Skocz do zawartości

Badanie techniczne TAXI lub L


abc
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pytanie dotyczy badania technicznego pojazdu nowego przystosowanego do TAXI lub nauki jazdy L

 

Jakie wykonujecie badnie - rodzaj

oraz co robicie dalej (termin badania nowego 3 lata po przystosowaniu 1 rok)

wystawiacie zaświadczenie, skracacie termin badania wbijając datę do dowodu??

czy też Urząd wymienia dowody po takich zmianach??

 

czekam na odpowiedzi - jak to wygląda na danym terenie [co kraj to obyczaj :)]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonuję badanie okresowe i dodatkowe, cena 98 + 42 (taxi) lub 48 (l-ka). Wystawiam zaświadczenie w którym określam tnb na za rok od badania i odsyłam do WK. Oni, na chłopski rozum, wpisują TAXI lub L do DR i wpisują tnb w DR. Nie mogą odesłać po to na stację bo klient po prostu nie przyjedzie i będzie hasał dwa lub trzy lata.

 

Nie ma tez potrzeby wymiany DR gdyz w zasadzie parametry techniczne nie ulegają zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wykonuję okresowe + dodatkowe.

2. Wystawiam zaświadczenie, na którym widnieje skrócony termin następnego BT.

3. Klient do mnie nie wraca. WK wbijaja mu "L" lub "TAXI" i następny termin badania za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wykonuję okresowe + dodatkowe.

2. Wystawiam zaświadczenie, na którym widnieje skrócony termin następnego BT.

3. Klient do mnie nie wraca. WK wbijaja mu "L" lub "TAXI" i następny termin badania za rok.

 

Robię dokładnie tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc te dwie odpowiedzi mniema że tak jest w większości

 

i tutaj zacytuje przepis PRD

 

Art. 82. 1. Organ dokonujący rejestracji pojazdu wpisuje do dowodu rejestracyjnego termin badania technicznego pojazdu.

2. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, kolejny termin badania technicznego wpisuje do dowodu rejestracyjnego uprawniony diagnosta po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania i po uiszczeniu przez właściciela pojazdu opłaty ewidencyjnej.

 

i prawdę powiedziawszy "szukam" postawy prawnej która pozwalałaby w podanych powyżej przypadkach dokonać wpisu przez WK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wykonuję okresowe + dodatkowe.

2. Wystawiam zaświadczenie, na którym widnieje skrócony termin następnego BT.

3. Klient do mnie nie wraca. WK wbijaja mu "L" lub "TAXI" i następny termin badania za rok.

 

j/w :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abc ma rację - tak naprawdę nie do końca można się zgodzić z tym, że wbijanie kolejnych przeglądów do DR leży w gestii WK. Przytoczony przepis jasno to określa. Przepisy zawarte w przepisach wykonawczych co prawda określają kiedy to WK skraca z urzędu tnb jednak nie podają w jaki sposób to zrobić. Opierając sie zatem tylko na przepisach tak naprawdę WK powinien zamówić nowy DR ze skróconym badaniem technicznym, bo tylko tak w zgodzie z PoRD można ten termin skrócić. Bardzo wiele WK tak właśnie też robi i nie sposób zarzucić im w tym momencie nieprawidłowe działania.

Trzeba tez sobie uczciwie powiedzieć - ilość badań na TAXI zrobionych w moim odczuciu prawidłowo czyli jako okresowe + dodatkowe to na moje ok. 30% O klienta "trzeba dbać", więc cała reszta badań na TAXI opiera się tylko na dodatkowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię okresowe + dodatkowe na zaświadczenie i odsyłam klienta do WK, jeżeli WK robi nowy dowód klient nie wraca jeżeli WK robi tylko adnotacje w tym samym dowodzie klient wraca a ja dostawiam pieczątkę pobierając OE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczy badania technicznego pojazdu nowego przystosowanego do TAXI lub nauki jazdy L
I naprawdę dobrowolnie wracają?

 

Klient nie wraca .ma taxi i nbt np. za 2lata.

Po roku coś "zlego" się stanie i ciekawi mnie kto beknie? w DR ma "niby" ważne bt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zostało wykonane badanie okresowe i dodatkowe a w zaświadczeniu znalazł się zapis o skróceniu tnb to moim zdaniem nie jest ważne czy klient wróci po pieczątkę

- diagnosta jest w tym momencie "czysty" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z różnorodnością podejść do przeglądu badania z przystosowaniem do TAXI,

może przedstawicie swoje podejście do badania zgodnie z DZ.U 227:

 

1] par2.ust 1 pkt 2 b - pierwsze dotyczące taksówki osobowej

 

2] pkt 6 - dodatkowe -dotyczące pojazdu , który ma być używany jako taksówka

osobowa lub bagażowa

 

