Skocz do zawartości

"sam" i zabytkowy


sterowiec40

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest na forum ujednolicony i aktualny. dziennik ustaw dot. rej poj marki "sam" i zabytkowych.

 

z góry dziękuję za wskazania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest na forum ujednolicony i aktualny. dziennik ustaw dot. rej poj marki "sam" i zabytkowych.

 

z góry dziękuję za wskazania

 

Tu nie ma co ujednolicać. W 2006r zmieniły sie trochę dokumenty w załączniku a DZ U nie zmienił się.

SAM II.pdf

SAM.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak przy okazji podepnę się pod temat, w sprawie przyczepek lekkich marki Sam. U nas w starostwie powiedzieli nam abyśmy robili je na rok.Wiem że to był już temat nie raz wałkowany, lecz z tego co przeczytałem to --Tam gdzieś robią bezterminowo lub Tam gdzieś na rok. Proszę nie odsyłajcie mnie do tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w starostwie powiedzieli nam abyśmy robili je na rok

Najlepiej jakby dali na piśmie.

Tam gdzieś robią bezterminowo lub Tam gdzieś na ro

I dalej tak będzie dopóki się przepisy nie zmienią na bardziej precyzyjne.

My robimy bezterminowo,jak na razie nasze starostwo ma tę opinię gdzieś albo o niej nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak pisze Dario. Zapytaj WK na piśmie to będą musieli się pisemnie ustosunkować. Mając odpowiedź z WK będziesz ustalał termin badania taki jak wynika z pisma. No i najważniejsze - spokojny sen :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Przyjechał na badanie pojazd, którego właściciel chce go zarejestrować jako zabytek. Jest to replika Mercedesa SSK z roku1929 ale wykonana w roku 1992 przez firmę Classic Motors z Miami (FL) na podzespołach VW1300. Klient ma całą furę opinii rzeczoznawców i konserwatorów zabytków (?). Moim zdaniem jako zabytek się nie kwalifikuje ale czy jest jakiś sposób na zarejestrowanie tego kit cara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Replika w określonych przypadkach ma status pojazdu zabytkowego już w dniu jej ukończenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jako zabytek się nie kwalifikuje

 

A jakie to przypadki w odniesieniu do samochodów i kto o nich decyduje?

 

Sprawy czy jest zabytkiem czy nie zostawmy konserwatorom zabytków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia, czy taki kit car, który jedynie z zewnątrz przypomina pojazd który udaje a osiągami przewyższa znacznie swój pierwowzór mogę dopuścić do ruchu i pozwolić poruszać się bez konieczności dokonywania choćby okresowych badań technicznych?

A to tak wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonana w roku 1992 przez firmę Classic Motors z Miami (FL) na podzespołach VW1300.

OBT przed pierwszą w PL

marka Classic Motors

model replika

typ Mercedes SSK

 

albo może badanie po zmianach

marka VW

model inny

:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ciągle nie wiem czy takie badanie nie uderzy kiedyś rykoszetem w diagnostę. Wiem, że zabytkowa replika może być zabytkiem ale czy replika zabytku też? Czy może być dopuszczona do ruchu tylko w oparciu o opinię konserwatora zabytków. Czy budując "hot-roda" na podzespołach np. VW Golfa GTI mogę sobie załatwić dozywotnie poruszanie się nim bez przeglądu jeśli zamontuję na nim plastikowe nadwozie identyczne z np. Fordem Woody czy Jaguarem E-Type? No przecież zabytek ma mieć dość wysoki procent zgodności z oryginałem? Ja nie podważam kompetencji konserwatorów zabytków i kustoszy ale ten pojazd będzie jeździł po drogach i w razie czego to nie "wymiksuję" się od odpowiedzialności. Homologacji "toto" nie ma i nikt tego nie badał a jeździć będzie mogło po drogach publicznych i nawet bez OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ciągle nie wiem czy takie badanie nie uderzy kiedyś rykoszetem w diagnostę. Wiem, że zabytkowa replika może być zabytkiem ale czy replika zabytku też

Akurat tego bym się nie obawiał. Jeśli jakiś konserwator zabytków nagnie prawo i zrobi zabytek z czegoś, co zabytkiem nie mogło być to będzie jego problem a nie Twój. Ty masz wykonać badanie techniczne. Sprawdzić pojazd zgodnie z warunkami i nałożyć, lub nie ograniczenia w używaniu pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.