Skocz do zawartości

Jak uruchomić PSKP


markarklima

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałem się przywitać. Cześć!

Chciałbym uruchomić PSKP. Mam działający warsztat samochodowy i wolne stanowisko 12.5m dł , 5m szer , 6m wys z bramą 4.2m wys i 3.85m szer.Pomieszczenie przeszklone na długości trzema wielkimi oknami. Niestety nie jest przelotowe.Przed warsztatem ok 1000m2 placu z parkingiem.

Czy mając takie warunki mogę spokojnie zaczynać temat SKP? Słyszałem że w 2015r wszystkie stacje mają być przelotowe. Czy to prawda?

Dodam że warsztat mam przy krajówce nr1 z bardzo dogodnym dojazdem.

 

Dzięki

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To już czytałem , ale to jest z 2006roku. Nic się w 2009 nie zmieniło ??

I nie rozumiem jednej kwestii. Mianowicie czy mając podnośnik czterokolumnowy na stanowisku nie przelotowym to część bez podnośnika ma mieć dł. podnośnika + 1.5m , czy ma mieć min. 12m plus podnośnik?

I kwestia tej nie przelotowości jeszcze. Kiedy to ma się zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się w 2009 nie zmieniło ??

Poczytaj jeszcze DZ.U.97 z ubieglego roku.Ale rewolucji raczej tam nie było... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co z tymi metrami?

Minimum 12m jako całość z podnośnikiwm czy miejsca na posadzce przed nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic w kwestii przelotowości się nie zmienia. Jeśli chcesz mieć PSKP nieprzelotową i robić przyczepy do min. długość stanowiska lub kanału 12m. Podnośnik kolumnowy nie przechodzi ponieważ ma elementy konstrukcyjne ( kolumny) w świetle 3m osi stanowiska. Przechodzi tylko podnośnik nożycowy ( nie polecam). Zastanów się bardzo poważnie nad zrobieniem kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzi tylko podnośnik nożycowy ( nie polecam).

 

Pracowałem na takim i byłem zadowolony. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest podnośnik nozycowy z zamontowanym w nim podnośnikiem podprogowym (swietne rozwiązanie w przypadku ustawiania zbieżności). Przy dużym "przemiale" faktycznie podnosniki sa mniej wydajne od kanałów, ale w zamian oferują wyzszy komfort pracy i wygodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym "przemiale" faktycznie podnosniki sa mniej wydajne od kanałów, ale w zamian oferują wyzszy komfort pracy i wygodę.

Jednocześnie wnoszą wady w postaci corocznego UDT, jak podnieść pojazd z przyczepą, jak po kilku latach eksploatacji spełnić wymóg falistości ławy wraz z podnośnikiem itd.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic w kwestii przelotowości się nie zmienia. Jeśli chcesz mieć PSKP nieprzelotową i robić przyczepy do min. długość stanowiska lub kanału 12m. Podnośnik kolumnowy nie przechodzi ponieważ ma elementy konstrukcyjne ( kolumny) w świetle 3m osi stanowiska. Przechodzi tylko podnośnik nożycowy ( nie polecam). Zastanów się bardzo poważnie nad zrobieniem kanału.

Hmmm...a kanał ma mieć całe 12m?? i co z tym światłem 3m? że eliminuje podnośnik 4-ro k. ?

3. Stanowisko kontrolne może znajdować się w pomieszczeniu nieprzelotowym wyłącznie na stacji kontroli pojazdów przeprowadzającej badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, przy czym na stacjach upoważnionych do przeprowadzania badań technicznych przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami długość stanowiska lub kanału przeglądowego powinna wynosić co najmniej 12 m.

 

§ 11. 1. Długość stanowiska kontrolnego mierzona na całej szerokości ławy pomiarowej powinna być większa niż długość:

1) kanału przeglądowego, o której mowa w § 13 ust. 1 pkt 1, o co najmniej 2,0 m albo

2) urządzenia do podnoszenia całego pojazdu, o co najmniej 1,5 m.

