Skocz do zawartości

BT motoroweru


wolf

Rekomendowane odpowiedzi

Wg Dz.U. 32 to nie musi bo nie jest samochodowym. Ale wg PoRD powinien bo jest pojazdem. :-(

 

Wg 32 też musi..

Motorower powinien być ponadto wyposażony w:

1) numer rozpoznawczy lub numer identyfikacyjny pojazdu (VIN), umieszczony w sposób trwały na ramie

14. Numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN), o którym mowa w § 53 ust. 4 pkt 1, nie wymaga się dla motoroweru zarejestrowanego przed dniem 1 stycznia 2003 r.

Tyle przepisy, a tutaj moje ulubione wyjaśnienie ministerstwa: VIN

Przyjechał do mnie motorower z datą pierwszej rejestracji wrzesień 2003r

No i włączył mi się komplikator :idea:

Ma nr identyfikacyjny 7 cyfrowy.

Czy to jest VIN czy nie :?: - mając na uwadze powyższy post pogrubione :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • abcs

    14

  • Jacdiag

    10

  • jarolud

    10

  • zjc

    8

Top Posters In This Topic

Przyjechał do mnie motorower z datą pierwszej rejestracji wrzesień 2003r

Czy możesz ustalić datę produkcji ?, być może należy tu wziąć poprawkę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam po dłuższej przerwie,

dobrze, że zajrzałem, sezon się kończy a ja całkowicie zapomniałem o badaniach technicznych motorowerów... Ehh dzisiaj wióry będą się sypać :) większość już jeździ 45km/h albo wcale :cool: nikt nie chce BT podbić :D

 

tak poczytałem o ... sam nie wiem jak nazwać, motorowerach, które maja 125 cm a w DR 49 i przypomina mi się gnojek, którego zmierzyłem 88km/h i wcale on się nie spinał żeby się bujnąć... No cóż.. trafi się jeszcze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam nie wiem jak nazwać, motorowerach, które maja 125 cm a w DR 49 i przypomina mi się gnojek, którego zmierzyłem 88km/h i wcale on się nie spinał żeby się bujnąć... No cóż.. trafi się jeszcze

Zabieraj przyjacielu DR aż dobulu :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motorowery mają bezterminowe badania przynajmniej ja mam tak w dowodzie .Raczej powinny przechodzić badania . A jak pojemność powyżej 50 cm3 to dowodzik do szufladki a ten co zarejestrował ma nie za wesoło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motorowery mają bezterminowe badania przynajmniej ja mam tak w dowodzie .Raczej powinny przechodzić badania .

... i muszą przejść badania:

7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie z tym jest problem bo na motorowerkach 95% to poniżej 17 lat więc co najwyżej wniosek do sądu dla nielatów... a wynik takiej sprawy jest taki sam jak pogrożę palcem... więc nie ma sensu pisać wniosku ;) ale ma się swoje sposoby na nielatków :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to poniżej 17 lat więc co najwyżej wniosek do sądu dla nielatów... a wynik takiej sprawy jest taki sam jak pogrożę palcem...

Oczywiście wszystko zależy od tego czego się nielat dopuścił, gdyż:

Art. 1

 

§ 1. Przepisy ustawy stosuje się w zakresie:

 

1) zapobiegania i zwalczania demoralizacji - w stosunku do osób, które nie ukończyły lat 18,

 

2) postępowania w sprawach o czyny karalne - w stosunku do osób, które dopuściły się takiego czynu po ukończeniu lat 13, ale nie ukończyły lat 17,

 

3) wykonywania środków wychowawczych lub poprawczych - w stosunku do osób, względem których środki te zostały orzeczone, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby lat 21.

 

§ 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

 

1) "nieletnich" - rozumie się przez to osoby, o których mowa w § 1,

 

2) "czynie karalnym" - rozumie się przez to czyn zabroniony przez ustawę jako:

 

a) przestępstwo lub przestępstwo skarbowe albo

 

b) wykroczenie określone w art. 51, 62, 69, 74, 76, 85, 87, 119, 122, 124, 133 lub 143 Kodeksu wykroczeń.

 

Art. 2

 

Przewidziane w ustawie działania podejmuje się w wypadkach, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuści się czynu karalnego.

Dla nielata sąd może wymierzyć:

DZIAŁ II

 

[Edytuj]

Środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich

 

Art. 5

 

Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym; kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

 

Art. 6

 

Wobec nieletnich sąd rodzinny może:

 

1) udzielić upomnienia,

 

2) zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia,

 

3) ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,

 

4) ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania - udzielających poręczenia za nieletniego,

 

5) zastosować nadzór kuratora,

 

6) skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją,

 

7) orzec zakaz prowadzenia pojazdów,

 

8) orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego,

 

9) orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim;

 

10) orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym,

 

11) zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, z wyłączeniem umieszczenia w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej i regionalnej placówce opiekuńczo-tera­peutycznej.

