Skocz do zawartości

Skrzynka narzędziowa i zestaw przyrządów pomiarowych


rzakol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy istnieje jakś oficjalna bardziej lub mniej lista TDT co do rodzaju przyrządów pomarowych i narzędzi które mają znaleźć się w skrzynce narzędziowej?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegółów nie ma natomiast ma ją się znaleźć zestaw narzędzi monterskich i mierniczych ogólnego przeznaczenia i klucze dynamometryczne w zakresie 20-400Nm. Narzędzia to jak będziesz posiadał kpl. kluczy płaskich, nasadowych, jakieś szczypce (kombinerki), młotki, kpl. wkrętaków, miary zwijane, jakaś linijka też się przyda, stoper, kątomierz, pion, jeżeli będziesz wykonywał tabliczki znamionowe metalowe to i jakaś nitownica się przyda, kpl wierteł,wiertarka czy też wkrętarka oraz to co jest niezbędne wg Ciebie do wykonania BT wynikające z zakresu badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby taka lista była, to powinna się znaleźć na każdej skp. Jej brak oznacza, iż wystarczy spełnić wymagania Dz. U. 2006 nr 40 poz 275, jej brak oznacza również, że zawsze Pan inspektor może wymyślić potrzebę istnienia czegoś, czego Ty akurat nie masz ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie byli ostatnio i zapytał się z takich narzędzi o suwmiarkę o zakresie pomiarowym do 150 mm, miarę zwijaną. A swoją drogą ciekawe po co mamy mieć jakieś klucze, wkrętaki i inne narzędzia monterskie skoro podczas badania nie wolno nić kręcić ani regulować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą ciekawe po co mamy mieć jakieś klucze, wkrętaki i inne narzędzia monterskie skoro podczas badania nie wolno nić kręcić ani regulować :D

Regulować nie ale sprawdzać jak najbardziej np. koła czy są dokręcone lub inne elementy np. zespołu napędowego, zespołów sprzęgających itp. gdzie ręką raczej ciężko a po założeniu klucza nie uzbrojonym okiem widać dokręcone czy nie, analogicznie wymaganie innych elementów przez kontrolujących, które zapewniają wykonanie BT, kiedyś kontrolujący zapytał czy posiadam lusterko na przegubie, odpowiedziałem, że nie bo nie ma takiego obowiązku i oczywiście zgodził się ze mną ale podał kilka przykładów gdzie takie urządzenie pomaga w pracy zwłaszcza kiedy pracuje się na kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulować nie ale sprawdzać jak najbardziej np. koła czy są dokręcone lub inne elementy np. zespołu napędowego, zespołów sprzęgających itp. gdzie ręką raczej ciężko a po założeniu klucza nie uzbrojonym okiem widać dokręcone czy nie,

 

Racja czasem ciężko sprawdzić bez kluczy ale od tego mamy wymagane przepisami klucze dynamometryczne choć nie wszędzie podejdą. :P Dlatego i ja wyposażam się w narzędzia takie abym miał wygodnie przeprowadzać badania :cool:

 

kiedyś kontrolujący zapytał czy posiadam lusterko na przegubie

 

Też mam i nawet jest żaróweczka do podświetlania lusterka (przydaje się często przy żarówkach reflektorowych źle założonych :x )

 

kiedyś pomagało w odczytaniu nru silnika np CC 900

 

Na szczęście nie miałem przyjemności obowiązkowego odczytu numerów silnika podczas BT jak zrobiłem uprawnienia to zostało zniesione :) ale posłuchałem opowieści starszych kolegów jak było fajnie zwłaszcza jak numer był nieczytelny (korozja) i trzeba było nową tabliczkę z numerem przymocować a po roku i tak potrafiła odpaść :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzędzia to jak będziesz posiadał kpl. kluczy płaskich, nasadowych, jakieś szczypce (kombinerki), młotki, kpl. wkrętaków, miary zwijane, jakaś linijka też się przyda, stoper, kątomierz, pion, jeżeli będziesz wykonywał tabliczki znamionowe metalowe to i jakaś nitownica się przyda, kpl wierteł,wiertarka czy też wkrętarka oraz to co jest niezbędne wg Ciebie do wykonania BT wynikające z zakresu badań.

