Skocz do zawartości

Interpretacja przepisów dot. VAT via Kujawsko-Pomorskie


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

[krótkie streszczenie szkolenia - województwo Kujawsko - Pomorskie]

 

Nie ma problemu z badaniami typu VAT2, VAT3, VAT4, ale dla VAT1 należy żądać homologacji o wpisie pojazdu jako van czy też wielozadaniowy (Wydział Komunikacji przed wpisem do dowodu rejestracyjnego również będzie żądał takiego dokumentu), jeżeli oczywiście wcześniej w dowodzie rejejestracyjnym nie ma tego wpisu.

 

Paradoksy: Jeżeli mamy przed sobą pojazd, który ma dwa rzędy siedzeń - to podchodzi on pod VAT2.

Zakładając, że nie spełnia on jednak warunku długości (np. Volkswagen Transporter ), klient rezygnuje z drugiego rzędu , przesuwa ścianę grodziową i wpada w VAT1, gdzie musi okazać homologację na np. wielozadaniowy.

 

Wypada mieć tylko nadzieję że MI zmieni powyższą interpretację. Zdaniem wielu osób przeprowadzających szkolenia w tym zakresie punkt dla VAT1 jest bublem prawnym.

 

Co się tyczy Citroena C15 z dwoma rzędami, niestety nie otrzyma pozytywa dla VAT2.

Nawet biedny Żuk z jednym rzędem siedzeń nie będzie sam. ciężarowym jeżeli nie przedstawi homologacji bądź odpisu o spełnieniu powyższych warunków.

 

--------------------------

To Panowie - zaczynamy walkę.

Pamiętajcie tylko o jednym - wszelkie błędy będą interpretowane przez Urzędy Kontroli Skarbowej na niekorzyść podatnika. Zabezpieczajcie się, jak tylko możecie - to Wasze bezpieczeństwo i Wasza przyszłość ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Norbert Jezierski

    17

  • wlodas

    14

  • Yeti

    12

  • kayaba2

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Samochody, przy zakupie których od 22 sierpnia nie mają możliwości odliczenia 100 proc. VAT-u:

 

 

BMW: seria 5 Touring, X5,

Citroen: Berlingo (5 osób), C5, C8, Xsara Picasso, Jumpy Break (6 osób),

Chrysler: Voyager, Grand Voyager,

Fiat: Doblo (5 osób), Ulysse,

Ford: Galaxy, Mondeo

 

 

 

Źródło: Raiffeisen-Leasing Polska S.A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam to rozumieć Żuk skrzyniowiec podchodzi pod VAT 3 to można go zrobić bez homologacji, natomiast ŻUK blaszak jest VAT1 to żądać homologację ???? :roll::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAT 1

 

W dowodzie jest podany RODZAJ pojazdu, a nie PODRODZAJ ! Czyli - nikt z was nie będzie wiedział, czy pojazd jest VAN-em, czy WIELOZADANIOWYM nie widząc świadectwa homologacji. Tylko tam te informacje są dostępne ...

 

Przy kategorii VAT 1 pozostaje tylko homologacja, odstępstwo od obowiązku homologowania lub oświadczenie producenta pojazdu ...

Z tego, co wiem - takie jest też stanowisko Ministerstwa infrastruktury jeśli chodzi o zakres przeprowadzania tychże badań ...

 

VAT 2

 

Przy pomiarze parametru A (długość przedziału ładunkowego) weźcie pod uwagę zapis dotyczący sposobu pomiaru, a mówiący

"mierzona no podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem - do tylnej krawędzi podłogi".

A więc - przestrzeń ładunkowa skraca się nam o ładnych kilkanaście centymetrów - w zależności od kąta pochylenia przegrody (jeśli ta nie jest ustawiona pionowo).

