Skocz do zawartości

Jak zwiększyć maksymalną masę dopuszczalną przyczepy?


Grigorij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie :)

 

Potrzebuję samochodu do ciągnięcia lawety, oraz do przewożenia części, na codzień jeżdzę BMW 728i, ale szkoda tego auta do ciężkiej pracy.

 

Myśle nad jakims starym kombi, moje typy to:

Audi 100 C3 quattro Avant 2.3i R5

Opel Omega Caravan 3.0 R6

Ford Scorpio Combi 2.9 V6

Mercedes W124 Combi 300E

BMW E34 Touring 2.5 24V R6

 

Problem tkwi w tym iż dwa identyczne egzemplarze tego samego samochodu często maja rożne DMC przyczepy. Poza tym potrzebuję auta które ma "na haku" więcej niż 2000kg, czy da sie np wzmocnić Hak i uzyskać pozwolenie na większe obciążenia?

 

Druga sprawa:

Mam kategorię B+E, rozumiem że mogę prowadzić zestaw do 7Ton, tzn holownik do 3.5T i laweta plus auto na niej do 3.5T :?:

Bo pzrepisy sa strasznie zagmatwane i nawet na komisariacie Policji nie potrafili mi na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa:

Mam kategorię B+E, rozumiem że mogę prowadzić zestaw do 7Ton, tzn holownik do 3.5T i laweta plus auto na niej do 3.5T :?:

Bo pzrepisy sa strasznie zagmatwane i nawet na komisariacie Policji nie potrafili mi na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie :roll:

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=4175&highlight=prawo+jazdy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup lepiej jakiegoś busa dopniesz do niego lawetę albo przyczepę na części i po sprawie bo z tymi wzmocnieniami haka i zmianą d.m.c to raczej nic nie wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w tym iż dwa identyczne egzemplarze tego samego samochodu często maja rożne DMC przyczepy. Poza tym potrzebuję auta które ma "na haku" więcej niż 2000kg, czy da sie np wzmocnić Hak i uzyskać pozwolenie na większe obciążenia?

Osobiście robiłem opinie techniczną dla VOLVO 940 2,5TD w której była możliwość zwiększenia DMC ciągniętej przyczepy dla tego pojazdu z 1600 kg do 1900 kg.

Powyższe wynikało z zapisów i z wyliczeń parametru D dla pojazdu i haka do niego zamontowanego. Poza tym producent tego auta dopuścił taką możliwość po spełnieniu odpowiednich warunków.

W twoim przypadku radzę dobrze wcześniej przed zakupem przeliczyć te parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za informację :-D

 

Busa nie chcę, bo po chciałiem się zmieścić w 10tys zł, a busy w tej kwocie sa stare, hałasliwe, zgnite, źle się prowadzą, a jazda np do UK taka trumną to koszmar :-|

 

 

W twoim przypadku radzę dobrze wcześniej przed zakupem przeliczyć te parametry.

 

Proszę podaj jakie parametry ma przeliczać przed zakupem :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylicz parametr D dla pojazdu i porównaj go z parametrem D haka holowniczego jaki ma być zamontowany do tego pojazdu.

 

GF x GA x 9,81

D = ------------------------------- kN

( GF+GA) X 1000

 

gdzie GF - dopuszczalna masa całkowita pojazdu( przyczepy) jaka może ciągnąć tej

pojazdu w kg jest to DMC pojazdu z tabliczki znamionowej pojazdu

GA - masa uciągu tego pojazdu w kg to DMC zespołu pojazdu też z tabliczki

znamionowej ( DMC pojazdu +DMC przyczepy jaką może ciągnąc ten pojazd )

 

 

Jeżeli D hak jest większe od wyliczonego D pojazdu to wszystko powinno być OK pod warunkiem,że producent tego pojazdu dopuści takie DMC przyczepy jakie może ciągnąc ten pojazd (w warunkach szczegółowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.