Skocz do zawartości

ITD


maja459

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestę studentką o specjalizacji systemy logistyczne w produkcji.Piszę pracę licencjacką o tematce:"EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁANIA INSPEKCJI RUCHU DROGOWEGO NA PRZYKŁADZIE WOJ.LUBUSKIEGO"

Fajnie by było usłyszeć jakieś sugestie z waszej strony na temat ITD.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ITD to raczej z kierowcami tirów.

A tak nawiasem mówiąc to Ja jako diagnosta ciesze się że powstała taka instytucja jak ITD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne że nie pozytywne!pozytywów mam dużo,ale negatywów nie znajde w materiałach ani tym bardziej od jakiegokolwiek pracownika ITD.

Nawiasem mówiąc,ITD nie tyczy tylko kierowców tirów,innych również jak i zakłady pracy z tym związane,że dałam również i propozycję i na tym portalu ze względu na to,że i tu może znależć sie osoba z tym związana.

Ps.Kto pyta nie błądzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam doświadczeń z tymi panami i tez uważam, że taka instytucja jest potrzebna, ale jest w niej za mało fachowców.

 

Styl ich pracy znam z relacji kolegów kierowców.

 

Są za mało "elastyczni" tam gdzie trzeba - np. u niemców przekroczenie czasu kierowcy o parę ledwie minut nie grozi wielkimi konsekwencjami, kierowca jest informowany i kierowany na najbliższy parking, u nas wiąże się to z wielkimi grzywnami. Nie twierdzę, że łamanie prawa przez kierowców jest ok, ale przy naszej ilości odpowiednich parkingów przy drogach powinni dać szoferom trochę luzu - mówię oczywiście o paru minutach a nie godzinach przekroczenia czasu.

 

Są strasznie pewni siebie i swojej racji, co niejednokrotnie już prostował sąd i jego wyroki.

 

Zbyt słabo znają warunki techniczne pojazdów (to już moje spostrzeżenie). Patrząc na ilość tirów jakie jeżdżą po drogach z nieprzepisowym wyposażeniem ich stan wiedzy jest tragiczny. Ale cóż - łatwiej dać grzywnę za przekroczony czas o 5 minut niż znać na pamięć kilka dzienników ustaw. :)

 

Ja osobiście bym widział w tej pracy ludzi którzy odbyli co najmniej kilkuletni staż na stacji kontroli pojazdów a nie ludzi z dużym "plecakiem" znajomości - a tak jest na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl ich pracy znam z relacji kolegów kierowców.

I z tego co mówią to interesuje ich tylko popierologia, chyba, że zauważą coś oczywistego.

Zbyt słabo znają warunki techniczne pojazdów (to już moje spostrzeżenie).

I też jestem tego samego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzam zmienić temat albo na KONTROLA RUCHU DROGOWEGO i wówczas należy napisać o Inspekcji Transportu Drogowego, Policji, Straży Granicznej, a nawet Straży Gminnej; albo na INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO i wówczas zawęża się zagadnienie do konkretnej instytucji. A pojęcie

INSPEKCJI RUCHU DROGOWEGO
jest ni w 5 ni w 9 i nijak się to ma do zapisów w Prawie o ruchu drogowym oraz ustawie o transporcie drogowym.

Proponuję skontaktować się z wojewódzkim inspektoratem TD. Mają na pewno dużo materiałów.

 

Z diagnostami mają wspólne dbanie o stan techniczny. Czyli zatrzymują dowody rejestracyjne za stan techniczny i wysyłają pojazdy na badanie techniczne jak mają wątpliwości. Czasami są tą jednostką, która podważa prawidłowość wykonania badania technicznego i wówczas kierują sprawy do Sądu no i zapadają wyroki przeciwko diagnostom.

Mają te same a nawet większe uprawnienia jak policja.

 

Według nowych przepisów już obowiązujących mogą ścigać pojazd poza granicami Polski.

 

Ogólnie ich rola w współpracy z SKP sprowadza się do dbania o bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochronę środowiska. Poza tym mają inne zadania związane z licencjami na transport, alkomatami, prędkość itp.

 

Więcej dowiesz się u inspektorów. Punktem wyjścia do rozmowy jest znajomość ustawy o transporcie drogowym dostępnej w wersji ujednoliconej tu na tym forum:

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=4623

 

 

Bardzo ciekawa stronka jeśli chodzi o statystykę do pracy licencjackiej znajduje się na stronie KGP. Warto skorzystać - wszystkie statystyki o Bezpieczeństwie Ruchu drogowego:

 

http://www.policja.pl/portal/pol/71/

 

 

Stronka ITD: http://www.gitd.gov.pl/

 

 

Warto skorzystać z informacji o akcjach prowadzonych przez WITD w Lublinie. Również opisują ciekawe kontrole. Być może udostępnia takie materiały, których nie publikowali.