 

Wyszło kiedyś takie porozumienie podpisane między innymi przez TDT, nie mogę tego teraz znaleźć, tam było zapisane czego będą wymagać przy odbiorze i kontroli stacji. Jak ktoś ma to proszę coby wrzucił na forum, bo to baaaardzo stara już sprawa jest i nie ma co panikować w tej kwestii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie byli ostatnio i zapytał się z takich narzędzi o suwmiarkę o zakresie pomiarowym do 150 mm, miarę zwijaną. A swoją drogą ciekawe po co mamy mieć jakieś klucze, wkrętaki i inne narzędzia monterskie skoro podczas badania nie wolno nić kręcić ani regulować :D

 

Ale czasami podczas BT należy sprawdzić momenty dokręcenia śrub a bez kluczy raczej trudno to zrobić :)::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czasami podczas BT należy sprawdzić momenty dokręcenia śrub a bez kluczy raczej trudno to zrobić

 

No to posiadamy klucze dynamometryczne (wiem nie wszędzie podejdą) ale one są tylko wymagane :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to posiadamy klucze dynamometryczne (wiem nie wszędzie podejdą) ale one są tylko wymagane

 

Sam klucz dynamometryczny nie wystarczy bo z reguły w jego kompletacji nie ma nasadek, bez których jest bezużyteczny :) .

Jeżeli zakupimy dodatkowo oprócz zwykłych nasadek 6 czy 12 kątnych jeszcze płaskie i oczkowe adaptery do klucza dynamometrycznego to będziemy mogli sprawdzić dokręcenie praktycznie wszystkich śrub :) . Niestety takie dodatki strasznie dużo kosztują :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakupimy dodatkowo oprócz zwykłych nasadek 6 czy 12 kątnych jeszcze płaskie i oczkowe adaptery do klucza dynamometrycznego to będziemy mogli sprawdzić dokręcenie praktycznie wszystkich śrub . Niestety takie dodatki strasznie dużo kosztują .

 

Ja mam własną rękę atestowaną :lol::lol::lol: i odbiór z TDT'u na nią :-P:-P:-P tylko komplecik kluczy jest potrzeby i działa jak trzeba taki zestawik :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to posiadamy klucze dynamometryczne (wiem nie wszędzie podejdą) ale one są tylko wymagane

 

Sam klucz dynamometryczny nie wystarczy bo z reguły w jego kompletacji nie ma nasadek, bez których jest bezużyteczny :) .

Jeżeli zakupimy dodatkowo oprócz zwykłych nasadek 6 czy 12 kątnych jeszcze płaskie i oczkowe adaptery do klucza dynamometrycznego to będziemy mogli sprawdzić dokręcenie praktycznie wszystkich śrub :) . Niestety takie dodatki strasznie dużo kosztują :( .

 

Zamiast kupować wiele końcówek wystarczy zainwestować w jedną przelotkę na nasadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Dz U 40 poz 275 nie ma obowiązku prowadzenia kart kontroli okresowej.

§ 14 p 10 nakazuje tylko kontrolować wyposażenie SKP ale nie podaj formy tej kontroli, zresztą kontroli podlega tylko wyposażenie ujete w tabeli Dz U 40 i nie ma wśród nich wyciagu spalin ani kluczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzić to i je prowadzę, bo firma wyposażająca stacje zalożyla segregator z kartami, ale wynika to raczej z dobrej woli niz z obowiazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie byli ostatnio na kontroli i chcieli karty kontroli i sprawdzali karty kontroli okresowej i oczywiście na klucze dynamometryczne oraz wyciąg spalin też. Co do kluczy mamy takie z elektronicznym wyświetlaczem i czepili się że nie ma na kluczu napisanego zakresu pomiarowego co zaraz zostało poprawione. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.