Brzmi to co najmniej jak fantasmagoria. Firma MDI zadbała, by nabywca mógł uzupełnić poziom sprężonego powietrza we własnym zakresie. Po podłączeniu pokładowego kompresora do źródła prądu wypełnienie karbonowego zbiornika trwa około 4 minut. Silnik napędzany sprężonym powietrzem rozwinie moc 25 KM, a moment obrotowy przekroczy 60 Nm. To wszystko przy obrotach nie przekraczających 3500/min.

 

 

źródło http://moto.wp.pl

mdi-003.jpeg.70f804096bf5aa625a56b0a179ec7a7f.jpeg

mdi-001-200.jpeg.56de3c576e58caf4ef757b921a80056f.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jakoś nie wierzę w ten wynalazek, bo niby wszystko ładnie wyjaśnione, ale jak się trochę dokładniej przyjrzeć to powstaje wiele znaków zapytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam

Silnik na sprężone powietrze to nic specjalnie odkrywczego.

Na discowery widziałem jak zbudowali sobie taki motorowerek na butle.

Ogólnie nic fajnego, zasięg nie specjalny, moc słaba i do tego takie tam pierdzidło.

 

Ostatnio w gazecie czytałem że turki zrobiły kolejny ze swoich bajeranckich plastikowych samochodów i uwaga, właśnie na powietrze.

Moim zdaniem to raczej nie ma racji bytu, a na pewno ja tego nie kupie.

Mnie najbardziej podoba się pomysł jazdy na alkocholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to nie jest motorower bardziej może quad ale też na sprężone powietrze

No to akurat to odrzutowiec :evil::evil:

tylko jeszcze w fazie prób i nie ma skrzydeł :evil::evil:

Po podłączeniu pokładowego kompresora do źródła prądu wypełnienie karbonowego zbiornika trwa około 4 minut.

Coś mi się wydaje że to niemożliwe :shock: napewno zbiornik ma kilkadzesiąt dm3 pojemności i to w 4 min jakąś małą pokładową sprężareczką :? prędzej 4 godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.