Skocz do zawartości

PKD - pamiętaj by zaktualizować do 31.12.2009r.


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przypomnieć wszystkim przedsiębiorcą, że do 31.12.2009r. należy zaktualizować numery Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz w REGON.

 

W tym właśnie dniu mija dwu letni okres przejściowy umożliwiający jej dostosowanie do klasyfikacji unijnej.

 

W załączniku znajduje się szczegółowy opis w zakresie SKP, napraw pojazdów i motocykli oraz wykonywania transportu drogowego.

 

[scroll]PAMIĘTAJ ZMIEŃ PKD 74.30.Z NA NOWY PKD 71.20.B[/scroll]

 

Wyciąg dot. badań i analiz technicznych według najnowszej klasyfikacji PKD 2007:

 

(Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.)

USTAWA

z dnia 2 lipca 2004 r.

o swobodzie działalności gospodarczej

 

Art. 25. 1. Wpisowi do CEIDG podlegają:

 

8. określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);

 

Dz. U. z 2001r. Nr 17, poz. 209 z późn zm.

USTAWA

z dnia 20 sierpnia 1997 r.

o Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

Art. 40. W dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane:

1) przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), z tym że w przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń określa się przedmiot działalności oddziału,

 

 

SEKCJA M

DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA

71 DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE ARCHITEKTURY I INŻYNIERII; BADANIA I ANALIZY TECHNICZNE

 

71.2 ...... 71.20 Badania i analizy techniczne

 

71.20.B Pozostałe badania i analizy techniczne

 

Podklasa ta obejmuje:

 

- wykonywanie okresowych przeglądów technicznych pojazdów silnikowych.

PKD.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław - nie znam tego aktu. Czy to znaczy, że po grudniu nie będzie można się posługiwać dokumentami (KRS, REGON, Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) wystawionych bez uwzględnienia tej klasyfikacji?? Gdzie to dokładnie jest określone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite.

Błażeju mój kochany czy Ty masz powiadamianie SMS jak tylko zamieszczę jakąś ciekawostkę na norcomku? Zaledwie minęły 3 minutki i kilka sekund od chwili kosmetycznych poprawek tego tematu :-)

 

Muszę sprawdzić z czego to wynika, ale przyjąłem to jako oczywiste bo przez 2 lata przedsiębiorcy zmieniali numery PKD. Przypominam tak na wszelki wypadek.

 

Przyznam, że nie pamiętam gdzie był obowiązek dwuletni ale wydaje się mnie, że w przepisach przejściowych do swobody działalności gospodarczej.

 

Sprawdzę oczywiście i dam znać.

 

PS. Widziałeś nie wspomniałem wiesz o czym, he he :lol::x

 

Komunikat na stronie Głównego Urzędu Statystycznego:

 

Polską Klasyfikację Działalności (PKD) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz.289 i Nr 165, poz.1727) stosuje się do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie rozporządzenia RM z dnia 24 grudnia 2007, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2009 r.

 

źródło: http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/pkd_07/pkd_07.htm

 

Mówisz i masz:

 

Rozporządzenie Rady Ministrów

z dnia 24 grudnia 2007 r.

w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

 

§ 4. Polską Klasyfikację Działalności (PKD) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz.289 i Nr 165, poz.1727) stosuje się do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2009 r.

 

§ 6. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.

Prezes Rady Ministrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał abc, którego już dawno nie słyszałem i już się stęskniłem :-)

 

Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm. Prawo o ruchu drogowym

Art. 83. 3. Stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który:

2) nie jest przedsiębiorcą, w stosunku do którego otwarto likwidację lub ogłoszono upadłość;

 

Art. 83b. 1. Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów sprawuje starosta.

2. W ramach wykonywanego nadzoru starosta:

1) co najmniej raz w roku przeprowadza kontrolę stacji kontroli pojazdów w zakresie:

a) zgodności stacji z wymaganiami, o których mowa w art. 83 ust. 3,

(...)

2) wydaje zalecenia pokontrolne i wyznacza termin usunięcia naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów;

3) wydaje decyzję o zakazie prowadzenia przez przedsiębiorcę stacji kontroli pojazdów, skreślając przedsiębiorcę z rejestru działalności regulowanej, jeżeli przedsiębiorca:

a) złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 83a ust. 4, niezgodne ze stanem faktycznym,

b) nie usunął naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów w wyznaczonym przez starostę terminie,

c) rażąco naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.