3 ] ust 2 w przypadkach określonych w ust 1 pkt 3 - 10 na wniosek właściciela pojazdu , diagnosta może wykonać także badanie okresowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to czynię zgodnie z paragrafem 3 ust.1 pkt 3 (Dz.U 227 oczywiście)- gdzie jest zapisany zakres jaki muszę wykonać a co za tym idzie pobrać odpowiednie opłaty czyli okresowe+dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy może być tak , że par 3 wskazuje nam na połączenie okresowego z dodatkowym , ale pierwszy przegląd pojazdu przystosowanego do taxi wykonujemy zgodnie z ust 1 pkt 6

i ust 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonujemy zgodnie z ust 1 pkt 6

i ust 2

Rozumiem, że masz na myśli paragraf 2, który mówi tylko o podziale padań, natomiast paragraf 3 mówi jaki jest zakres tego badania czyli co należy zrobić w danym przypadku i według mnie powinniśmy te dodatkowe badanie łączyć bezwzględnie z okresowym czy też z pierwszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1] par2.ust 1 pkt 2 b - pierwsze dotyczące taksówki osobowej
to jest knot w Dz U. badanie pierwsze dotyczy pojazdu nie zarejestrowanego w Polsce ,żeby zalegalizować taksometr auto musi być zarejestrowane i wtedy robimy badanie okresowe i dodatkowe w zaświadczeniu piszemy -dodatkowe kasujemy za okr i dod 140 zł - przy wymianie dowodu [zapełniony] w zaświadczeniu piszemy -okresowe- i ta sama czynność
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boden napisał/a:

wykonujemy zgodnie z ust 1 pkt 6

i ust 2

 

Rozumiem, że masz na myśli paragraf 2, który mówi tylko o podziale padań,

 

Par 2 ust 2 - w przypadkach określonych w ust 1 pkt 3 - 10 na wniosek właściciela pojazdu diagnosta może wykonać także badanie okresowe

 

[ Dodano: 09-10-2007, 17:08 ]

Nie wiem czy to jest bubel prawny , ale jest taki zapis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakresu badania chyba nikt nie ma wątpliwości, że wykonuje się okresowe + dodatkowe i klient za to płaci (98+42). To, że na wniosek właściciela diagnosta może wykonać okresowe oznacza według mnie tylko tyle, że może przedłużyć tnb, jeśli klient sobie tego życzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakresu badania chyba nikt nie ma wątpliwości, że wykonuje się okresowe + dodatkowe i klient za to płaci (98+42).
Do czasu jak interpretował przepisy ITS było tak jak piszesz ale jak ITS odsuneli a TDT nie kwapi się by zając stanowisko pojawili się interpretatorzy którzy twierdzą że tylko 42 :shock: .

 

Zgodnie z projektem zmian w PORD, który zmieścił PSUJ

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=4267

TDT będzie przyjeżdżał na niezapowiedziane kontrole zamknie ze 100 SKP i dopiero będzie wiadomo jak należy postępować . Czekają nas ciężkie czasy. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast paragraf 3 mówi jaki jest zakres tego badania czyli co należy zrobić w danym przypadku i według mnie powinniśmy te dodatkowe badanie łączyć bezwzględnie z okresowym czy też z pierwszym.

 

Odnosząc się do par. 3 ust 1

przy badaniu dodatkowym zakres okresowego i dodatkowego jest wyszczególniony tylko w 3 następujących badaniach dodatkowych:

pkt 7 - po kolizji jeżeli zostały naruszone elementy nośne...

pkt 8 - przy zmianach konstrukcyjnych..

pkt 10 - dla nauki jazdy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę abyśmy doszli do jakich wielkich odkryć ale jeżeli chcesz to kontynuować to jak wykonać par.3 ust 1 pkt 3 który podaje zakres dla badania dodatkowego (...i pkt 6 - "...dodatkowe-który ma być..."). Gdzie w tym zakresie mam wykonać badanie okresowe+dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wykonać par.3 ust 1 pkt 3 który podaje zakres dla badania dodatkowego (...i pkt 6 - "...dodatkowe-który ma być...").

 

par.3 ust 1 pkt 3 nie jest badaniem dodatkowym , lecz połączeniem okresowego z dodatkowym

Przeczytaj uważnie moje wcześniejsze posty.

Jest w nich zawarte całe moje podejście do tego zagadnienia.

Poza nimi nie mam nic więcej na ten temat do dodania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem iż sugerujesz, że powinno wykonywać się to badanie oddzielnie od badania okresowego czyli jeżeli klient przyjedzie z ważnym badaniem i przerobionym na taxi to robimy tylko taxi bo klient nie wnioskuje o badanie okresowe. Nie potrafię Ci odpowiedzieć, nie wiem "co poeta miał na myśli" dokonując takowych zapisów w Dz.U. Osobiście nie spotkałem się z interpretacją taką aby to badanie występowało oddzielnie (nawet cennik its wskazywał na łączność tego badania). Więc jak powinno być naprawdę nie wiem ja robię tak jak opisywałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.