Skocz do zawartości

Sprzedaż motoroweru(skutera) jestem nie pełnoletni


Dejwid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie, mam do Was ogromną prośbę, chciałbym sprzedać skuter mam jeszcze nie skończone 16 lat ,ale jest mały problem motorower zarejestrowany jest na mnie i na mojego ojca, ojciec jest głównym właścicielem a ja jestem współwłaścicielem. w wydziale komunikacji powiedziano mi ,że nie mogę sprzedać tego skutera do puki nie skończę 18 lat. Koledzy mówili mi coś o tym ,że można iść do sądu ,możecie mi powiedzieć jak to by wyglądało i ile kosztuje takie uzyskanie zgody ,czy muszę iść na rozprawę jakąś , czy tylko piszę pismo i jak długo to trwa. Za każdą odpowiedź bardzo dziękuję , pozdrawiam Dejwid :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to pytaj na jakimś forum sądowym... My tylko wiemy, że taki dokument jest potrzebny - nie znamy zasad jego uzyskiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak że bez zgody ojca nie możesz sprzedać pojazdu. Na umowie muszą być dwa podpisy ojca i twój plus nr dowodu osobistego a w wydziale komunikacji przy wyrejestrowaniu też musi być opiekun prawny ,czyli ojciec lub mama lub ewentualnie inna osoba mająca prawnie opiekę nad nieletnim. Nieletni może być jedynym właścicielem pojazdu ale na umowie kupna musi być adnotacja o zgodzie rodzica lub opiekuna wraz z podpisem i nr dowodu a rejestracje tego pojazdu również musi dokonać osoba dorosła. Przerabiałem to już kilka razy bo mój syn też jest niepełnoletni i co jakiś czas wymienia pojazdy:)

 

[ Dodano: 17-05-2010, 22:42 ]

A dlaczego chcesz iść z tym do sądu?? Pojazd jest ojca a Ty tylko jesteś współwłaścicielem. Bez jego zgody nie ma szans na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na umowie muszą być dwa podpisy ojca i twój plus nr dowodu osobistego

 

8)

 

A nr buta też? ;)

 

Janusz - po kolei - na umowie nie musi być podpisu osoby małoletniej - jej podpis nie wnosi bowiem nic do sprawy.

 

a w wydziale komunikacji przy wyrejestrowaniu też musi być opiekun prawny

 

A po co?? Czy coś się podpisuje tam czy co? czy dokonuje się jakiejś czynności prawnej? Zgłoszenie sprzedaży można mailem bądź listownie zrobić.

 

A dlaczego chcesz iść z tym do sądu??

 

A dlatego, że sprzedaż pojazdu przekracza zwykły zarząd nad rzeczą i w imieniu osoby niepełnoletniej może jej dokonać jedynie kurator sądowy lub rodzic - ale za zgoda sądu. W przypadku zbywania majątku osoby nieletniej rodzice nie maja prawa reprezentować dziecka - tylko kurator wyznaczony przez sąd (zazwyczaj jest to ktoś z dalszej rodziny - nie rodzic, choć i rodzice mogą dostać zgodę na sprzedaż w określonych wypadkach).

 

To, że niektóre WK machają na to ręka w przypadku małowartościowych motorynek to sprawa tych WK - jest to jednak działanie bezprawne (podpisy rodziców itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie mój WK jest inny bo ja już rejestrowałem 4 motorowery na syna i za każdym razem procedura była taka sama jak opisywałem włącznie z wyrejestrowaniem.

Przeczytaj dokładnie co pisze ten chłopak,Właścicielem jest ojciec on jest tylko wspówłaścicielem wiec nie ma prawa bez zgody ojca nic sprzedać. Sąd ma pozbawić ojca jego własności!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiamy w tym wątku tylko i wyłącznie o części przypadającej temu chłopakowi - przecież z ojcem nie ma problemu wiadomo - to chyba oczywiste.

 

To w takim razie mój WK jest inny

 

Eeee - znam jeszcze kilka takich. Przeważnie działają tak do pierwszej sprawy w SKO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dejwid, musi chyba doprecyzować czy to on chce sprzedać czy razem z ojcem mają taki zamiar,bo jeżeli razem z ojcem to ja nie widzę tutaj problemu.Nigdzie w umowie nie podaje się daty urodzenia,jedynie nr dowodu osobistego a jeżeli niepełnoletni nie posiada a rzeczywiście jest problem ze zbyciem tego pojazdu to chyba w 3 tygodnie wyrobi sobie tymczasowy dowód(który wygląda identycznie jak normalny i przy okazji będzie na nim mógł podróżować po europie w strefie schengen) i koniec kłopotu. Przy wyrejestrowaniu raczej nikt nie będzie dochodził czy podany nr dowodu jest od zwykłego czy tymczasowego :)

Ja tak coś wyczuwam że koledzie Dejwid, chodzi o zbycie pojazdu bez zgody ojca:) ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może się mylę.

