Skocz do zawartości

brak poduszek powietrznych


j23kam

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam pytanie:

co zrobić kiedy sprzedałem auto z ważnym badaniem tech. , ale bez poduszek o czym powiedziałem ustnie kupującemu - a ten po dwóch latach od zakupu pojazdu udaje się do rzeczoznawcy ,który to stwierdza brak poduszek powietrznych w pojeżdzie , a ja nie posiadam dowodu na to ,że poinformowałem go o ich braku.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam - dobry artykuł, zajmujący się tymi problemami.

http://www.bezpiecznykierowca.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=9

 

Reasumując Twoją sytuację:

 

Kupujący ma na zgłoszenie swoich roszczeń rok od dnia, kiedy samochód został mu wydany, ale tylko miesiąc od wykrycia wady. Najlepiej, jeśli uczyni to na piśmie, np. wyśle listem poleconym albo za potwierdzeniem odbioru. Liczy się data nadania przesyłki.

ale

Teoretycznie kupujący może jeszcze argumentować, że sprzedawca zataił przed nim podstępnie wadę auta (art. 568 § 2 k.c.). Jeśli uda mu się tego dowieść, to zapis o wyłączeniu lub ograniczeniu odpowiedzialności z tytułu rękojmi będzie bezskuteczny.

 

W swoim wyroku z 2003 r. Sąd Najwyższy uznał za takowe umyślne działanie sprzedawcy, które ma na celu utrudnienie wykrycia wady przez kupującego. Będzie to zatem np. ukrycie lub zamaskowanie wadliwości, a co najmniej sytuacja, w której sprzedawca, wiedząc o istnieniu wady, nie poinformował o niej kupującego.

 

Udowodnienie podstępnego zatajenia ma jeszcze i ten skutek, że kupującego przestają wiązać terminy na zgłoszenie wady. Oznacza to, że nie traci on wówczas swoich uprawnień nawet, jeśli wadę zgłosił dopiero po dwóch latach od zakupu czy też ponad miesiąc od jej wykrycia.

Obowiązek udowodnienia, że sprzedawca podstępnie zataił wady spoczywa na kupującym. Może to być trudne, jeśli umowa jest lakoniczna, a on nie ma świadków ani ekspertyzy fachowca wskazujących, że w chwili zawierania umowy auto było wolne od wad.

 

Art. 556-576 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zmianami)

 

Wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 2003 r., sygn. akt II CKN 1382/00

 

Sorki, ale coś mi się tak nie do końca chce wierzyć w to, że kupujący wiedział o braku jaśków ... ::D

Bo i dlaczego dopiero teraz miałby szukać dziury w całym ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stwierdza brak poduszek powietrznych w pojeżdzie

czy rzeczoznawca określił date od kiedy brak poduszek :?::!::?:

Bo i dlaczego dopiero teraz miałby szukać dziury w całym ?

bo dowiedział się np. przy piwie, że może wyrwać troche kasy od byłego właściciela :D

w większości umów jest zapis o treści +/-

- kupujący pojazd obejżał i stan techniczny pojazdu jest mu znany

- sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.