 

(Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) swoboda działalności gospodarczej

 

Art. 66.

5. Przedsiębiorca jest obowiązany zgłosić zmianę danych wpisanych do rejestru w terminie 14 dni od dnia zajścia zdarzenia, które spowodowało zmianę tych danych.

 

Przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić w w/w terminie, że jest w likwidacji i stacja ulega likwidacji. Chyba, że jest szansa ratunku i nastąpi odstąpienie od likwidacji przedsiębiorcy. Wówczas można wydać zalecenie w krótkim czasie do zrealizowania inaczej decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Niby proste, niby wszystko wiadomo, a jednak nie do końca...

 

W zeszłym tygodniu dostałem pismo Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w miejscowości X :) który stwierdza, iż nie można kwestionować ważności zaświadczeń wydanych pod rządami poprzedniej ustawy. Mówiąc krótko - zaświadczenia z tzw. PKD2004 nie straciły na ważności na rzecz zaświadczeń PKD2007, gdyż przepis wprowadza co prawda nową klasyfikację i nakazuje jej stosowanie, jednak nie wskazuje jednoznacznie na wygaśnięcie mocy obowiązującej dotychczasowych zaświadczeń jak i nie określa ram czasowych na wymianę dokumentów. Wskazuje jedynie na aktualnie obowiązującą klasyfikację, która powinna stanowić podstawę do wydawania nowych dokumentów (zaświadczeń) niezależnie od zakresu zgłaszanych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc krótko - zaświadczenia z tzw. PKD2004 nie straciły na ważności na rzecz zaświadczeń PKD2007,

Zgadza się możesz nadal prowadzić działalność itd natomiast nic nie załatwisz bez nowego zaświadczenie np,nowa umowa na tel komórkowy,kredyt w banku,itd.

Ja też olałem temat w zeszłym roku kiedy dostałem pismo z GUS że mam wymienić zaświadczenie a w tym roku kiedy poszedłem do starostwa z prośbą o wydanie uprawnień diagnosty pani nie przyjęła mi zaświadczenia bo miałem stare PKD .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - banki itp. instytucje rządzą się własnymi prawami. Natomiast w urzędach jest inaczej. Urząd z którego pochodzi pismo o którym wspomniałem nie wymaga aktualnego PKD na zaświadczeniu - właśnie ze wskazanych w nim powodów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też olałem temat w zeszłym roku kiedy dostałem pismo z GUS że mam wymienić zaświadczenie a w tym roku kiedy poszedłem do starostwa z prośbą o wydanie uprawnień diagnosty pani nie przyjęła mi zaświadczenia bo miałem stare PKD .

 

Chyba nie jarzę o co chodzi, podobnie jak Ty olałem temat i nie mam żadnych problemów, czy możesz mi wyjaśnić jaka jest między nami różnica ??? czy dlatego, że ja wyrejestrowałem działalność, czy problemy dopiero mnie dopadną ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem ,w starostwie nie chcieli mi przyjąć jako dokument potwierdzający staż pracy na stanowisku mechanika ze względu na niezgodność nr PKD ,bo oni mają wyraźnie w wytycznych że musi być od nowego roku nr PKD 43.20 Z a w starym miałem 50,20 A. W ORANGE przedłużałem umowę na kolejne 2 lata i przedstawiciel który obsługuje mój rejon też mi nie przyjął starego zaświadczenia.Co do banku to tą informacje otrzymałem w Urzędzie miasta ale Pani w okienku nie sprecyzowała jakiego banku to dotyczy,To była raczej luźna rozmowa którą ja zainicjowałem zbulwersowany że oni sobie wymyślają co kilka lat zmiany jakiś cyferek a ja przez to mam nagle nieważnie piapiery.Burzyłem się że to nie ja zmieniłem profil dziłalności wiec co mnie obchodzi że oni cos znowu grzebią.No i wywiązała się dyskusja bo inni w kolejce też mnie poparli hihihi. W sumie szkoda mi potem było tej Pani bo ładna była .....

 

[ Dodano: 26-02-2010, 08:58 ]

Sory nowy nr PKD 45.20 Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.