 

(uwagi nanoszę po rozmowie osobami uczestniczącymi w szkoleniach organizowanych w Bydgoszczy)

 

 

 

Nie ma lekko Panowie, nie ma lekko - ale nie dawajcie się podpuszczać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielozadaniowy to jest podrodzaj a nie rodzaj w dowodzie rejestracyjnym jest rubryka rodzaj pojazdu i przeznaczenie najczęściej jest zapis sam.ciężarowy w hommologacji też nie ma zapisu podrodzaj jest tylko-marka,typ,wariant,wersja,nazwa handlowa,katygoria,rodzaj i tu jest zapis N1samochód ciężarowy o podrodzaju nigdzie nie jest wspomniane i co w takim przypadku zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pojazd w świadectwie homologacji jest taki zapis

Marka:RENAULT

Typ:FC

Wariant:FCOF

Wersja:FCOFAF

Nazwa handlowa:KANGOO EXPRESS

Katygoria/Rodzaj:N1/samochód ciężarowy

dodam że jest jeden rząd siedzen i przegroda i mam pytanie czy jest to VAN czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

będzie płacz i zgrzytanie zębów, macie rację, ten zapis w art.86 ust.4 pkt 1- VAT1

to istna mina, nie sposób określić ten podrodzaj nie mając homologacjii lub potwierdzenia chociażby z wydz. kom.z kartoteki danego pojazdu, kontaktowałem sie z wydz. kom. i potwierdzonoże faktycznie wpisywany jest podrodzaj ale od niedawna, napewno od ub. roku a co z pozostałymi? wspomiany Matiz, nie podlega pod VAT2 a pod VAT1 jaką mamy pewność że to van-zgodnie z homologacją.

mam apel-szczególnie na poczatku wymieniajmy sie spostrzezeniami, uwagami bo bedzie tak:kowal zawinił,cygana powiesiłi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wspolczuje bedzie rzez niewiniatek tzn diagnostow a co jak byl przed chwila ford tansit i mial 2 rzedy siedzen i brakuje mu 20 cm = odpowiedz kienta to bede za 2h i siedzienia beda w innym miejscu poprostu przewierci podlowe i fotele w inny miejscu beda sie znajdowac ja go pamietam ale co jak pojedzie na inna stacje

ZYCIE ZYCIE ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia, Panowie, zdjęcia - weźcie od szefa pare groszy, kupcie aparat cyfrowy. To jedno z sensowniejszych rozwiązań ...

 

Nazwa handlowa:KANGOO EXPRESS

Katygoria/Rodzaj:N1/samochód ciężarowy

dodam że jest jeden rząd siedzen i przegroda i mam pytanie czy jest to VAN czy nie?

 

Co ma wpisane jako PODRODZAJ ? Domyślam się, że od tego wszystko zależy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuję sie kompetentny do udzielania aż tak konkretnych technicznie wypowiedzi - sorki, ale ja bardziej jednak znam się na komputerach ... Może głos zabierze ktoś z innych OSKP ?

 

W wyciągu ze świadectwa homologacji nie ma rubryki PODRODZAJ.

 

To może jest przeznaczenie ? Prawdę powiedziewszy - wzoru homolagacji nie mam w tej chwili przed sobą, ale wydaje mi się, że opis powinien być kompletny. To może toto się inaczej nazywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale co jak samochod zostal sprowadzony z zagranicy to nikt z dealerow w polsce nie da homologacji

 

byly skladaki byl balagan

byly kartki byl balagan

wchodzi vat bedzie .....

tylko dalczego zawsze nas beda ciagac po jakis instytucjach tzn polcjach

 

zycie zycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ale W rozporządzeniu z dnia 10 sierpnia niec nie ma o zadnych homologacjach , do badania klient ma przedłozyć dow rej lub pozwolenie czasowe oraz auto . Wynika z tego ze homologacja nie jest potrzebna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą homologacją to w całym kraju czy tylko Kujawsko - Pomorskie ?

 

Na razie słyszę tylko o Kujawsko-Pomorskim - ale w rozmowach, jakie odbyłem z przedstawicielami kilku starostw z innych stron wynika, że jest dużo osób myślących podobnie ...

