Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Norbert Jezierski

Telefonia stacjonarna w Polsce jedną z droższych

Polecane posty

Norbert Jezierski

Polska jest na 4. miejscu spośród 31 największych gospodarek świata pod względem kosztów telefonii stacjonarnej.

 

Pod tym względem wyprzedza nas Australia, Japonia i Finlandia - wynika z zaprezentowanego w środę raportu Centrum im. Adama Smitha (CAS) o rynku telefonii stacjonarnej w Polsce.

 

Andrzej Piotrowski z CAS powiedział podczas prezentacji raportu, że zestawienie kosztów powstało w oparciu o wydatki nominalne. "Jeśli koszty odniesiemy również do siły nabywczej Polaków, to wynik jest jeszcze bardziej +ponury+" - podkreślił ekspert CAS.

 

Jak wynika z raportu, przyczyną tak wysokich wydatków na telefonię stacjonarną jest utrzymujący się monopol Telekomunikacji Polskiej (TP). Jak zaznaczył Piotrowski, tylko ok. 10 proc. abonentów ma możliwości bezpośredniego korzystania z usług alternatywnych operatorów telefonii, bez potrzeby opłacania przy tym faktury TP.

 

CAS podaje, że w ciągu ostatnich 4 lat udział operatorów alternatywnych w ofercie linii telefonicznych zwiększył się tylko o 1 proc.

 

Z jego wyliczeń wynika, że 28,9 proc. przychodów TP z telefonii stacjonarnej jest rezultatem monopolu tej spółki, dając jej ok. 3,9 mld zł rocznie.

 

Piotrowski winą za taką sytuację obarczył Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), którego działania określił jako "niezrozumiałe i hamujące liberalizację rynku telekomunikacyjnego w Polsce".

 

Według niego, przykładem takiej działalności jest wstrzymywanie się od prawie roku z wprowadzeniem na polski rynek hurtowej odsprzedaży abonamentu (WRL). Umożliwiłoby to zakup przez operatorów alternatywnych dostępu do sieci TP i późniejszą jej odsprzedaż abonentom.

 

"To rozwiązanie w krótkim czasie umożliwiłoby stworzenie Polakom możliwości realnego wyboru operatora. W innych krajach UE, w których WRL wprowadzono, przyniosło to lepsze efekty niż umożliwienie dostępu operatorom alternatywnym do gniazdka klientów operatorów dominujących (tzw. uwolnienie pętli lokalnej)" - powiedział Piotrowski.

 

Członek zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (zrzeszającej alternatywnych operatorów telefonii stacjonarnej) Eugeniusz Góra powiedział, że wprowadzenie WRL w Polsce byłoby korzystne dla abonentów, nawet jeśli nie spowodowałoby spadku cen połączeń. Dodał, że "mija prawie rok od momentu, gdy Tele2 Polska złożyło do URTiP wniosek o wprowadzenie WRL, a Urząd nadal się nad nim zastanawia".

 

( PAP, źródło: www.onet.pl )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert Jezierski

Chociaż w czymś jesteśmy w czołówce światowej :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rajmund zawieja

No właśnie ale czemu w tych negatywnych rzeczach :lol::lol::lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Jagby Japończyk miał pęsję Polaka to zimą chodziłby w sandałach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr Barczuk

Przeciez jest skype :)

 

Piotr Barczuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
berecik

Złamać monopol tepsy i bedzie spokój !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.