 

Swoją drogą zasada jest jedna: jeśli ktoś chce uzyskać informacje nie publikowane i nie za bardzo dostępne ogółowi celem wykorzystania w pracy licencjackiej lub magisterskiej należy wystosować pismo, zaakceptowane przez promotora pracy z pieczęcią uczelni to potwierdzającą i z reguły instytucje rządowe i samorządowe pomagają w uzyskaniu niezbędnych materiałów. Urzędnicy nie są zbyt szczęśliwi wówczas, gdyż jest to no powiedzmy bardzo ważne zadanie ....... dla studenta, ale jak się pogada to powinni pomóc udostępnić materiały będące w ich posiadaniu a nie objęte klauzulą zastrzeżone.

 

Ciekawe informacje znajdują się na stronce ITD w Lubuskim:

 

http://www.witd.lublin.pl/

 

Przykład co ma wspólnego ITD z SKP: stan techniczny:

 

"Wzmożone działania kontrolne będą też prowadzone na drogach naszego województwa, szczególnie w okresach zmian turnusów wakacyjnych, w pobliżu miejsc wypoczynku i obiektów kultury.

 

W związku ze skargą rodziców „na fatalny stan techniczny autobusów” dowożących dzieci do i ze szkoły, która wpłynęła do tut. Inspektoratu dnia 15 czerwca br., już w dniu 19 czerwca podjęto obserwację rejonu Gimnazjum w Chodlu. Podawane przez CB-radio informacje o pobycie w tym rejonie patrolu Inspekcji Transportu Drogowego spowodowały, że dwa autobusy należące do przewoźnika z Urzędowa wykorzystywane do realizacji tych przewozów zatrzymały się około 500 metrów od Szkoły, a dzieci w dalszą drogę udały się pieszo. Kierowcy tymczasem oddalili się w nieznanym kierunku.

W celu ustalenia właściciela pojazdów wezwano Policję. O całym zajściu poinformowano Dyrekcję Szkoły oraz Urząd Miasta w Chodu i wezwano przedsiębiorcę.

W międzyczasie jeden z kierowców próbował oddalić się autobusem, lecz został zatrzymany przez Policję.

Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że:

- autobus posiada szereg usterek technicznych oraz nie spełnia warunków technicznych dla autobusu szkolnego,

- w zbiorniku paliwa tego pojazdu znajduje się olej opałowy, zamiast oleju napędowego,

- kierowca nie posiadał wymaganych dokumentów.

W związku z powyższym kontrolowany autobus wycofano z ruchu poprzez zatrzymanie jego dowodu rejestracyjnego, ukarano kierowcę mandatem karnym w wysokości 500 złotych,

a w stosunku do przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne.

Obserwację tej Szkoły przy wykorzystaniu tym razem pojazdu nieoznakowanego ponowiono w dniu 21 czerwca br.. Dzięki temu skontrolowano dwa następne pojazdy należące do tego przewoźnika, którymi także wykonywane były dowozy dzieci do i ze Szkoły. Wobec stwierdzonych naruszeń i wykroczeń w zakresie ich wyposażenia oba pojazdy czasowo wycofano z ruchu, a w stosunku do przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne."

 

Pod artykułem są zamieszczone fotki na stronie oryginalnej.

 

 

Pozdrawiam

BM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem na moim terenie dziwną prawidłowość związaną z ITD. Radykalnie zwiększa się ruch TIR-ów na bocznych drogach, dziwnie omijający miejsce w którym aktualnie "biwakują" Inspektorzy ITD. Wcześniej nikt z mieszkajacych przy tych drogach (a raczej dróżkach) nigdy nie widział pojazdu większego od furmanki. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kierowcy TIR-ów mają takie powiedzonko:

lepiej raz zainwestować w CB radio niż naście razy w mandaty :D

i stąd wiedza gdzie są "krokodyle", gdzie "suszarki", a nawet gdzie kupić "drzewo" 8)

Polak potrafi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu jak mam CB jeżdżę zdecydowanie spokojniej i to pod każdym względem.

Omijam korki, nie daję się łapać na radary. Pomaga, oj pomaga ...

Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku - nie ukrywajmy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że wykorzystywanie urządzeń radiowych do unikania kontroli drogowej jest przestępstwem Panie Norbercie i powinno być karane z całą surowością prawa! ;)

Myślę więc, że naprawdę nie ma Pan się czym chwalić Panie kolego.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.