Skocz do zawartości

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu


Blacha

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem wiąże się z wydziałem komunikacji.

 

Mianowicie zwróciłem pojazd byłemu właścicielowi gdyż okazało się że miał on utajone wady.

 

Niestety w między czasie przerejestrowałem go na siebie.

 

Storny porozumiały się w sprawie zwrotu pojazdu i dokonały odstapienia od umowy kupna- sprzedaży i wystawiono fakturę konrygującą VAT.

 

Obecnie staram się zawiadomić urząd o zbyciu pojazdu. Chciałem złożyć wniosek wraz z fakturą konrygującą i odstąpieniem od umowy. Urząd natomiast mówi ze na podstawie tych dokumentów nie moge zawiadomić o zbyciu.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tu przesłanki do zgłoszenia zbycia??

Masz zapewne fakturę korygującą wystawioną z dniem sprzedaży auta?

Czyli co, urząd ma ci potwierdzić, że zbyłeś auto, którego nie dość, że faktycznie nie zbyłeś, to zrobiłeś to jeszcze przed jego zarejestrowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktura korygująca jest wystawiana z datą bieżącą i skutkuje przeniesieniem prawa własności z powrotem na wystawcę faktury. To co to niby jest, jak nie przeniesienie prawa własności??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie blakop,

Storny porozumiały się w sprawie zwrotu pojazdu i dokonały odstapienia od umowy kupna- sprzedaży i wystawiono fakturę konrygującą VAT.

 

 

Jest to zapewne tak zwana faktura zerowa, która potwierdza w zasadzie anulowanie sprzedaży.

A skoro według faktury sprzedaż nie nastąpiła, to gdzie zbycie?

Ale najlepiej niech się wypowie autor postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła elliot - nastąpiła - czasu już nie cofniesz. I wywołała określone skutki prawne.

 

Zaproponuj zatem jakieś rozwiązanie dla opisanej sytuacji. Kupiłem pojazd na FV, po miesiącu chcę go zwrócić - Twoim zdaniem jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, w swoim fachu nie widziałeś nigdy faktury tzw. zerowej?

Ma ona charakter faktury KORYGUJĄCEJ, z tą pewnie się spotkałeś :)

Formalnie to właściciel powinien raczej wystąpić o uchylenie decyzji bo faktu zbycia tutaj po prostu nie ma.

Nawet:

 

Złożyć dokumenty na sekretariat - wymagać odmowy na piśmie z uzasadnieniem - podaniem podstawy prawnej.

 

żeby były złożone w złotej teczce to nic nie pomoże :P:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ona charakter faktury KORYGUJĄCEJ, z tą pewnie się spotkałeś

 

Elliocie - wiem, że chcesz dobrze, ale nieco się zakręciłeś. Faktura VAT KOREKTA z wyzerowanymi stawkami - czyli z kwotą zakupu w minusie to jest właśnie jest tzw. faktura zerowa.

Innymi słowy - tzw.faktura zerowa to właśnie faktura VAT korygująca o której pisał autor postu. Nie możesz pisać, że ten dokument ma charakter faktury korygującej - ten dokument jest faktura VAT korektą. Innej możliwości nie ma.

Jeśli od rejestracji upłynęło więcej niż dwa tygodnie to uprawomocniła się ona i nie można jej uchylić z uwagi na odstąpienie stron od transakcji. Prawa i obowiązki stron wynikające z obrotu handlowego, przepisów KC i fiskalnych nie maja wpływu na decyzje administracyjną w obrocie prawnym. Bo proszę podaj mi przyczyny uchylenia tej decyzji (wg kpa)?

 

żeby były złożone w złotej teczce to nic nie pomoże :P :P

 

Pomoże. Bo organy muszą działać w formie pisemnej i do każdego złożonego wniosku muszą się w ten czy inny sposób na żądanie strony pisemnie ustosunkować, co można zaskarżyć do WSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz pisać, że ten dokument ma charakter faktury korygującej - ten dokument jest faktura VAT korektą.

 

Dokładnie o tym napisałem.