Problem w tym, że dużo osób podchodzi do zagadnienia jak do jeża - mając na uwadze chciażby sprawy związane z tymi nieszczęsnymi kratkami - i chce się zabezpieczyć. A to jest dobre zabezpieczenie ...

 

do badania klient ma przedłozyć dow rej lub pozwolenie czasowe oraz auto . Wynika z tego ze homologacja nie jest potrzebna .

 

Ja nie twierdzę, że to jest w przepisach. Na dwoje babka wróżyła - jak zawsze zresztą ...

Jak się chce psa uderzyć, to kij się zawsze znajdzie. Tylko dlaczego samemu nadstawiać tyłka ? Może się mylę (nie moje pieniądze, nie moja sprawa), ale coś w tym jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a tak nawiązując do określenia podrodzaju pojazdu mam pytanie, jak określicie zgodnie z art.86 ust.4 (Dz.U 90-oczywiście) samochód który ma kabine i skrzynie ładunkową jako pkt 3 czy jako 4.Bo niektóre stacje twierdzą że pod pkt 3 podchodzą tylko pikapy? bo dla mnie jest to pkt3 a pod pkt.4 podchodzą wszystkie pojazdy kontenerowe zamknięte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się w jakim celu powstał punkt Art 86ust4 pkt1, bo skoro trzeba podpierać go homologacją, czyli powstają dwa dokumenty w tej samej sprawie, niech urzędnik skarbowy przeczyta homologację, lub treść dowodu rej. z wpisem VAN i po sprawie. Ale skoro ten punkt istnieje to być może znając definicję pojazdu wielozadaniowego ( Dz. U 192 )diagnosta OSKP może się wypowiedzieć w tej kwestii, co do VAN nie znam stosownej definicji. No ale przeprawa z izbami skarbowymi nie należy do łatwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja Andew, ale ja na spokojnie mając przed sobą rozporzadzenie z 10 sierpnia 2005

wykonuję to co jest w nim zawarte czyli : idetyfikuję pojazd i porówuję zapisy w dowodzie rej.- nie z homologacją- ze stanem faktycznym i czytam w dowodzie rej.-rodzaj-ciężarowy. Pojazd ma jeden rząd siedzeń,trwałą ścianę oddzielającą od przestrzeni ładunkowej to mi jest brocha czy on miał zapisane van czy wielozadaniowy w homologacji -spełnia wymóg ustawy w art. 86 ust.4 pkt 1 , ktoś wystawił dowód rej,. z wpisem rodzaj pojazdu ciężarowy, wobec powyższego klient przyjeżdza i okazuje dowód rej nie homologację i nie wiem po co, podają koledzy że wydzialy komunikacji żądaja homologacji, przecież przy rej . korzystają z nich i mają wszysko w kartotece poj.

Mialem dzisiaj 5 pojazdów w omawianym temacie ale wszystkie w pkt 3 i 4 :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kayaba2 masz racje, nie ma sie co stresowac. W nowych homologacjach faktycznie jest zapis o podrodzaju, ale co z tego gdy pojazd typu Citroen Berlingo lub Peugeot Partner maja w tej pozycji zapis FURGON i co teraz panowie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citroen Berlingo lub Peugeot Partner maja w tej pozycji zapis FURGON i co teraz panowie

 

Na drzewo gościa, na drzewo ...

A pod jaki VAT ma być podpięty ? VAT2 nie przejdzie, jak mniemam, ze względu na wymiary, VAT1 - ze względu na homologację i dwa rzędy siedzeń ...

Czas pokaże, jak to wszystko robić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie spotkałem homologacji w której pojazd byłby w podrodzaju WIELOZADANIOWY lub VAN.

A co do FURGONU to wedlug PN-89/S-02007 na ktorej bazuje podzial jest to cyt: "Samochod ciezarowy ze skrzynia ladunkowa i kabina zamknieta". Czyli znowu kucha w homologacji. Dlatego zadanie od klienta wyciagu z homologacji moze nam bardziej namieszac. 8)

Ja Berlingo z jednym rzędem siedzeń podpinam pod VAT-1, z dwoma rzędami nie przechodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.