Jak dobrze rozumiem to w przypadku kanału warsztat ma mieć kanał- 12m+stan. kontr. - dłuższe o 2m czyli 14m czyli całość 26m ?? :razz: Czy karwa ile ?? Jakieś to zagmatwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednocześnie wnoszą wady

 

Jeszcze o jednej trzeba pamietać: wysokość hali (5 m to minimum dla sredniego busa) :( .

Ale mimowszystko jestem za podnosnikiem :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem to w przypadku kanału warsztat ma mieć kanał- 12m+stan. kontr. - dłuższe o 2m czyli 14m czyli całość 26m ?? :razz: Czy karwa ile ?? Jakieś to zagmatwane.

Specjalnie zaznaczyłem słowo lub czyli wystarczy że stanowisko ma min 12m!

Min. długość kanału to 6m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wielkie dzięki :ok

Jeszcze naświetl mi proszę co miałeś na myśli z tym światłem 3m w podnośniku , proszę.Czy mając podnośnik ze światłem 3.1m to przejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mając podnośnik ze światłem 3.1m to przejdzie?
Zadzwoń do TDT i zapytaj czy kolumnowe przechodzą jeśli tak to jakie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze naświetl mi proszę co miałeś na myśli z tym światłem 3m w podnośniku , proszę.Czy mając podnośnik ze światłem 3.1m to przejdzie?

Chodzi o rozstaw zewnętrzny krawędzi roboczych takiego podnośnika, który jest określony w paragrafie 11 ust. 4 Dz.U. 40 z 2006, ponieważ nie wszystkie podnośniki spełniają zawarte tam wymiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak podnośnik ma 3.3m zewnętrznej szerokości i musi mieć po 0.7m po obu stronach to mamy 4.7m , a ja mam 5m szer stanowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak podnośnik ma 3.3m zewnętrznej szerokości i

To nie spełnia wymagań. ponieważ paragraf który Ci podałem brzmi: "...rozstaw krawędzi zewnętrznych powierzchni roboczych powinien być nie mniejszy niż 3,8m dla stacji kontroli pojazdów... do 3,5t..." Podnośnik w części roboczej czyli najazdy muszą w maksymalnym rozstawie osiągnąć min 3,8m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mylisz interpretacji ? Ten podnośnik z linka ma 2.2m. Jak on może być do skp ??

http://www.allegro.pl/item1047091865_podnosnik_nozycowy_diagnostyczny_skp_i_serwis.html

 

[ Dodano: 21-05-2010, 13:39 ]

No dobra. Lał na podnośnik. Najwyżej zrobię kanał. Koszt podobny.

A jak wyglada dopuszczenie stacji do uzytku? Duzo papierów , odbiorów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mylisz interpretacji ?

Nie sądzę ponieważ mam na swojej stacji czterokolumnowy z Ostrowia Wlkp i on ma max 2,18m w granicach najazdów i zgodnie z ostatnim protokołem odbioru mogę go używać tylko do końca tego roku, ponieważ SKP jest "stara" i łapała się na przepisy przejściowe. Natomiast w tym roku trzeba to niestety zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten podnośnik z linka ma 2.2m.

 

Jest on dosyć krótki i bus z trudem się mieści, no chyba nie da się zamontowac szarpaków, bo z przodu jest tylko miejsce na obrotnice :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mylisz interpretacji ?

Chyba się jednak trzepłem :oops::oops::oops: , przepraszam. Oczywiście taki podnośnik nie spełnia wymaga dla ławy pomiarowej, która ma wynosić min 2,4m. Zweryfikowałem swój pogląd na podstawie ofert i telefonu do producenta takich podnośników, gdzie nie posiadają w swojej ofercie tak szerokich podnośników żeby miały 3,8m w szerokości najazdów nawet dla autobusów czy "TIRów". Jeszcze raz przepraszam za nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile ma mieć podnośnik??

 

Może mieć szerokość nawet 2,8m , tylko ławę wtedy wyznaczasz poza nim. Wszystko zależy od tego jak masz to usytuowane względem hali. ława musi mieć 5 m i wystarczy że wyznaczysz ją poza "obszarem" podnośnika. Także wcale nie musisz kombinować z kanałem. A co do podnośników nożycowych, to ile użytkowników tyle opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.