Skocz do zawartości

Motorower musi posiadać drogomierz i prędkościmierz?


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,czy motorower musi posiadać drogomierz i prędkościmierz, bo się trochę zakręciłem,w warunkach dla motoroweru nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak wyżej napisano

"33) pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umoŜliwia jazdę z

prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;"

i podlega warunkom ogólnym DU 32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czytajcie fragmentów tylko ciut więcej ...

w punkcie

32) pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

46) motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

 

 

 

dla przypomnienia :evil:

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=42916&highlight=#42916

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie

nie czytajcie fragmentów tylko ciut więcej ...

czyli....

"§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:"- DU 32

a definicję pojazdu samochodowego podałem wyżej... nie mylić z pojazdem silnikowym i motorowerem.

Motorower którego prędkość przekracza 25 km/h powinien być wyposażony w prędkościomierz i drogomierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinien być wyposażony w prędkościomierz i drogomierz

na podstawie przepisu §§ nr ... :?::?:

 

podpowiedz mi bo nie znam takich

§ 53.

4. Motorower powinien być ponadto wyposażony w:

1) numer rozpoznawczy lub numer identyfikacyjny pojazdu (VIN), umieszczony w sposób trwały na ramie

lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym oraz tabliczkę znamionową;

2) dwa niezależne, skutecznie działające hamulce; wskaźnik skuteczności hamowania, o którym mowa w § 16 ust. 1, nie może być mniejszy niż 38%;

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;

4) tłumik wydechu;

5) lusterko wsteczne umieszczone po lewej stronie pojazdu;

6) podpórkę (podpórki), zgodnie z przepisem § 11 ust. 1 pkt 20;

7) uchwyt (uchwyty) dla pasażera, zgodnie z przepisem § 11 ust. 1 pkt 21;

7a) podnóżki lub inny sposób oparcia dla nóg dla kierującego i pasażera;

 

"§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:"- DU 32

a definicję pojazdu samochodowego podałem wyżej... nie mylić z pojazdem silnikowym i motorowerem.

więc nie myl

jak motorower można zaliczyć do pojazdów samochodowych, skoro nie jest nawet silnikowym

 

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że definicja pojazdu samochodowego zawiera definicję pojazdu silnikowego,ale zastanawia mnie fakt ,jak zauważył kolega Mniodzio w przepisach homologacyjnych dla motorowerów i motocykli w pkt.4.7 jest ujęty prędkościomierz.Czyżby kolejna nieścisłość w przepisach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jak przyjedzie na obt. Rometowska motorynka która fabrycznie nie posiadała licznika ? nawet zamontować się nie da

 

To będzie bez. :) A nie tak dawno wałkowaliśmy temat prędkości motorowerów,były propozycje kupowania kasków,a to takie proste nie ma licznika,nie ma próby drogowej ,no chyba że samochód za nim. :D Ciekawe czy masowo nie zaczną ginąć liczniki z tych motorowerów co je mają,bo skoro nie muszą. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rometowska motorynka która fabrycznie nie posiadała licznika ?

ponieważ nie przekracza prędkości 25km/h nie musi posiadać prędkościomierza.

 

Nie można łączyć definicji poj silnikowego z samochodowym ponieważ wychodzą właśnie z tego dziwolągi jak to że

46) motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
a w tym przypadku że motorower nie posiada silnika
32) pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

Nadal twierdzę że

Motorower którego prędkość przekracza 25 km/h powinien być wyposażony w prędkościomierz i drogomierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowan, czytaj ze zrozumieniem.

To, że motorower oraz pojazd szynowy oznaczono jako wyjątki, znaczy że POSIADAJĄ one silnik ale z definicji pojazdu silnikowego są wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Rometowska motorynka która fabrycznie nie posiadała licznika ?

 

ponieważ nie przekracza prędkości 25km/h nie musi posiadać prędkościomierza.

 

Rowan - Rometowska motorynka (popularny model PONY) rozwijała prędkość powyżej 25 km/h. Dochodziła spokojnie do 50 km/h (czerwone nawet więcej podobno) ;)

 

Motorower nie jest pojazdem samochodowym, ani silnikowym zgodnie z PoRD. Motorower nie jest nawet pojazdem w ogóle w rozumieniu większości przepisów (US, UC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Wyposażenie samochodu z paragraf 11.1

Samochód osobowy wyposaża się w.... punkt 4ty: prędkościomierz w polu widzenia kierowcy oraz licznik kilometrów , drogomierz 

Ale przy punkcie 4tym jest mała czwórka , która nam mówi 2 stele dalej 

Przepisu nie stosuje się do samochodów , motocykli ... oraz wszystkich innych pojazdów (nie poajzdow silnikowych tylko pojazdów )przed kwietniem 1993. 

Edytowane przez soraj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to że ten temat jest poruszany aktualnie na fb i nikt tutaj nie dał jednoznacznej odpowiedzi czy motorower powinien posiadać czy nie, stąd przez Google to dokopałem, dziękuję za łopatę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt , że paragraf dotyczy wyposażenia samochodu , ale odnośnik punkt 4tego , mała czwórka to jedyna wzmianka jakich pojazdów nie dotyczy drogomierz i prędkościomierz , tak ja to widzę ..

inbound1236234885201876267.jpg

inbound914778011854095161.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, soraj napisał:

mała czwórka to jedyna wzmianka jakich pojazdów nie dotyczy drogomierz i prędkościomierz , tak ja to widzę ..

No ale ta "czwórka" którą zaznaczyłeś na zdjęciu (kolor pomarańczowy podkreślenia) dotyczy silnika dwusuwowego,tak ja to widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co Ci chodzi...

A tu "34" pod co będziesz podpinał????

 

"4)34) w prędkościomierz umieszczony w polu widzenia kierowcy, wyskalowany w km/h albo jednocześnie w km/h i mph
oraz w licznik przebiegu pojazdu (drogomierz);

A tu zobacz znalazłem taki bez "4" i "34"

"4) w prędkościomierz umieszczony w polu widzenia kierowcy, wyskalowany w km/h albo jednocześnie w km/h i mph
oraz w licznik przebiegu pojazdu (drogomierz);"

 

Pewnie inne też się znajdzie-w zależności od daty ujednolicania.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, soraj napisał:

ale odnośnik punkt 4

Kolego nie korzystaj z literatury science fiction tylko z dziennika ustaw. Ta czwórka o której mówisz dotyczy ustępu 3 tegoż paragrafu mówiąca o wyposażeniu w silnik dwusuwowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.