Skocz do zawartości

Stanowisko MI ws roku produkcji pojazdu po komletacji.


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie mamy jasne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury jak ustalić rok produkcji, gdy pojazd zostanie wyprodukowany np. w 2008r. i otrzyma homologacje pojazdu niekompletnego do zabudowy i następnie zostanie zabudowany przez przedsiębiorcę w zakresie zabudów w 2009r.

 

W przypadku pojazdów homologowanych w procedurze wielostopniowej, producent pojazdu niekompletnego nadaje i umieszcza dla tego pojazdu cechy identyfikacyjne, które są zachowane podczas kolejnych etapów wielostopniowej homologacji. W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, należy przez to rozumieć również identyfikacje danego pojazdu w zakresie roku produkcji.

 

W przypadku okazania podczas badania technicznego homologacji pojazdu niekompletnego z nadaną cechą identyfikacyjną np. w 2008r. i zaświadczenia producenta w kolejnym etapie o skompletowaniu (zabudowaniu) pojazdu w roku 2009r. wówczas rokiem produkcji tego pojazdu będzie moment nadania cechy identyfikacyjnej dla pojazdu niekompletnego tj. 2008.

 

Myślę, że ta opinia jest pomocna zarówno dla organów rejestrujących jak i diagnostów a skorzysta na tym również klient, gdyż nie będzie ganiany od diagnosty do urzędnika.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wystarczy stosować się do zaleceń, a życie stanie się bardziej proste. A stwierdzam tak dlatego gdyż niektórzy diagności minęli się z zawodem i uważają, że oni są od decydowania co jest właściwe, od stanowienia prawa a nie jego wykonywania. Faktem jest, że od 1998r. do maja 2004r. miałem 1 słownie jedną opinię MI ws Prawa o ruchu drogowym. obecnie, gdy weszliśmy do Unii prawo jest tak czytelne, że sam nie wiem jak segregować opinie by się nie pogubić.

opinia_MI_rok produkcji pojazdu niekompletnego.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zatem ma wyglądać oświadczenie przedsiębiorcy, który dokonuje tzw. "jednostkowej zabudowy" ? Oświadczam, że w roku 2009 zbudowałem tylko jeden pojazd tego typu - tak? Ale przecież on został zbudowany w 2008 wg dokumentów! To w razie chęci kontroli jak szukać papierów na takiego przedsiębiorcę? Bo jak będzie bystry, to w świetle tego pisma wystawi spokojnie dwa rocznie zamiast jednego.

 

Nie rozumiem tez ostatniego akapitu - że w oparciu o wyciąg z homologacji pojazdu podstawowego dokonuje się rejestracji... Od kiedy? Pierwotna homologacja nie jest w ogóle wymagana przez WK!

 

Ale oczywiście jako ostatni kraj w UE nie zrezygnujemy z roku produkcji... Za żadne skarby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście jako ostatni kraj w UE nie zrezygnujemy z roku produkcji... Za żadne skarby...

 

Na szkoleniu w Ciechocinku w grudniu 2008r. z udziałem MI tłumaczono nam, że nie jesteśmy jedyni w Unii bo są jeszcze inne kraje już nie pamiętam ale coś w stylu Ukraina i Litwa. 3 łącznie z nami. A rok produkcji pozostał nie dlatego, że tak chciało MI tylko MF. Minister Finansów skutecznie nacisnął bo od roku produkcji łatwiej mu się liczy podatki a MI jak twierdzili wcale za tym nie jest.

 

Ale bardzo możliwe, że jako ostatni w Unii zostaniemy z rokiem produkcji w dowodzie rejestracyjnym.

 

Cieszmy się cały świat nas będzie odwiedzał jak w muzeum by zobaczyć jak to było kiedyś sprawdzać rok produkcji i porównywać z rokiem modelowym. :razz::shock::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rok produkcji pozostał nie dlatego, że tak chciało MI tylko MF

 

No właśnie - a weź tylko odeślij na UC, czy US, że źle wpisali rok produkcji, to zaraz telefon, że po co odsyłamy - ich to nie interesuje... Mało tego - u nas niektóre US w ogóle nie wpisują do dokumentów typu VAT25 roku produkcji. A przecież UC i US to właśnie organy MF - prawda? Więc O CO CHODZI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chcemy mieć swój znak rozpoznawczy w Unii.

Anglicy mają swoją kierownicę z drugiej strony, to my dla zasady będziemy mieli swój rok :x:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.