Skocz do zawartości

Zmniejszenie DMC przyczepy


smallman

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam przyczepe podłodziową, dosyć starą(firma, która ją wyprodukowała już nie istnieje), ma ona DMC 2000kg, które kompletnie do niczego mi sie nie przydaje, bo z łodzią waży 1200kg i tu sie pojawia problem bo DMC przyczepy jest większe od DMC auta a suma i tak przekracza 3500kg, lecz na haku auto ma 2000kg, ale to mi nic nie daje bo nie chcę robić prawa jazdy na kat. B+E. Czy da się zmniejszyć DMC przyczepy? jest na to jakaś możliwość? Czy rzeczoznawca może wydać taką opinie ze względu na stan przyczepy(przeszła troche rdzą)? Pani w WK powiedziała, że może to zrobić jak tylko będzie dokument od rzeczoznawcy lub diagnosty, jest taka możliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMC rzecz święta i nie do ruszenia

 

Dmc można zmniejszyć pod warunkiem wykonania zmian konstrukcyjnych które to zmienią. Ale z reguły nikt się w to nie bawi bo to śliski temat. Prowadzi do nadużyć.

 

Czy rzeczoznawca może wydać taką opinie ze względu na stan przyczepy(przeszła troche rdzą)?

 

Jak przeszła za mocno rdzą to wynik badania N i do stacji demontażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś miałem przyczepę "SAM", która w trakcie eksploatacji nie wytrzymywała przypisanych jej obciążeń. Poszedłem do wydziału komunikacji z zapytaniem czy jeśli ją przebuduję i wzmocnię należycie to będę mógł zmienić jej DMC na większe. Otrzymałem zgodę z zastrzeżeniem, iż musi to ocenić rzeczoznawca. Rzeczoznawca, który sie tego podjął nadzorował osobiście proces przebudowy i na koniec określił nową, wyższą DMC stacja okręgowa przeprowadziła badanie z wynikiem pozytywnym a ja użytkowałem przyczepkę bezpieczniej mimo wyższej DMC.

Nie wiem czy taka droga jest normą, czy to tylko w moim WK przeszło. Tak czy inaczej taki fakt miał miejsce. Działo sie to jakieś 10 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie napisał, że to jest niemożliwe. Napisali śliski temat :x

Podejżewam, że jest to ten sam temat co zmiana rodzaju przyczepy ciężarowej na rolniczą :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliski bo tak naprawdę jedynym powodem zmian jest brak odpwiedniej katgorii prawa jazdy.

 

tak, tylko że robienie prawa jazdy kat. która jest potrzebna jest bez sensu, ponieważ przyczepe miałoby ciągać kilka osób a to oznacza że kilka osób musi robić prawo jazdy?

 

Jak przeszła za mocno rdzą to wynik badania N i do stacji demontażu...

 

to że przeszła troche rdzą to nie znaczy że nie jest możliwe używanie jej i normalne przy wjeżdżaniu przyczepą do wody, po prostu to uniemożliwia przewozu cięższych łodzi, w teorii, w praktyce w tym kraju nie można nic zrobić co ułatwia życie człowiekowi, do cywilizowanego kraju nam jeszcze daleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że przeszła troche rdzą to nie znaczy że nie jest możliwe używanie jej i normalne przy wjeżdżaniu przyczepą do wody, po prostu to uniemożliwia przewozu cięższych łodzi, w teorii, w praktyce w tym kraju nie można nic zrobić co ułatwia życie człowiekowi, do cywilizowanego kraju nam jeszcze daleko

To nie tak, dopóki w tym kraju nie będą odpowiadać osoby za swoje czyny dopóty będziemy mieli tak jak mamy. Jeżeli w takim przypadku odpowiedzialność za przewóz na tej przyczepie spocznie na kierowcy i właścicielu tej przyczepy to każdy diagnosta się pod tym podpisze obiema rękami tylko u nas jest tak, że jak stanie się tragedia nie odpowie kierowca lub właściciel tylko najmniej zainteresowany czyli diagnosta (przykład Mirka z urwanym dyszlem). Dlatego do takich zmian mamy dystans, wręcz niechęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "abcs", opisujesz zmianę DMC na wyższą, p-py "SAM". Taka zmiana w przypadku "SAM-a" jest możliwa. Natomiast nie jest możliwa dla pojazdu fabrycznego (homologowanego). W przypadku pojazdu fabrycznego możliwe jest tylko obniżenie DMC i to tylko w bardzo dobrze uzasadnionym przypadku. Na pewno takim przypadkiem nie jest brak właściwego prawa jazdy. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój post nie był polemiczny wobec ogólnie uznanych zasad. Chciałem tylko doprecyzować naszą dyskusję i wskazać na istnienie pewnych wyjątków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.