Skocz do zawartości

Opony w lawecie


Janusz1971

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy jak podchodzicie do tematu opon w lawetach i innych przyczepach 2 osiowych których osie zamontowane śą bezpośrednio obok siebie w odległości mniejszej niż 1,3 metra.

Spotykam 2 interpretacje tegoż zagadnienia

 

1. Opony na obu osiach powinny być takie same (wszystkie opony takie same,rozmiar,producent,nośność itd)

 

2. Opony mogą być na każdej z osi inne .( po 2 takie same opony na poszczególnych osiach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak podchodzicie do tematu opon w lawetach i innych przyczepach 2 osiowych których osie zamontowane śą bezpośrednio obok siebie

 

Wszystko zależy od odległości między osiami. Jeżeli odległość ta jest większa od 1 m, to:

Opony mogą być na każdej z osi inne .( po 2 takie same opony na poszczególnych osiach)

bo mamy tu doczynienia z osią wielokrotną.

Natomiast jeżeli odległość między osiami jest mniejsz od 1m, to oś taka należy potraktować jak oś pojedynczą i wszystkie opony na tej osi powinny byc takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Opony mogą być na każdej z osi inne .(

może być tylko inny bieżnik :!:

 

7. Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:

1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3;

2)

3) w opony różnej konstrukcji na osiach składowych;,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotykam 2 interpretacje tegoż zagadnienia

Nie może być dwóch interpretacji, albo odległość między osiami wynosi poniżej albo powyżej 1 metra ,,,

 

[ Dodano: 01-02-2011, 14:17 ]

może być tylko inny bieżnik

ale nie na osi pojedynczej ,,,

 

7. Pojazd nie moŜe być wyposaŜony, z zastrzeŜeniem ust. 5:

1) w opony róŜnej konstrukcji, w tym o róŜnej rzeźbie bieŜnika, na kołach jednej osi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie na osi pojedynczej ,,,

i tak napisałem

Janusz1971 napisał/a:

2. Opony mogą być na każdej z osi inne .(

może być tylko inny bieżnik

na poszczególnych osiach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być tylko inny bieżnik

W/g mnie mogą być różne a nie moga sie różnić konstrukcją tzn radialne/diagonalne W innym przypadku inny bieżnik może oznaczać też inna drutówke, kord, opasanie czy warstwe butylu. Co o tym sądzicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie mogą być różne a nie moga sie różnić konstrukcją

Coś kombinujesz ,,,

7. Pojazd nie moŜe być wyposaŜony, z zastrzeŜeniem ust. 5:

1) w opony róŜnej konstrukcji, w tym o róŜnej rzeźbie bieŜnika, na kołach jednej osi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczono mnie i tak stosuję , że jeżeli odległość miedzy osiami wynosi poniżej 1 metra to opony mają być wszystkie takie same , a jeżeli powyżej 1 metra opony mogą być na każdej osi inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kombinujesz ,,,

Nie dopisałem że dotyczy to osi składowej a nie pojedynczej bo to że osie oddalone od siebie o mniej niż 1m to oś pojedyncza to wiadomo ale w pierwszym poście jest odległość <1,3m a nie <1m A więc jeśli rozstaw osi wynosi np 1,2m to opony mogą być różne w sensie marek i bieżników(takie same na danej osi) ale wszystkie muszą być np radialne

Czy dobrze "kombinuje"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wszystkie muszą być np radialne

Źle kombinujesz,,,

Cytat

2) w przypadku pojazdu samochodowego o dwóch osiach z kołami pojedynczymi:

a) w opony diagonalne lub diagonalne z opasaniem na kołach tylnej osi, jeŜeli na kołach przedniej osi znajdują się

opony radialne,

b) w opony diagonalne na kołach tylnej osi, jeŜeli na kołach przedniej osi znajdują się opony diagonalne z

opasaniem;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

2) w przypadku pojazdu samochodowego o dwóch osiach z kołami pojedynczymi:

a) w opony diagonalne lub diagonalne z opasaniem na kołach tylnej osi, jeŜeli na kołach przedniej osi znajdują się

opony radialne,

b) w opony diagonalne na kołach tylnej osi, jeŜeli na kołach przedniej osi znajdują się opony diagonalne z

opasaniem;

 

Zastanawiam sie tylko jak taki zapis ma sie do osi wielokrotnej. Tam nie możemy mówić o osi przedniej i tylnej. Jak dla mnie to na osi wielokrotnej opony powinny miec tę samą budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie tylko jak taki zapis ma sie do osi wielokrotnej.

Ma się nijak, bo jej po prostu nie dotyczy ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kierowcy się na mnie wkurzają bo czepiam się opon na osiach składowych, z jednej strony Firestone, z drugiej Dębica. Mówią że nawet inspekcja nie robi z tego problemów, byle by tylko kształt bieżnika był podobny. Czym więc jest konstrukcja opony? Dla mnie jest to producent, rozmiar, nośność, bieżnik i rodzaj opasania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią że nawet inspekcja nie robi z tego problemów

 

Mi tez tak mówią, ale jkoś w tym momencie są mało ptrzekonywujący :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byle by tylko kształt bieżnika był podobny

Właśnie w oponach rożnej konstrukcji, może on być co najwyżej podobny, a powinien być identyczny ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powinien być identyczny ,,,

 

Dokładnie. Nie czepiać można się jak na jednej stronie jest Dębica a na drugiej Sava - bo to są takie same opony (konstrukcja i bieżnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.