Skocz do zawartości

Beczkowóz do wywozu szamba pojazdem specjalnym?


darekgrem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam goscia ktory ma szambowoz jako ascenizacyjny i chce zarejestrowac go jako specjalny a ja nie wiem czy taki pojazd mozna zarejestrowac jako specjalny i pod co go ewentualnie podciagnac bo w pojazdach specjalnzch takiego pojazdu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam goscia ktory ma szambowoz jako ascenizacyjny i chce zarejestrowac go jako specjalny a ja nie wiem czy taki pojazd mozna zarejestrowac jako specjalny i pod co go ewentualnie podciagnac bo w pojazdach specjalnzch takiego pojazdu nie ma.

Z definicji zawartej w PORD Dz.U. 108 z 2005r Art2. wynika :

 

36) pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania

specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania

specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy

związane z wykonywaniem tej funkcji;

 

czyli pojazd specjalny nie przewozi ładunków a asenizacyjny ten ładunek ma.

Pojazd asenizacyjny nie jest pojazdem specjalnym. Kod 04 podrodzaj- pojemnik, przeznaczenie-205 asenizacyjny.

Twierdzenie to nie dotyczy pojazdów zarejestrowanych na poprzednich zasadach i w/g poprzednich klasyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by nie patrzeć beczkowóz nie jest i nie będzie pojazdem specjalnym w świetle przepisów czyli musi zostać tak jak jest w DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z dziennikiem ustaw Załacznik nr 4 (klasyfikacja pojazdów)

Samochod ciężarowy - pojemnik - asenizacyjny

 

Zgodnie z przepisami masz tylko takie wyjscie i to zgodne z prawem - spisz spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli pojazd specjalny nie przewozi ładunków

 

No nie do końca. Tak definiowała to stara definicja specjalnego. Obecnie w określonych sytuacjach specjalny przewozi ładunek (np. pomoc drogowa) - co zresztą określa sama definicja.

 

Asenizacyjny to zgodnie z klasyfikacją RPP oczywiście ciężarowy obecnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam!

Mój mąż jest posiadaczem 2 samochodów asenizacyjnych. Jeden z ma wpis w DR w "uwagach" jako pojazd specjalny asenizacyjny, natomiast ten, który kupił w zeszłym roku jest tylko asenizacyjny, co, nie ukrywam, właśnie wiąże się z podatkiem drogowym. Dodam, że ten "nowy" nabytek to star 1122 z 1989r. Skoro jak Panowie piszą, przed rokiem 2001 była inna klasyfikacja, to dlaczego nie zarejestrowano go wtedy jako specjalny? Czy ma to jakieś znaczenie teraz? Samochód od zawsze był szambiarką, nikt go nie przerabiał. Pani w Wydziale Komunikacji poinformowała nas, że zmiany na asenizacyjny może nam dokonać diagnosta na stacji, gdzie robimy przeglądy i dopiero na tej podstawie można zmienić wpis w dowodzie. Jak to wygląda w praktyce i z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć?

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda w praktyce i z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć?

 

Nie wygląda i żadnych kosztów nie będzie. Jeśli w jednym jest wpis po "staremu" SAMOCHÓD SPECJALNY to już tak będzie, ale po "nowemu" jest to SAMOCHÓD CIĘŻAROWY i żadnym sposobem bez naruszenia prawa nie uzyskasz wpisu o specjalnym.

 

I to jest koniec tematu.

 

 

Jeżeli przekracza to jeszcze ADR.

 

Jak juz to dozór TDT. Świeżo po egzaminie i taga gafa? Wstyd normalnie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przekracza to jeszcze ADR

 

Jak juz to dozór TDT. Świeżo po egzaminie i taga gafa? Wstyd normalnie

 

A czy to nie jest towar niebezpieczny :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UN 3291 - odpady poszpitalne

UN 1364 - odpady bawełniane zaolejone

UN 1345 - odpady gumowe

UN 1374 - odpady rybne = mączka rybna

 

i tyle odpadów w ADR

 

chyba że zawartość szambiarki dopasujemy pod UN 3082

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewna furtka-specjalny-inny-do czyszczenia kanalizacji. Znaleść "przedsiębiorcę" który go "przebuduje", opinia rzeczoznawcy po przebudowie i diagnostę który.... . Widziałem takie cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O, z tym to nie byłbym taki pewny.[ a nawet jestem] Nawet na Pola uprawne jest kategoryczny zakaz.

 

Na pola masz rację, ale na plantację wierzby, takiej na opał, jak najbardziej i jestem tego pewien. A do kanalizacji można bo to ta sama substancja co w kanalizacji płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skpauto,

Na pola masz rację, ale na plantację wierzby, takiej na opał, jak najbardziej i jestem tego pewien. A do kanalizacji można bo to ta sama substancja co w kanalizacji płynie.

No nie do końca a jak ktoś ma w szambie środki przyspieszające rozkład to cała glebę wkoło skazisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, sam sobie odpowiedziałeś. Co się zasadza na kolektorach rozsączających w oczyszczalniach ekologicznych, z bakteriami o których mówisz? Ta roślinka sobie z tym radzi. Dlatego plantacje wierzby energetycznej mogą przyjmować ścieki z szamb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kanalizacji można bo to ta sama substancja co w kanalizacji płynie.

 

A właśnie ,że nie .Są do tego oczyszczalnie. Co do pól wierzby też nie . Pogadaj z ekologami :-D:-D::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kanalizacji można bo to ta sama substancja co w kanalizacji płynie.

 

No chyba niekoniecznie można, tylko trzeba wywieźć do oczyszczalni i zapłacić za możliwość pozostawienia u nich, a do kanalizacji to by darmo :x było do studzienki spuścić :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag changed the title to Beczkowóz do wywozu szamba pojazdem specjalnym?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.