Skocz do zawartości

Opony kierunkowe i asymetryczne.


Jackow

Rekomendowane odpowiedzi

Nakaz jazdy tyłem do przodu :D a tak na poważnie w kryteriach oceny akurat to nie jest ujęte chyba że zastosować zapis uwag pkt.2 i przyznam się bez bicia sam rzadko zwracam uwagę na to oznakowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na poważnie w kryteriach oceny akurat to nie jest ujęte

brak też wymogu odpowiedniego indeksu prędkości opony

i właśnie po to jest p 2 :D

 

a pytanie Jackow-a załatwia

1. ...lub o różnej rzeźbie bieżnika (np z lewej choinka do góry, z prawej na dół)

 

9. Na osi zamontowane są opony nieprzeznaczone dla danego rodzaju osi (napędowa, nienapędowa itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam się bez bicia sam rzadko zwracam uwagę na to oznakowanie.

 

Ja na to patrzę i zalecam przełożenie opony obok na serwisie, jednak zdarzają się już fachowcy, którzy celowo zakładają kierunkowe odwrotnie i to jest mały problem, bo ma wszystkie jednakowo a nikt tego nie zabrania ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdarzają się już fachowcy, którzy celowo zakładają kierunkowe odwrotnie

 

Są przypadki, że producent zaleca odwrotny montaż opon na osi nie napędzanej niż wskazuje strzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent opony czasami zaleca,pamietam że była kiedyś całą gama modeli michelin alpin do ktorych dodawali nawet ulotkę o odwrotnym montażu na osiach nienapędowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielg539 napisał/a:

producent zaleca odwrotny montaż opon na osi nie napędzanej niż wskazuje strzałka.

 

Producent samochodu?

 

Nie producent opony.

 

[ Dodano: 27-10-2010, 09:05 ]

Dawno to bylo?

 

Jakieś 5 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że dziwi mnie takie podejście. Takie czyli montaż opon w kierunku odwrotnym. Jak odwrotnie zamontowana opona będzie odprowadzać błoto pośniegowe na zakręcie lub opona deszczowa zapobiegnie aquaplaningowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaleca odwrotny montaż opon na osi nie napędzanej
Tak mnie to zdziwilo ze podjechalem do zaprzyjaznionego serwisu, ktory jest przedstawicielem wielu marek opon. Nigdy producent czegos takiego nie zalecal, a moga to byc wymysly garazowych serwisow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak poinformowali cię w serwisie to niestety świadczy o ich niewiedzy lub o krótkim stażu w branży.Opony o których pisałem wcześniej były w sprzedaży pod koniec lat 90 i ja osobiście handlowałem nimi kilka sezonów a ulotki otrzymywałem od dielera michelin w Chorzowie i niebyły to karteczki ksero tylko oryginalna ulotka reklamowa michelin wraz z zaleceniami montażowymi. Na dowód podaje link do artykułu w którym jest to opisane http://www.motofakty.pl/artykul/zimowe_opony.html ,a tu krótki cytat ;

"Dopuszcza się montaż niektórych zimowych opon kierunkowych na osi nienapędowej w odwrotnym kierunku, ale tylko wtedy, gdy zaleca to producent ogumienia. Wynika to z kierunku pochylenia lamelek i związanego z tym polepszenia przyczepności podczas hamowania. Kierunkowość takich opon nie jest wywołana bezpośrednio układem klocków bieżnika, lecz kątem nacięcia lameli. Są one nacięte nie równolegle do promienia opony, jak ma to miejsce w typowych gumach, ale pod pewnym kątem do tego promienia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh montowanie opony asymetrycznej niezgodnie z jej przeznaczeniem ZALECA PRODUCENT?

To tak jakby zalecił niezapinanie pasów ze względu na większą swobodę kierowcy/pasażera :evil:

Jeśli taki numer odwalił kiedyś Michelin to zapewne była to jego wtopa lub sprzedaż na rynku polskim jakiegoś odrzutu z zachodu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod koniec lat 90
Jaka byla wtedy sprzedaz zimowek w Polsce jak dobrze pamietam tak naprawde to byly poczatki. A tez mysle ze chodzilo o
wtopa lub sprzedaż na rynku polskim jakiegoś odrzutu z zachodu
:-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ulotki otrzymywałem od dielera michelin w Chorzowie i niebyły to karteczki ksero tylko oryginalna ulotka reklamowa michelin wraz z zaleceniami montażowymi.

Zaciekawił mnie ten temat. Janusz pamiętasz jakie to były opony (ich nazwę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to sprawdzone w drodze badań, to dlaczego nie ???

Każdy to wie, że droga hamowania w przypadku opon zimowych się wydłuża ze względu na kształt bieżnika i co za tym idzie gorszy aquplaning ale coś za coś bo jej głównym zadaniem jest 'wgryzanie' się w śnieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głównym zadaniem jest 'wgryzanie' się w śnieg.
Przy zakupie zimowek nalezy brac pod uwage w jakim rejonie kraju sie mieszka i np. czy nie jezdzi sie caly czas w miescie. Wtedy wybrac opony ktore spisuja sie najlepiej na mokrym asfalcie i w blocie posniegowym. Gory i tereny podgorskie mozna kupic polskie zimowki, ktorych zachowanie na sniegu jest dobre.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "dębicy" się jeszcze nie zawiodłem, a mogę powiedzieć, że dużo jeżdżę po górach

 

Jeżeli chodzi o właściwości trakcyjne to rzeczywiście opony są niezłe, ale ich trwałość (nie chodzi mi oszybkość ścieranie się bieznika) nie jest zbyt rewelacyjna.

Ja osobiście z tańszych opon polecam Matadora, jest nawet troche tańszy od Dębicy i sporo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 10 lat temu tak się zawiodłem na letnich tej marki, że nie wiem czy odważyłbym się jeszcze raz,,,

 

Ja od 3 lat jeżdżę na matadorach i żadnych problemów z nimi nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.