Skocz do zawartości

Kontrola wydziału komunikacji


Wojciech Jania
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się podzielić moimi wrażeniami po kontroli SKP przez mój "rodzimy" wydział komunikacji. Wśród zastrzeżen znalazły się takie ciekawostki, jak:

1. brak aktualnego świadectwa kontroli urządzenia do sprawdzania instalacji gazowych - na mój protest, że zgodnie z Dz. U. 25/2005, poz. 209 urządzenie takie na SKP nie jest wymagane, otrzymałem odpowiedź, że stacja (typu B/cde) uzyskała zezwolenie wg starych przepisów i sprzęt do instalacji gazowych powinien być na wyposażeniu nadal, bo w nowych przepisach jest luka prawna, która nie uwzględnia w żaden sposób badania instalacji gazowych, a w ogóle to jak mi sie nie podoba, to mogę przeglądów istalacji gazowych nie robić, a oni zabiorą mi z zezwolenia literkę "c". :lol:

2. brak legalizacji urządzenia do kontroli geometrii zawieszenia - mój kolejny protest, że powinna wystarczyć karta okresowej kontroli eksploatacyjnej, pozostał bez echa. Nie pomogło także powołanie się na Dz. U. 74/2005 i rozporządzenie w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli. :?

I co wy na to? Ktoś tu się nie zna............. :shock:

P.S. A po takiej kontroli, poświadczenie zgodności TDT, które czeka mnie jeszcze w tym roku to pikuś. :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podziwiam odwagę, gdyż jako diagnosta w życiu nie odważyłbym się publicznie krytykować osoby, która mnie nadzoruje.

 

Nie znam stanowiska drugiej strony i nie zamierzam zajmować stanowiska w sporze między diagnostą a starostą. Zasada jest prosta: starosta nadzorujący skp decyduje jak diagnosta ma pracować. Postaram się potraktować podane punkty jako zapytania które przepisy regulują poruszane zagadnienia. A ponieważ sprawa dotyczy mojego kolegi, który jak się domyślam nadzoruje diagnostów w starostwie odpowiedzi pozostawiam bez komentarza.

 

No wybaczcie jedność urzędników i w swoje grono nie uderzamy. Tak jak diagności bronią diagnostów.

 

A teraz do rzeczy. Odpowiedź będzie obiektywna.

 

ad. 1 świadectwo urządzenia do sprawdzania instalacji gazowych

par. 22 (Dz. U. z 2005r. Nr 25, poz. 209) stanowi, iż do przeprowadzenia badań technicznych pojazdów można wykorzystywać wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz inne wyposażenie znajdujące się w wyposażeniu stacji kontroli pojazdów przed wejściem w życie rozporządzenia i dopuszczone do użytkowania na podstawie dotychczasowych przepisów.

 

§ 7. 1. (Dz. U. z 2003r. Nr 215, poz. 2116) Stanowisko kontrolne w stacji powinno być wyposażone co najmniej w następujące urządzenia i przyrządy:

17) urządzenia i przyrządy pomiarowo-kontrolne wymienione w ust. 2, jeżeli stacja zgodnie z art. 83 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej "ustawą", została upoważniona do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w zakresie okręgowej stacji kontroli pojazdów.

2. Stanowisko kontrolne w okręgowej stacji kontroli pojazdów powinno być wyposażone dodatkowo w:

4) urządzenie do kontroli instalacji zasilania gazem pojazdu samochodowego;

 

§ 7. ust. 5. (Dz. U. z 2003r. Nr 215, poz. 2116) Wyposażenie kontrolno-pomiarowe stacji, które nie może być wykorzystane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, jeżeli nie posiada certyfikatu wydanego przez jednostkę akredytowaną w Polskim systemie akredytacji, określa tabela nr 1.

 

Tabela nr 1

 

Lp. Nazwa przyrządu lub urządzenia

18 Urządzenia do kontroli instalacji zasilania gazem pojazdu samochodowego

 

 

6. Stacje powinny posiadać kopie certyfikatów wszystkich posiadanych urządzeń i przyrządów, w stosunku do których wymagany jest certyfikat.

8. Urządzenia i przyrządy stanowiące wyposażenie kontrolno-pomiarowe stacji powinny posiadać dokumenty okresowej kontroli eksploatacyjnej.

9. Urządzenia i przyrządy objęte obowiązkiem certyfikacji zgodności i dopuszczenia do użytkowania w okresie użytkowania podlegają okresowej kontroli eksploatacyjnej; nie dotyczy to urządzeń i przyrządów, które podlegają okresowej kontroli metrologicznej lub okresowemu dozorowi technicznemu.

 

 

W (Dz. U. z 2005r. Nr 25, poz. 209) par. 14 w ust. od 5 - 10 omawiają to zagadnienie na dzień dzisiejszy. Owszem nie jest ono obecnie wymienione jako obowiązkowe urządzenie i w (Dz. U. z 2005r. Nr 74, poz. 653) również nie dopatrzyłem się obowiązku legalizacji urządzenia do kontroli instalacji zasilania gazem pojazdu samochodowego.

 

W takiej sytuacji na podstawie powołanych powyżej przepisów zażądałbym dokumentu potwierdzającego oznakowanie CE, które ówcześnie było wymagane dla tego urządzenia i zgodnie z par. 22 (Dz. U. Nr 25) może być użytkowane przy zachowaniu dotychczas obowiązujących przepisów. Ponieważ przyrząd nie podlega już kontroli metrologicznej (nie ma obowiązku legalizacji w Urzędzie Miar) należy prowadzić do niego kartę okresowej kontroli eksploatacyjnej.

