Skocz do zawartości

Zmiana wlaściela pojazdu a badanie VAT


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ,że to nas nie dotyczy,ale czy to prawda,że jeśli pojazd zmienia wlaściela to należy wykonać jeszcze raz badanie VAT tak gdzieś mi się "obiło o uszy" (pojazd ma już wpis VAT)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to chyba przymus ale wydaje mi się, że ze względów praktycznych robi się ponowne badanie. Szybciej jest zrobić badanie niż otrzymać zaświadczenia z badania które są w księgowości poprzedniego właściciela, wydziału komunikacji i skarbówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie musi jak nie zmienił się numer rejestracyjny, bo nowa firma pójdzie na skp gdzie było wykonywane BT i weźmie dla siebie stosowne dokumenty. Natomiast nie wiem jak się to ma dla księgowości czy kwit z datą wcześniejszą niż zakup dla firmy jest honorowany, jeżeli nie to wówczas należy wykonać nowe BT. Nie jestem pewien również czy dostając kopie-duplikat zaświadczeń nie będzie potrzebny oryginał i wówczas może też nie przejść jak będą dwa oryginały zwłaszcza jak trafi to do jednego US pod tym samym numerem rejestracyjnym i tą samą datą wykonania BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi nie musi nie wiem, ale u mnie często są po zmianie właściciela pojazd jest ponownie żeby zrobic VAT (a w DR wpis funkcjonuje) bo księgowa ich wysłała, że musi mieć papierek. Jak piszecie łatwiej jest zrobić badanie jeszcze raz niż szukać poprzedniego badania. Ja nie wnikam w to i jak sobie życzą badanie to robię i kasuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem po każdej zmianie właściciela musi być robione badanie VAT-owskie

ponieważ podmiot który chce odliczać od pojazdu VAT musi posiadać zaświadczenie

które musi dostarczyć w ciągu 14 dni od daty wystawienia do US

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ podmiot który chce odliczać od pojazdu VAT musi posiadać zaświadczenie

które musi dostarczyć w ciągu 14 dni od daty wystawienia do US

Art. 86 ust. 5a ustawy o VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musi dostarczyć w ciągu 14 dni od daty wystawienia do US

Czy aby nie od dnia otrzymania zaświadczenia? Wówczas już nie jest tak oczywiste czy musi mieć nowe zaświadczenie czy też może posłużyć się starym jak nie zmienił się numer rejestracyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo księgowa ich wysłała, że musi mieć papierek

Też się z tym spotkałem że wymagają aby nowy właściciel miał papierek "na siebie" nawet jeśli numer rejestracyjny się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymagają aby nowy właściciel miał papierek "na siebie"

No tak otrzyma "kwit" dla siebie ale czy musi być to badanie wykonane przez siebie czy wystarczy jak dostanie stosowny dokument i przedstawi w urzędzie, przecież bada się pojazd bez względu czyj on jest i dokumenty wystawia się również na pojazd a nie na właściciela więc jeżeli pójdę i wezmę dokumenty wystawione 3 lata temu na już teraz moje auto to będzie to ważne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie na właściciela

No właśnie wymagają na właściciela ,przykładowo klient kupił wczoraj auto dzisiaj robi VAT ,ma zaświadczenie z dzisiejsza datą + faktura,pewnie wychodzą z założenia że to klient odlicza VAT a nie samochód. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał robert i andmat wpis w dr zostaje ale firma (kolejna) musi mieć mieć w papierach potwierdzenie i przedstawić to skarbówce.

 

to wychodzi, że w naszym kraju tylko fiskus jest niewierzący :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie na właściciela

No właśnie wymagają na właściciela ,przykładowo klient kupił wczoraj auto dzisiaj robi VAT ,ma zaświadczenie z dzisiejsza datą + faktura,pewnie wychodzą z założenia że to klient odlicza VAT a nie samochód. :evil:

Bawię się trochę w literówkę słowną zawartą we wspomnianym przepisie "... 5.Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.",

b)po ust. 5 dodaje się ust. 5a-5c w brzmieniu:

"5a.Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego..." aby wskazać, że wcale nie tak oczywiste aby nowy właściciel musiał na podstawie wspomnianych zapisów wykonywać nowe BT, ponieważ kupując dziś auto jadę na skp gdzie było wykonane trzy lata temu badanie i otrzymuję kopię zaświadczenia, które zgodnie z prawem zaniosę w przeciągu 14 dni od dnia otrzymania swego zaświadczenia (moje bo będzie wystawione dla mnie i na mój pojazd) i stosowną adnotacją w DR dla pana naczelnika urzędu skarbowego i na takiej podstawie będę odliczał VAT wypełniając nakazy prawa wspomniane wyżej z dotrzymaniem wszelkich zawartych tam terminów i dokumentów. Czyż nie? Idąc z duchem przekonania, że przepisy mają ułatwić życie w tym kraju... :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyż nie?

