Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie ubezpieczenia i rejestracji


durek275

Rekomendowane odpowiedzi

Za pare dni kupuje samochód od znajomego i ubezpieczenie jest do listopada 2010. Mam pytanie czy mogę mieć to auto zarejestrowane na siebie a jeździć na ubezpieczniu mojego znajomego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkei zmiany tzreba zgłaszać w ciągu 30 dni. Dotyczy to również polisy OC. Po rejestarcji udasz się do firmy ubezpieczeniowej, w której twój znajomy ubezpieczał samochód i tam dokonasz zmiany polisy na siebie. Najprościej mówiąc polisa "przejdzie" na ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po naszemu gadając - musisz aneksować polisę na siebie (o ile tak sobie ze sprzedającym uzgodniliście) co oczywiście wiąże się z kalkulacją składki (jeśli okaże się konieczna). De facto powinieneś to zrobić w przeciągu 30 dni... ale trochę z tym obowiązkiem jak z rejestracją - niby trzeba, ale sankcji brak, więc...

Natomiast przy ewentualnej szkodzie zaczną się problemy formalne związane z nie przepisaniem ubezpieczenia na siebie. Sprawy odszkodowań w Polsce to i tak formalności czasochłonne i zbiurokratyzowane - niedopełnienie pewnych formalności może później te procedury jeszcze bardziej skomplikować - warto tracić nerwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy mogę mieć to auto zarejestrowane na siebie a jeździć na ubezpieczniu mojego znajomego ?

Możesz - tylko po co ??? - szukasz kłopotów ???

zrób co trzeba do 30-stu dni i śpisz spokojnie ...

pozdrawiam

 

[ Dodano: 09-12-2009, 08:04 ]

czy mogę mieć to auto zarejestrowane na siebie a jeździć na ubezpieczniu mojego znajomego ?

...legalnie, NIE ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

durek275 napisał/a:

czy mogę mieć to auto zarejestrowane na siebie a jeździć na ubezpieczniu mojego znajomego ?

 

...legalnie, NIE ,,,

 

O ile pamiętam przepisy ubezpieczeniowe tego nie regulują żadnym terminem, robi się to na wniosek właściciela lub firmy ubezpieczeniowej. Czyli można ale nie trzeba... oczywiście, w razie wypadku zapewne będą czepiali się wszystkiego więc lepiej zrób ankes, jednak bez niego też nie łamiesz prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólnych warunkach ubezpieczenia, przy podpisowaniu polisy jest zapis, że wszystkie zmiany w należy zgłosić w ciągu 30 dni. Więc jeśli polisę OC otrzymuje kupujący i korzysta z przysługujących praw z tej polisy to tak samo przyjmuje obowiązki wynikające z polisy. Każdego interesuje tylko kwitek, że samochód jest ubezpieczony.

 

Reasumując - polisa OC - to nietylko kwitek potwierdzający ubezpieczenie - to umowa polisy OC i ogólne warunki ubezpieczenia, które każy ubezpieczyciel powinnien dać przy podpisaniu umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinieneś to zrobić w przeciągu 30 dni... ale trochę z tym obowiązkiem jak z rejestracją - niby trzeba, ale sankcji brak, więc...

 

.....Czy WK postąpił zgodnie z prawem odsyłając klienta na powtórne bt :?: ,twierdząc ,że zaswiadczenie z badania "straciło wazność"(klient zgłosił się do WK po 30dniach od daty badania).Miałem w ostatnim czasie dwa takie przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólnych warunkach ubezpieczenia, przy podpisowaniu polisy jest zapis, że wszystkie zmiany w należy zgłosić w ciągu 30 dni. Więc jeśli polisę OC otrzymuje kupujący i korzysta z przysługujących praw z tej polisy to tak samo przyjmuje obowiązki wynikające z polisy. Każdego interesuje tylko kwitek, że samochód jest ubezpieczony.

 

Reasumując - polisa OC - to nietylko kwitek potwierdzający ubezpieczenie - to umowa polisy OC i ogólne warunki ubezpieczenia, które każy ubezpieczyciel powinnien dać przy podpisaniu umowy.

 

Niestety, mylisz się - ustawa nakłada obowiązek zgłoszenia w ciągu 30 dni tylko na sprzedającego pojazd. Niezgłoszenie przez kupującego nie ma wpływu na skuteczność ochrony, nawet gdyby konieczna była rekalkulacja składki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, mylisz się - ustawa nakłada obowiązek zgłoszenia w ciągu 30 dni tylko na sprzedającego pojazd. Niezgłoszenie przez kupującego nie ma wpływu na skuteczność ochrony, nawet gdyby konieczna była rekalkulacja składki.

 

Nie czytasz ze zrozumieniem tego co piszę. Ale tak bywa i się nie obrażam.

Nie piszę o ustawie, a ogólnych warunkach ubezpieczenia, taka książeczka dodawana do polisy - dobry agent powinien ją dać. Nie piszę również, że z tego powodu ktoś straci ochronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy WK postąpił zgodnie z prawem odsyłając klienta na powtórne bt :?: ,twierdząc ,że zaswiadczenie z badania "straciło wazność"(klient zgłosił się do WK po 30dniach od daty badania).Miałem w ostatnim czasie dwa takie przypadki.

 

A tam bajki opowiadasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytasz ze zrozumieniem tego co piszę. Ale tak bywa i się nie obrażam.

Nie piszę o ustawie, a ogólnych warunkach ubezpieczenia, taka książeczka dodawana do polisy - dobry agent powinien ją dać. Nie piszę również, że z tego powodu ktoś straci ochronę.

 

Dziękuję, jesteś bardzo łaskawy... W OWU mojego TU, i sądzę że w innych też, taki warunek nie jest zawarty - i nie jestem pewien czy może być skoro nakładałby obowiązek którego nie wymaga ustawa.

 

Wszystkei zmiany tzreba zgłaszać w ciągu 30 dni.

 

A to gdzie przeczytałeś ze zrozumieniem? Jeżeli w swoim OWU - nie wahaj się, zgłoś w UFG jako niezgodne z ustawą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety WINEREK nie masz racji, wynika to wprost z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku (z późn. zmianami) o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych.

Art. 31.1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1 , zakład ubezpieczeń dokonuje ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej , poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

Jeżeli nie wypowiesz umowy OC to towarzystwo może ( i często tak robi) rekalkuluje składkę. Ja proponuję zadzwonić to tego towarzystwa i spytać jak to u nich wygląda, bo może się okazać, że lepiej wypowiedzieć tę umowę i zawrzeć w innym towarzystwie ( różne stawki, zwyżki za wiek, za posiadanie prawo jazdy itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ciągle nie widzę gdzie jest zawarty obowiązek dla nabywcy, aby po ową kalkulację zgłosić się w przeciągu 30 dni. O zbyciu jest obowiązek. Nabywca terminu już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ciągle nie widzę gdzie jest zawarty obowiązek dla nabywcy, aby po ową kalkulację zgłosić się w przeciągu 30 dni. O zbyciu jest obowiązek. Nabywca terminu już nie ma.

 

Masz dobry wzrok, nie zobaczysz tego chyba nigdzie... Wydaje się bez sensu - gdyby obowiązek miał nabywca a nie zbywca przy jednej okazji TU miałoby wiedzę i o nabywcy, i mogłoby przeliczyć składkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.