 

Art. 7

 

§ 1. Sąd rodzinny może:

 

1) zobowiązać rodziców lub opiekuna do poprawy warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, do której nieletni uczęszcza, poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub inną poradnią specjalistyczną, zakładem pracy, w którym jest zatrudniony, oraz lekarzem lub zakładem leczniczym,

 

2) zobowiązać rodziców lub opiekuna do naprawienia w całości lub w części szkody wyrządzonej przez nieletniego.

 

3) (skreślony).

 

§ 2. Sąd może zwrócić się do właściwych instytucji państwowych lub społecznych oraz jednostek samorządowych o udzielenie niezbędnej pomocy w poprawie warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego.

 

Art. 8

 

§ 1. W wypadku gdy rodzice lub opiekun nieletniego uchylają się do wykonania obowiązków nałożonych na nich przez sąd rodzinny, sąd ten może wymierzyć im karę pieniężną w wysokości od 50 do 1500 złotych.

 

§ 2. Sąd uchyla karę pieniężną w całości lub w części, jeżeli osoba ukarana w ciągu 14 dni usprawiedliwi swoje zachowanie lub przystąpi do wykonywania nałożonych obowiązków.

 

Art. 9

 

§ 1. W sprawie wymierzenia kary pieniężnej, o której mowa w art. 8 § 1, orzeka sąd rodzinny z urzędu, a w sprawie uchylenia tej kary - także na wniosek osoby ukaranej, stosując odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

 

§ 2. Postanowienie sądu w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej powinno być wydane po wysłuchaniu osoby, której ma ono dotyczyć, chyba że osoba ta bez usprawiedliwienia nie stawiła się na wezwanie.

 

Art. 10

 

Sąd rodzinny może orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym nieletniego, który dopuścił się czynu karalnego, o którym mowa w art. 1 § 2 pkt 2 lit. a), jeżeli przemawiają za tym wysoki stopień demoralizacji nieletniego oraz okoliczności i charakter czynu, zwłaszcza gdy inne środki wychowawcze okazały się nieskuteczne lub nie rokują resocjalizacji nieletniego.

... ale oczywiście sama możliwość prawna to jedno, a drugie najważniejsze, to podejście sądu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tyle za brak badań technicznych motorowerka? ;)

 

[ Dodano: 30-09-2011, 18:08 ]

Motorowery mają bezterminowe badania przynajmniej ja mam tak w dowodzie.

To, że masz tak napisane w DR, to nie znaczy, że nie musisz jechać na OBT.

 

Dz. U. z 2009 r. Nr 97 poz. 802 Ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

 

Art. 6. ust. 2. Właściciel motoroweru dla którego od dnia pierwszej rejestracji minęło więcej niż 3 lata obowiązany jest przedstawić go do badania technicznego w terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga a co Ty na to :

 

Dz. U. z 2009r. Nr 97, poz. 802

1. Terminy następnego badania technicznego zamieszczone w dowodach rejestracyjnych przed

dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują swoją ważność.

 

i jak to rozumieć :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały artykuł wspomnianej ustawy:

Art. 6.

1. Terminy następnego badania technicznego zamieszczone w dowodach rejestracyjnych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują swoją ważność.

2. Właściciel motoroweru dla którego od dnia pierwszej rejestracji minęło więcej niż 3 lata obowiązany jest przedstawić go do badania technicznego w terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Ja to rozumiem tak: :)

Skoro motorowery nie podlegały OBT, to jak zastosować do nich ust. 1? W DR wydanych dla nich nie było przecież określonego NTBT. Dlatego mamy ust. 2.

 

Ta ustawa, jak dobrze pamiętam, zmieniała też częstotliwość badań technicznych dla przyczep ciężarowych rolniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przykład, jak ważne przy zmianach są przepisy przejściowe. Wówczas nie ma wątpliwości jak postąpić.

Niestety, tworzący prawo zbyt często o nich zapominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro motorowery nie podlegały OBT, to jak zastosować do nich ust. 1

Bezterminowo to też termin

No to może inaczej :)

Zgodnie z ust.1 wszystkie terminy NBT zamieszczone w DR przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują swoją ważność, ale w przypadku motorowerów stosujemy ust. 2. :)

 

Teraz lepiej? :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin to określenie z definicji wskazujące jakąś cezurę czasową. Wyrażenie "bezterminowo" oznacza brak terminu, czyli nie jest wskazaniem mogącym zachować ważność. W niektórych DR motorowerów był zapis "nie dotyczy" dla terminu następnego OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie jest wskazaniem mogącym zachować ważność.

a to coś nowego,,,

W niektórych DR motorowerów był zapis "nie dotyczy" dla terminu następnego OBT.

to tylko jedna z interpretacji, dziś mamy takich więcej ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych DR motorowerów był zapis "nie dotyczy" dla terminu następnego OBT.

Różne były/są wpisy w DR:

 

" - - -" , "nie dotyczy", " bezterminowo" albo też nic nie wpisane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.