 

Z tą kartą jest ciekawa historia, gdyż w chwili obecnej nie ma wzorów kart i terminów w jakich należy dokonywać przeglądów eksploatacyjnych. Co do terminów można porównać zalecenia w instrukcji obsługi wydanej przez producenta urządzenia.

 

To tyle jeśli chodzi o pierwszą część pytania.

 

PS. Z tymi lukami prawnymi to na co dzień się spotykam, i chyba żaden człowiek póki rządzi nie wymyśli przepisu, który zadowoliłby każdego i uwzględniałby interes prawny każdej strony.

 

ad. 2

 

legalizacja urządzenia do kontroli geometrii zawieszenia.

 

§ 14. 1. Wyposażenie kontrolno-pomiarowe stanowiska kontrolnego w stacji kontroli pojazdów powinno obejmować co najmniej następujące urządzenia i przyrządy:

2. Stanowisko kontrolne w okręgowej stacji kontroli pojazdów (przypis własny: lub z lit "d" z zagranicy) powinno być wyposażone dodatkowo w:

1) przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu;

 

5. Wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz inne wyposażenie stacji kontroli pojazdów wykorzystywane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, które powinno posiadać oznakowanie CE, określa tabela stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia.

6. Stacje kontroli pojazdów powinny posiadać dokumenty związane z oceną zgodności, o której mowa w ust. 5, wszystkich posiadanych urządzeń i przyrządów, w stosunku do których wymagane jest oznakowanie CE.

7. Wyposażenie wymienione w lp. 2, 10, 13-16 tabeli, o której mowa w ust. 5, może być wykorzystywane w stacjach kontroli pojazdów, jeżeli spełnia dodatkowe wymagania dla niektórych przyrządów i urządzeń stosowanych na stacjach kontroli pojazdów określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

8. Potwierdzeniem spełnienia dodatkowych wymagań, o których mowa w ust. 7, jest dokument wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji w zakresie warunków dopuszczenia urządzeń kontroli stanu technicznego pojazdów.

10. Wyposażenie wymienione w tabeli, o której mowa w ust. 5, podlega okresowej kontroli eksploatacyjnej przeprowadzanej przez upoważnionego pracownika stacji kontroli pojazdów; nie dotyczy to urządzeń i przyrządów, które podlegają okresowej kontroli metrologicznej lub okresowemu badaniu przeprowadzonemu przez właściwy organ dozoru technicznego.

11. Przedsiębiorca prowadzący stację kontroli pojazdów powinien posiadać dokumenty z okresowej kontroli eksploatacyjnej, metrologicznej i dozoru technicznego urządzeń i przyrządów stanowiących wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

 

ZAŁĄCZNIK Nr 1

 

Lp. Nazwa przyrządu lub urządzenia

13 Przyrządy do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu

 

Wg. Dz. U. z 2005r. Nr 74, poz. 653 (zakładam, iż kontrola miała miejsce w czasie jego obowiązywania) nie jest wymagana legalizacja tego urządzenia.

 

Wobec czego zażądałbym tak jak poprzednio dokumentu poświadczającego akredytację znaku CE oraz kartę okresowej kontroli eksploatacyjnej.

 

Tak jak obiecałem, takie jest moje stanowisko i nie będę komentował wyników kontroli, gdyż nie znam zapisów w protokole no i jest to kolega urzędnik.

 

Myślę, że ta odpowiedź w sposób wyczerpujący odpowiada na postawione pytania dot. kontroli przez Urząd Miasta Stacji Kontroli Pojazdów.

 

Wybaczcie, ale czekają mnie 3 tygodnie urlopu remontowego więc nie będę brał udziału w dyskusji.

 

PS. Jeśli autor pytania uważa, że choć troszkę pomogłem proszę o wciśnięcie przycisku "pomógł".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż - ja gratuluję wiedzy i w imieniu forumowiczów oficjalnie dziękuję za takie podejście do zagadnienia :D

Cóż - miłego urlopu życzymy !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące informacje i naprawdę żałuję, że to nie Pan był u mnie na kontroli (oczywiście jest to niemozliwe :) ). Zgodnie z tym, co Pan napisał, karty okresowej kontroli eksploatacyjnej były OK, urządzenia posiadają certyfikat ITS (zakupione w 2000 r.), gorzej z CE. Nie krytykuję urzędników, bardziej chodziło mi o tak zwane "wsadzenie kija w mrowisko" - i chyba się udało.

No i życzę spokojnego urlopu!

 

PS. A co na to koledzy diagności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogłem pomóc. Generalnie jak na urządzeniu widnieje znak CE to powinno wystarczyć. W takim przypadku jak ktoś zarząda poświadczenia znaku CE powinien być on udostępniony przez producenta urządzenia przy sprzedaży bądź może prześle na prośbę strony kopie tego dokumentu.

Mam zamiar teraz wypocząć na urlopie i czasami też żałuje, że nie mamy bezpośredniej współpracy.

Dobrze, że jest to forum. Ukłony dla administratora. :D:roll:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że znak CE tyczy się urządzeń wprowadzonych do obrotu na terenie RP po 01.05.2004 r.

a więc i dokumenty to potwierdzające dla urządzeń w SKP wprowadzonych po tym terminie??

Jęśli sie myle proszę o poprawę

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja wrzuciłem do jednego worka. Pewne rzeczy są dla mnie oczywiste. Wcześniej certyfikat ITS (i teraz kombinuje chyba znak bezpieczeństwa "B") a później znak CE. Tak czy inaczej urządzenia certyfikowane. Dzięki za pomoc.

Teraz naprawdę już zaczynam urlopować. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.