Jest to faktura korygująca tylko potocznie nazywana zerową.

 

 

KPA

Rozdział 13

 

Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji

 

Art. 154. § 1. Decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.

 

§ 2. W przypadkach wymienionych w § 1 właściwy organ wydaje decyzję w sprawie uchylenia lub zmiany dotychczasowej decyzji.

 

§ 3 W sprawach należących do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego do zmiany lub uchylenia decyzji, o której mowa w § 1 oraz w art. 155, właściwe są organy tych jednostek.

 

Art. 155. Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.

 

Art. 156. § 1. Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:

 

1) wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości,

 

2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa,

 

3) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną,

 

4) została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie,

 

5) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały,

 

6) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą,

 

7) zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.

 

§ 2. Nie stwierdza się nieważności decyzji z przyczyn wymienionych w § 1 pkt 1, 3, 4 i 7, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne.

 

 

Co z tego wybierzemy?

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiadam - nic :)

Dlatego pozostaje przeniesienie prawa własności i zgłoszenie zbycia :) Zbycie, przeniesienie praw własności nie zawsze następuję w drodze klasycznej sprzedaży, przy zastosowaniu klasycznych dok. W tym wypadku faktura korekta przeniesie prawo własności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka data? Na jakiej fakturze?

A dlaczego uchylić? O czym Ty piszesz? To, że prawo własności wraca do sprzedawcy, nie oznacza, że obecny właściciel nigdy nie był właścicielem! Tu nie ma żadnych podstaw do uchylenia decyzji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ci ten rosół zaszkodził ;)

Jeśli data faktury będzie wskazywała, że na dzień wydania decyzji osoba, która ją otrzymała nie była właścicielem pojazdu, to nie ma podstaw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej sytuacji ta data niby miałaby coś takiego wskazać??

Pamiętaj, że dokumenty fiskalne, jakimi są faktury nie można tak dosłownie przerzucać na grunt prawa cywilnego i upraszczać kwestie własnościowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ci ten rosół zaszkodził ;)

Jeśli data faktury będzie wskazywała, że na dzień wydania decyzji osoba, która ją otrzymała nie była właścicielem pojazdu, to nie ma podstaw?

Mogę potwierdzić - rosół mu niedzielny na pewno nie zaszkodził :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

 

A w jakiej sytuacji ta data niby miałaby coś takiego wskazać??

Pamiętaj, że dokumenty fiskalne, jakimi są faktury nie można tak dosłownie przerzucać na grunt prawa cywilnego i upraszczać kwestie własnościowe.

 

Data zwrotu pojazdu 01.04.2010, data wydanej decyzji o rejestracji stałej 10.04.2010?

Jest powód, czy nie?

:)

Nie mieszajmy w to fiskalności bo zabrniemy w temat 'głebiej', w przeciwnym razie każą fakturę mógłbyś podważyć.

Zgodnie z KC umowa to nic innego jak oświadczenie woli dwóch stron, forma dowolna np. ustna, pisemna.

Rejestracji dokonujesz na podstawie dokumentu w formie pisemnej.

Skoro na fakturze nie ma podpisów to gdzie oświadczenie woli w formie pisemnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Data zwrotu pojazdu 01.04.2010, data wydanej decyzji o rejestracji stałej 10.04.2010?

Jest powód, czy nie? (...)

A nie zapomniałeś o dacie powiadomienia urzędu o zwrocie pojazdu :?: Chyba, że tam Blakop-jasnowidz pracuje :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data zwrotu? Co mnie data zwrotu obchodzi?

Dla mnie sie liczy data wystawienia faktury korygującej.

 

Ustawodawca stwierdził, że FV ma być dowodem własności. A de facto nim nie jest. Nie tylko z powodu KC. Z samych przepisów skarbowych można wysnuć tezę, że ten dokument nie przenosi prawa wlasności. Ale nie o to tu chodzi. Uznano, że wymiana tych dokumentów miedzy stronami spełnia warunek wspólnego oświadczenia woli - ja tego nie wymyśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.