Skocz do zawartości

Czy do poruszania się quad'em niezbędne jest prawo jazdy?


sepulos

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie ponieważ chcę kupić quada o pojemności 110cm3 i tu nasuwa się moje pytanie : Czy muszę mieć prawo jazdy żeby nim jeździć a jeżeli tak to gdzie mogę jeżdzić bez prawa jazdy (oprócz swojego podwórka) ?? proszę o odpowiedź

 

 

 

z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 110 cm3 musisz mieć dokument pozwalający na kierowanie pojazdami. Pytanie jak to będzie zarejestrowane. Na badaniu technicznym niektórzy diagności dopuszczają to jako motocykle inni jako samochodowy inny. Te na motocykle trzeba mieć kategorię A prawa jazdy a te na samochodowy inny Kat B. Pamiętaj że w quadach jest jeszcze ograniczenie mocy. Jeśli przekracza 15 kW to rejestracja nie wykonalna. pozostaje jeszcze opcja że po prostu w ogóle nie będziesz tego rejestrował to po prostu po drogach póblicznych jeździć nie możesz. Jednym słowem jeździsz po lasach, łąkach i wszelakich bezdrożach. podejżewam że chyba wtedy prawka też nie trzeba.

 

[ Dodano: 01-09-2008, 17:41 ]

aha jeszcze jeśli będziesz to chciał rejestrować to jest jeszcze pytanie czy to jest jakiś z homologacją czy taki bez osprzętu typu światła,kierunki itp. Z tego co ja się spotkałem z używanym kładem bez homologacji to one nie mają tabliczki znamionowej. Nie były one po prostu przwidziane na jakikolwiek ruch po drogach póblicznych.

P.S. Jeśli w czymś się pomyliłem to proszę o korekcję bardziej doświadczonych diagnostów. Mam nadzieję że pomogłem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak to będzie zarejestrowane. Na badaniu technicznym niektórzy diagności dopuszczają to jako motocykle inni jako samochodowy inny

 

I czego mieszasz gościowi w głowie??? Jeśli spełnia warunki techniczne to pojazd samochodowy inny (i tylko taki) i prawko B lub B1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki czyli jak go nie zarejestruje to mogę jeździć wszędzie oprócz dróg publicznych czyli asfaltowych itd itp ?? A i prawka też nie będę musiał mieć ?? A ile może kosztować takie prawko (jak coś zostaje jeszcze uciekać przed ,,pałami" ) ma on 7,5 km czterosuwowy ,8000 obrotów / min i max prędkość to 70 km/h więc nieźle

 

 

P.S.max181 dzięki że mi napisałeś ale proszę zainwestuj w słownik lub mozille ,,póblicznych" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sepulos, kim sa te "pały"? To policja łapiąca przygłupich pryszczersów bez prawa jazdy?

 

 

Zanim zaczniesz kogoś poprawiać zacznij od siebie. Naucz się pisac poprawnie tematy wątków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak to będzie zarejestrowane. Na badaniu technicznym niektórzy diagności dopuszczają to jako motocykle inni jako samochodowy inny

 

I czego mieszasz gościowi w głowie??? Jeśli spełnia warunki techniczne to pojazd samochodowy inny (i tylko taki) i prawko B lub B1

 

Popieram w 100% i na dodatek nie musi mieć kasku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czterokołowiec lekki ma spełniać warunki techniczne (nie mylić z rejestracją) jak dla motorowerów, więc nie musi mieć trójkąta i gaśnicy. A ciężki już musi... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak to będzie zarejestrowane. Na badaniu technicznym niektórzy diagności dopuszczają to jako motocykle inni jako samochodowy inny

 

I czego mieszasz gościowi w głowie??? Jeśli spełnia warunki techniczne to pojazd samochodowy inny (i tylko taki) i prawko B lub B1

 

Popieram w 100% i na dodatek nie musi mieć kasku :D

 

Oj od razu tak ostro :) Nie jestem wszechwiedzący. Miałem prawo się mylić. Skoro wiecie lepiej to wystarczy spokojnie mnie poprawić żeby gość miał jasność.

p.s sorki za tą ortografię panie "uciekający przed policją" (tak na marginesie to w takim razie może nie dla Ciebie taki pojazd?)