 

Myślę, że się mylisz. Sprawę ojca zostawmy w spokoju - to nie wnosi nic do sprawy. Nie ważne czy pojazd w całości, czy tylko w części należy do osoby małoletniej. Ważne, że w jakiejś części tam należy i o ile ojciec swoją część przypadającego mu udziału w prawie własności może sprzedać bez żadnych problemów, to w imieniu małoletniego syna na umowie podpisać się nie powinien.

 

Co Ty taki maniak z tymi nr dowodów jesteś?? :) W DR jest PESEL - a on podaje wprost informację o pełnoletności. Co tu w ogóle ma nr dowodu do rzeczy? Skąd Ci się to wzięło? :) W ogóle takich rzeczy na umowie nie musisz pisać przecież...

 

System kuratorów sądowych przy czynnościach przekraczających zwykły zarząd (czyli zbywanie prawa własności przez osobę małoletnią) został wymyślony po to, aby uniknąć sytuacji wysprzedania majątku dzieci, przez narwanych rodziców - w niekoniecznie dobrych celach. Może bowiem być tak, że w rodzinie to dziecko posiada większy majątek od rodziców :)

 

Wiele WK przy jakichś "motorynkach" odpuszcza tą procedurę - ale wszystko do czasu... To trochę taki temat jak nakładki na hamulec w trakcie badania - no kto z Was to robi - prawda? Ale poczekajcie na kontrolę... :)

 

A nie każdy motorower obecnie to stara motorynka, czy chiński wynalazek warty powiedzmy 400 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tym razem chyba mnie już przekonałeś a co do tego kuratora to kiedyś obiło mi się o uszy. W sprawie nr pesel do rzeczywiście do któregoś roku można było bez problemu określić datę urodzenia ale teraz już raczej się nie da , nie pamiętam od kiedy ale na pewno zmienili numerację właśnie po to żeby ukryć datę urodzenia.

Jeżeli chodzi o wartości pojazdu to tu też się zgodzę bo pojazdy jakimi śmigają małolaty nieraz są warte kilkanaście tyś zł ,ale akurat w moim WK nigdy z tym nie miałem problemu mimo rejestracji a później zbycia motorowerów o wartości ponad 6 tys a może dlatego że znam te Panie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam od kiedy ale na pewno zmienili numerację właśnie po to żeby ukryć datę urodzenia.
nie zmienili tylko przy miesiącu jest zakodowane stulecie

http://pl.wikipedia.org/wiki/PESEL

dla osób urodzonych w latach 1900 do 1999 – miesiąc zapisywany jest w sposób naturalny

dla osób urodzonych w innych latach niż 1900 – 1999 dodawane są do numeru miesiąca następujące wielkości:

dla lat 1800-1899 - 80

dla lat 2000-2099 - 20

dla lat 2100-2199 - 40

dla lat 2200-2299 - 60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla lat 2200-2299 - 60

I tak doszliśmy do roku 2299 :)

Faktycznie mało osób wie jak rozszyfrować PESEL osób urodzonych po roku 1999 :( ,ale po chwili zastanowienia wydaje sie to logiczne, że do cyfry oznaczającej miesiąć należy dodać 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale teraz już raczej się nie da

 

Da się - choć faktycznie teraz to są jakieś wyliczenia

 

zmienili numerację właśnie po to żeby ukryć datę urodzenia

 

Nie po to. Po prostu żyją jeszcze osoby urodzone w roku 1900 i kolejnych - ich PESEL pokrywałby się z tymi urodzonymi w roku 2000 i odpowiednio kolejnych późniejszych - dlatego trzeba było zmienić to, ale nie chodziło bynajmniej o ukrywanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak chodzi tutaj o to ,że wraz z ojcem chcemy sprzedać ten skuter i on jest właścicielem a ja jestem współwłaścicielem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd jest ojca a Ty tylko jesteś współwłaścicielem.
Właścicielem jest ojciec on jest tylko wspówłaścicielem

Jakie tylko?

Prawo własności jest takie samo, zgodnie z KC obaj są współwłaścicielami, a ten podział na właściciela i współwłaściciela to dziwny wymysł przepisów dot. rejestracji powodujący, że wiele osób myśli iż właściciel to jest pan i władca auta, a współwłaściciel to doklejony ktoś żeby mieć zniżki, nie mający żadnych praw :evil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok wszystko pięknie ,ale ja nadal nie rozumiem tego czy mogę go sprzedac czy nie ???? bo tylko o to mi ogólnie chodziło a nie o roztrząsanie co zawierają jakie prawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.