Skocz do zawartości

Ustawa o dopuszczeniu - badanie ciągników poza SKP


Rafał Szczerbicki

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś temat bardziej lekki :D

 

Zgodnie z art. 87 projektu ustawy o dopuszczeniu

 

Badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane na koszt właściciela lub posiadacza pojazdu, w:

2) okręgowej stacji kontroli pojazdów - w zakresie:

c) badań technicznych ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej przeprowadzanych poza stacja kontroli pojazdów.

3. Badanie techniczne ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej może być przeprowadzane poza stacją kontroli pojazdów.

 

Art. 90

 

3.Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, warunki przeprowadzania badań technicznych ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej, przeprowadzanych poza stacją kontroli pojazdów, uwzględniając zakres badań technicznych i sposób ich przeprowadzania oraz zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochronę środowiska.

 

Wynika z tego, że w okręgowej SKP zanosi się na nowy rodzaj badania technicznego.

 

Pytanie dlaczego tylko dla okręgowej? - przecież badanie ma być poza stacją, więc jakie ma znaczenie budynek i jego wyposażenie. ::D

 

Ciekaw jestem też jak ma wyglądać takie badanie? A może forumowicze pomogą w przygotowaniu odpowiedniej procedury i wymagań?

 

Proszę o propozycje!!!!!

 

Dla najlepszych wirtualne piwa. A może administracja forum ufunduje jakąś ciekawą nagrodę :D np. dla najlepszego mobilnego diagnosty :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem też jak ma wyglądać takie badanie? A może forumowicze pomogą w przygotowaniu odpowiedniej procedury i wymagań?

No jak to jak, dobry układ z sołtysami i np. w sobotę święto we wsi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego u nas jedna stacja już to robiła parę lat temu.

 

To może się wypowiedzą w temacie, w końcu mają doświadczenie :evil:

Tylko czy zgodzą się na wirtualne :piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym się tak nie nabijał z badań wyjazdowych

przypominam sobie szkolenia na diagnostę (stare dobre czasy), i opowieść szkolącego jak diagności wyjeżdżali do ZSRR wykonywać badania pojazdów pracujących na budowach

badania były wykonywane metodą organoleptyczną

nie wiem ile w tym prawdy, ale prawdopodobnie coś w tym jest

i wracając do tematu, czy ciągnika rolniczego nie można zbadać w większości elementów organoleptycznie?

 

zapraszam do odwiedzin naszej strony

 

www.damal.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ciągnika rolniczego nie można zbadać w większości elementów organoleptycznie?

 

Ale badanie nie polega na sprawdzeniu większości tylko wszystkiego. A hamulce? jeszcze ciągnik to pół biedy (opóźnieniomierz) a przyczepa? Odłączysz, każesz ruszyć i będziesz sprawdzał czy koła są zablokowane? Żadna metoda...

 

Do dymomierza tez potrzebny prąd, bo na baterie nie działa...

 

Panowie jak wyprowadzą badania ciągników z SKP to będą je wykonywać panowie z TDT

 

Święte słowa. Ale powiem szczerze, że ja się tym nie przejmuję a i większość diagnostów też nie powinna. Ciągniki na stacji to rzadkość, rolnicy śmigają z samymi DR tam gdzie idą im na rękę. I powiem wam, że jak ciągniki i przyczepy trafią pod TDT to najgłośniej zapłaczą właśnie rolnicy, potem właściciele i diagności "listonosze" a nas to będzie rybka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważcie, że jest adnotacja o OSKP, która to, przeprowadza badanie poza stacją.

I zgodnie z sugestią proponuję:

 

 

Projekt do konsultacji społecznych.

 

1. Sprawdzenie hamulców pojazdu polega pokryciu wszystkich opon pojazdu substancją czerniącą na całej powierzchni i wykonaniu hamowania pojazdu na prostym odcinku drogi.

Dopuszcza się wykonanie próby również na nawierzchni ziemnej.

 

a) Ocena skuteczności hamowania polega na organoleptycznym porównaniu i pomiarach śladów substancji czerniącej pozostałych na drodze i oponie.

 

b) Pomiar wykonuje się przy maksymalnej dopuszczalnej masie pojazdu i maksymalnej prędkości, określonej przez właściciela pojazdu.

 

2. Podobnie przeprowadza się próbę na zakręcie, tam i z powrotem, i jeżeli boczne powierzchnie opon pozostawią ślad na drodze szer.10cm zawieszenie uznaje się za niesprawne.

 

3. Przy próbie określonej w pkt. 1 lit. b) sprawdza się również wytrzymałość nadwozia, burt oraz stateczności pojazdu.

 

4. Pomiar zadymienia polega na zbliżeniu białej kartki papieru z bloku technicznego do końca rury wydechowej na 10 sekund.

Jeżeli po przeliczeniu cząstek stałych wielkości 1mm, znajdujących się na kartce, ilość cząstek przekracza 100szt. na 10cm kwadratowych wynik uznaje się za niezadowalający.

Pomiar wykonuje się ogólno dostępnymi przyrządami pomiarowymi.

 

5. Diagnosta powinien wykonać próbę drogową na nierównym terenie, oraz w miarę możliwości przeprowadzić wywiad środowiskowy.

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.

 

6. W celu sprawdzenia sprzęgła i układu przeniesienia napędu należy zorganizować "przeciąganie liny" zwracając uwagę, aby "zawodnicy" byli tej samej marki i typu

 

7. Aby sprawdzić światłość i ustawienie świateł mijania nalży poczekać do zapadnięcia nocy.W czasie oczekiwania na sprzyjające warunki można przystąpić do degustacji przekąsek przygotowanych przez okolicznych mieszkańców :medit:

 

cdn.

:what:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy to czytam, to mam wrażenie jakby to było napisane pierwszego kwietnia tylko prace edytorskie się przeciągnęły....(i nie mam na myśli tych postów powyżej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jacdiag przeszedles samego siebie, juz myslalem po pierwszych linijkach ze to moze zdarzyć się naprawdę :lol: , ale miałem śmiechu z tym czytaniem choc najbardziej podoba mi sie punkt 7. chetnie poczekalbym na sprzyjające warunki. Dzieki za nowy dziennik ustaw :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawy temat,zastanawiam sie jak bedzie z dojazdem do miejsca przeprowadzenia badania czy to będzie regulował ustawodawca.

Proponuje pół prosiaka i dwie kury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.