Normalnie to powinno być tak jak piszesz,zgadzam się z tym nie tylko ja.

że przepisy mają ułatwić życie w tym kraju

Marzyciel,albo tekst do kabaretu ale by się publika brechtała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że to nas nie dotyczy,ale czy to prawda,że jeśli pojazd zmienia wlaściela to należy wykonać jeszcze raz badanie VAT tak gdzieś mi się "obiło o uszy" (pojazd ma już wpis VAT)

Niestety tak jest, gdyż trzeba ponownie dostarczyć do US i do własnej księgowości.

 

 

 

 

Nie jest to chyba przymus ale wydaje mi się, że ze względów praktycznych robi się ponowne badanie. Szybciej jest zrobić badanie niż otrzymać zaświadczenia z badania które są w księgowości poprzedniego właściciela, wydziału komunikacji i skarbówki.

 

Proponuję, żeby Blakop, tak z dobroci serca (w nawiązaniu do innego TEMATU ) i dbałości o kieszeń klienta z własnej inicjatywy od poniedziałku wystawiał nowym właścicielom pojazdów z VAT-em kopie zaświadczeń potwierdzone za zgodność z oryginałem i własną pieczątką imienną. W końcu o klienta trzeba dbać, a szczególnie o jego kieszeń... No i trzeba być miłym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale nie tak oczywiste aby nowy właściciel musiał na podstawie wspomnianych zapisów wykonywać nowe BT, ponieważ kupując dziś auto jadę na skp gdzie było wykonane trzy lata temu badanie i otrzymuję kopię zaświadczenia, które zgodnie z prawem zaniosę w przeciągu 14 dni od dnia otrzymania swego zaświadczenia (moje bo będzie wystawione dla mnie i na mój pojazd)

 

Dla diagnosty nie jest to faktycznie problem, ale US przywiązują dużo większą wagę do nr rejestracyjnego pojazdu niż do jego nr VIN, a zmiana właściciela pojazdu w 95% przypadków spowoduje zmianę numeru rejestracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura nie przewiduje, aby wydawać kserokopie takich zaświadczeń. Nie posiadam też uprawnień, aby poświadczać na zewnątrz urzędu dok. za zgodność z oryginałem. Zapewne tez taka kopia nie miałby żaden mocy dowodowej w innych instytucjach...

 

Ciągle się gubisz Psuj. Ja tylko zaproponowałem, aby z całej gamy możliwości, jaką przewidują przepisy dla ustalania nieznanych danych pojazdu (polecam lekturę Dz.U.Nr 155 w tej kwestii) wykorzystać drogi o których tam mowa, zanim skorzysta się ze skierowania do rzeczoznawcy co wiąże się z kosztami dla klienta. Nie jest to ani naginanie prawa, ani tworzenie własnych wymysłów do których namawia Pan Moderator Psuj (przypominam, że namawiał mnie już do nie pobierania opłaty skarbowej, a teraz do nieprzewidzianego przepisami potwierdzania kopii dok. w nie bardzo wiadomo jakim celu) - i po co to wszystko? W każdym temacie będziesz teraz kolego wyładowywał swoje frustracje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura nie przewiduje, aby wydawać kserokopie takich zaświadczeń. Nie posiadam też uprawnień, aby poświadczać na zewnątrz urzędu dok. za zgodność z oryginałem. Zapewne tez taka kopia nie miałby żaden mocy dowodowej w innych instytucjach...

 

Myślisz, że o tym nie wiem? Zanim napisałem to się zapytałem kogo trzeba ... :evil: i do niczego Cię nie namawiam. Sugeruję tylko, że Ciebie też w pewnych sprawach nie obchodzi kieszeń klienta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.