Skocz do zawartości

Typ w SAM-ie


Nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie: jak koledzy ustalają TYP - pojazdu marki SAM

Bo ostatnio pewien WK odrzucił mi wniosek o rejestracje bo napisałem TYP pojazu.

Wiem że na wniosku wg. właściciela jest podane oznaczenie typu.

Ale jest gdzieś jakiś przepis który mówi że w SAM-ach typu pojazdu się nie pisze lub się pisze :)

Te WK już mnie rozbrajają.

Albo ja czegoś niewiem (może tak jest) albo znowu jakaś nadgorliwość pani z WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    10

  • danielg539

    8

  • elliot

    5

  • adam1501

    4

Typ określa właściciel ,może nazwać jak chce ja często jako typ wpisuję rok budowy jeśli klient nie poda inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przyczepki sam to u mnie są dwie szkoły:

Marka: Przyczepa Typ: Sam

Marka: SAM Typ: 500 (od DMC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marka : SAM

Typ : XXX :cool:

 

no chyba że sobie właściciel jakiś typ chce nazwać wtedy piszemy co chce :D

 

i nigdy nie było problemów z WK :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje jak Was czytam, że nie do końca wiecie czym jest oznaczenie typu. Mylicie to pojęcie z nazwą modelu (tzw. handlową) lub rodzajem pojazdu...

 

Typ pojazdu ma swoją definicję w rozp.o homologacjach (nie wiem - chyba jest już ono nieaktualne, ale póki co w Polsce nie mamy innego). Definicję tą, rozpatrujemy tylko w kategorii homologacji pojazdu, a więc w przypadku pojazdu marki SAM, ta pozycja go nie dotyczy.

 

Inna sprawa, że na moje oko jakieś 10% (pewnie trochę zawyżyłem) ;) zna to pojęcie i potrafi prawidłowo to na badaniu opisać.

 

Dla przykłady dla fiata Seicento typ to "187"

Dla Skody Octavii "1U" (tu oczywiście zależy od rocznika i rodzaju nadwozia)

itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem kiedyś przyczpę do przewozu koni

SAM tym KOŃ, dzwonili czy się nie pomyliłem i WK samo zmieniło na SAM/SAM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak koledzy ustalają TYP
Dla przykłady dla fiata Seicento typ to "187"
Trafnie zauważyłeś blakop

Ale ja myślę że nowicjuszowi chodziło o model handlowy pomimo że na wzorach jest napisane "TYP (model)"czyli wychodzi na to że TYP ważniejszy ale z drugiej strony jak napisałeś jest to homologacyjne oznaczenie więc moim zdaniem nie ma się ni jak do samów :cool: no chyba że ktoś podda go homologacji.

Więc ja ponawiam pytanie czy jest gdzieś w przepisach nakaz lub zakaz nadawania pojazdom SAM nazw handlowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie homologacji:

3. Typ pojazdu oznacza pojazdy, które:

1) należą do jednej kategorii (motorowery dwukołowe - L1e, motorowery trójkołowe - L2e itp.);

2) są produkowane przez tego samego producenta;

3) mają to samo podwozie, ramę, ramę pomocniczą, płytę podłogową lub inną strukturę, do której przymocowane są główne części składowe;

4) mają źródło napędu działające na tej samej zasadzie (spalanie wewnętrzne, elektryczne, mieszane itd.);

5) mają takie samo oznaczenie typu nadane przez producenta.

Typ pojazdu może obejmować warianty i wersje.

 

Jak wynika z powyższej definicji nie ma żadnych podstaw do ustalania typu dla pojazdów SAM bo to ewidentna bzdura!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z tzw. nazwa handlową jest juz inaczej.

W moej ocenie nie - SAM to SAM i koniec...

 

Ale jakby mi się taki jeden z drugim uparł że zbudował taczkę samojezdną, którą chce nazwać SAM "elliot" to już inny temat... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje jak Was czytam, że nie do końca wiecie czym jest oznaczenie typu. Mylicie to pojęcie z nazwą modelu (tzw. handlową) lub rodzajem pojazdu...