 

[ Dodano: 03-09-2008, 13:48 ]

no ale ok. Koniec tematu :D Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj od razu tak ostro :) Nie jestem wszechwiedzący

 

Wyluzuj... Po prostu tyle razy to już było wałkowane, że może człowieka szlag trafić jak słyszy z ust diagnosty, że quad to może ciągnik a może motorower.

Nie odbieraj tego tak osobiście, jeśli Cie uraziłem, mea culpa - najmocniej przepraszam :piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no luzik. Masz rację. Niewiedzę trzeba szybko eliminować. Było to już tyle razy oklepane że aż głowa boli. Trzeba trochę więcej poczytać i nie będzie sporów (jeśli o mnie chodzi :-D ). Przyznasz, że te quady to narobiły syfu. Na dobrą sprawę jasnego przepisu nie ma, a tu każdy chce rejestrować na siłę, wszelkimi sposobami. Co najciekawsze co chwilę pojawia się jakiś nowy przypadek, który niby pozwala dopuścić do ruchu takiego czy innego quada. Potem znajdzie się taki jeden co wiecznie się powołuje na unijne dyrektywy i straszy komornikami :D tak jak to było przy temacie anglików. Jednym słowem :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Darek, rozjaśnij mi dlaczego nie musi mieć kasku? (bez złośliwości).

Kolego Psuj, rozjaśnij mi dlaczego czterokolowiec "ciężki" musi mieć gaśnicę i trójkąt skoro według Dz.U 162/2005 poz. 1360 zał.1 ust. 2 powinien spełnić wymagania motocykla trójkołowego kat. L5e. (bez złośliwości) Pozdrawiam ::hey

 

[ Dodano: 05-09-2008, 11:55 ]

Kolego Psuj wycofuję pytanie. Już wiem: Dz.U.32/2003 poz.262 parag.11 ust. 1 pkt 13 i 14.

Nie wiem jeszce tylko co z tym kaskiem? Pozdrawiam ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszce tylko co z tym kaskiem

 

Kask jest wymagany dla kierującego i pasażera motocykla i motoroweru.

 

To tak jakby zapytać się czemu kierowca samochodu kabrio nie ma kasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Psuj nie odmawiam Ci logiki, jednak między czterokołowcem a kabrio jest delikatna różnica. Ten pierwszy powinien spełniać wymagania stosowane do motorowerów lub motocykli a drugi zupełnie inne. Podejrzewam, że w przepisach jest "dziura". Co Ty na to? Pozdrawiam ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego, która rozpocznie się w Strasburgu 20 października, Krzysztof Hołowczyc, znany kierowca rajdowy i europoseł, skieruje do Unii Europejskiej interpelację w sprawie quadów.

To m.in. efekt publikacji prasowych dziennika „Polska” o tym, że w polskim prawie brakuje jednolitych przepisów dotyczących tych pojazdów. A jeździ nimi coraz więcej osób. I zdarza się wiele wypadków. Ile? Tego nie wiadomo, bo nikt nie prowadzi takich statystyk.

A polskie prawo jest w tej dziedzinie tak kuriozalne, że na wielkie i szybkie quady nie trzeba mieć kasku, a jeździć nimi mogą nawet dzieci ze zwykłą kartą motorowerową otrzymaną w szkole.

Krzysztof Hołowczyc postanowił pomóc w tym, by przepisy dla quadów zostały dostosowane do potrzeb.

- Każde działanie, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa, jest ważne. Poruszyliście bardzo istotną kwestię braku bezpieczeństwa, więc się nią zająłem - mówi nam Hołowczyc.

 

W pierwszej kolejności zaalarmował Ministerstwo Infrastruktury.

Resort już zapowiedział, że przepisy zostaną zmienione.

- Są prowadzone prace, które mają doprowadzić do wydania nowych przepisów - zapewnia Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w ministerstwie. - Przewidziane są nowe regulacje dotyczące czterokołowców. Chodzi między innymi o obowiązek używania kasków. Pracujemy też nad nowymi zasadami uzyskiwania uprawnień do kierowania czterokołowcami - dodaje Jarmuziewicz.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Ale wszystko wskazuje na to, że gdy tak się stanie, ci, którzy chcą jeździć quadami, będą musieli zdobyć osobne prawa jazdy. Będzie to poprzedzone kursami i egzaminami.