 

Typ pojazdu ma swoją definicję w rozp.o homologacjach (nie wiem - chyba jest już ono nieaktualne, ale póki co w Polsce nie mamy innego). Definicję tą, rozpatrujemy tylko w kategorii homologacji pojazdu, a więc w przypadku pojazdu marki SAM, ta pozycja go nie dotyczy.

 

Inna sprawa, że na moje oko jakieś 10% (pewnie trochę zawyżyłem) zna to pojęcie i potrafi prawidłowo to na badaniu opisać.

 

Dla przykłady dla fiata Seicento typ to "187"

Dla Skody Octavii "1U" (tu oczywiście zależy od rocznika i rodzaju nadwozia)

 

No to tak kolego nie dokońca sprawdz sobie w Numerze VIN co oznacza "187" w FIACIE i "1U" u SKODY idt: jak by nie było są to kody modelu :razz:

Dodajac kilka członow numeru VIN tworzy się VARIANT i idąc dalej VERSIE.

Wim że w SAM-ie niema VIN-u.

Nasze przepisy są zawsze tak nieczytelne że każdy interpretować może je inaczej. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego znów modelu? Modelu w rozumieniu czego?

 

Marka to Fiat

Model to Seicento

A 187 to typ homologacyjny!

 

I nie zawsze te informacje są w nr VIN zawarte - ale to akurat nie ma nic do rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego znów modelu? Modelu w rozumieniu czego?

 

Marka to Fiat

Model to Seicento

A 187 to typ homologacyjny!

 

I nie zawsze te informacje są w nr VIN zawarte - ale to akurat nie ma nic do rzeczy...

 

Ja niema jak Ma :D

 

A 187 - kod modelu - przez to kod i po rozkodowaniu jest to seicento lub inaczej 600 -setka :razz:

Wiem dziwne ale tak rozkodowuje to nawet FIAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale słowo model można tu rozumować jedynie potocznie - nie w rozumieniu przepisów o rejestracji/homologacji

 

Tak - fiat ma zakodowany typ w VINie - inne marki niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że oprócz dyskusji na temat co to typ/model nikt nic nie wniósł do tego tematu....

Czyżby naprawdę nie było w naszych przepisach nic konkretnego na temat ustalenia "TYP(model)"-nazwy handlowej w pojazdach typu SAM :?:

To co ja zrobię jak będę chciał wykonać swój pojazd i nazwać go LLARY, czyżbym musiał uzyskać na niego homologacje.......... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic w przepisach na ten temat. Aczkolwiek określanie "nazwy handlowej" w SAMie trochę mija się z definicją tego pojazdu w mojej ocenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek określanie "nazwy handlowej" w SAMie trochę mija się z definicją tego pojazdu w mojej ocenie.

no może i masz racje ale po co na wniosku o przeprowadzenie badania klient ma przy rubryce nr 2. TYP(model)...............wg właściciela.

Skoro wg właściciela to o ile nie jest to nazwa zastrzeżona to należało by ją moim zdaniem przepisać do badania i uznać ją jako "nazwę handlową"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwy handlowej nie ma w DR więc po co ją ustalać :)

Widze że się lubicie czepiać słówek, a poza tym to czym wg ciebie jest np Passat, Xara, Polonez, C200, Carrera, A4, Cordoba itd itp.....jak nie nazwą handlową :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

określanie "nazwy handlowej" w SAMie trochę mija się z definicją tego pojazdu w mojej ocenie.

 

Chyba, że ktoś produkuje jakiś pojazd SAM w ilości kilku sztuk rocznie i robi to przez kilka lat w wyniku czego zarejestrowanych jest kilka, kilkanaście sztuk tego samego pojazdu, a wówczas taki pojazd mógł by chyba miec jakaś nazwe handlową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.