Drugi bardzo ważny krok, na który zdecydował się europoseł Hołowczyc, to interpelacja na temat quadów w Parlamencie Europejskim. Hołowczyc złoży ją jeszcze w tym miesiącu, na sesji europarlamentu. Napisał w niej m.in., że liczba quadów wzrasta lawinowo, a prawodawstwo niektórych krajów członkowskich Unii Europejskiej nie reguluje zasad ich rejestracji i użytkowania.

„Jakie działania skutkujące wprowadzeniem stosownych zmian do prawa o ruchu drogowym w krajach członkowskich może podjąć Komisja?” - pyta w dokumencie Hołowczyc.

Unia Europejska będzie musiała odnieść się do tego pytania.

- Zbada, jak regulacje prawne dotyczące quadów są rozwiązane w państwach członkowskich - tłumaczy Robert Sroka, asystent europosła Krzysztofa Hołowczyca. I wyjaśnia, że jeśli Unia uzna to za niezbędne, to może nawet rozpocząć prace nad regulacjami, które po wejściu w życie będą obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich.

Policja jest za.

 

- Nowe uregulowania o quadach są potrzebne - mówi mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. - Ale trzeba też pamiętać, że nawet najlepsze przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku kierowców.

 

Źródło: Motofakty.pl

 

Link do źródła:

http://www.motofakty.pl/artykul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym pomysłem rękami i nogami. Ja osobiście uważam, że quady są zaprojektowane do poruszania się nimi poza drogami publicznymi i tylko po takich terenach powinne się poruszać. Bezmyślni ludzie szaleją na takich maszynach. Uczestniczą w wypadkach. Ba, często sami je powodują. A potem wszyscy płacimy za leczenie takich kretynów. Jak już ma na tyle szczęścia i przeżyje to zostaje kaleką, na którą idą nasze pieniądze. A wśród tak dużej ilości jeżdżących kładami po drogach, w moim mieście, bardzo rzadko widuję kierowcę kłada, który na swojej maszynie jedzie jak normalny, cywilizowany użytkownik drogi.

PS link nie działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakież to proste kierujący po drodze gdzie ustawione są znaki drogowe powinien te znaki rozpoznawać żeby rozpoznawać je prawidłowo powinien zdac egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego czyli posiadać prawo jazdy min. kat A tylko niech mi ktoś z kartą rowerową nie wyjedzie błagam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

14-letnia dziewczynka zmarła w nocy w szpitalu po tym, jak jeżdżąc quadem wpadła do rowu i uderzyła w drzewo - poinformowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji. Policja apeluje o zachowanie ostrożności do wszystkich użytkowników quadów.

 

Jak wynika z ustaleń policji, dziewczynka w sobotę pożyczyła pojazd od swojego krewnego i jechała nim (prawdopodobnie bez stosownych uprawnień) po drodze gminnej. Pokonując łuk, z niewiadomych przyczyn zjechała do przydrożnego rowu i uderzyła w drzewo. Z ciężkim urazem głowy i ogólnymi potłuczeniami trafiła do szpitala, gdzie nie udało się jej uratować.

 

Policja apeluje do osób jeżdżących na quadach o zachowanie ostrożności. Przypomina także o podstawowych zasadach związanych z używaniem tego typu pojazdów. Quady poruszające się po drogach publicznych muszą być zarejestrowane, muszą posiadać tablice rejestracyjne i muszą mieć aktualne ubezpieczenie OC pojazdu.

 

Do kierowania takim pojazdem wymagane są uprawnienia: jeżeli jest zarejestrowany jako motorower, to osoba w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową; do kierowania pojazdem trzy- lub czterokołowym o masie nieprzekraczajacej 550 kg (z wyjątkiem motocykla) uprawnia prawo jazdy kategorii B1.

 

Ponadto - jeżeli właściciel, posiadacz lub użytkownik takiego pojazdu udostępnia go innym osobom, np. nie posiadającym uprawnień lub nietrzeźwym, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny.

 

Na rodzicach ciąży obowiązek sprawowania nadzoru nad właściwym i odpowiedzialnym korzystaniem z tego typu pojazdów przez dzieci. Jeżeli dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną do 3 lat pozbawienia wolności.

 

(jks)

Źródło : http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Tragiczny-wypadek-na-quadzie---14-latka-nie-zyje,wid,11048759,wiadomosc.html?ticaid=17e0f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.