Skocz do zawartości

Egzamin praktyczny.


darekolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Panowie proszę mi podpowiedzieć gdzie szukać sterownika i modulatora ABS w ciągniku naczepie ADR i autobusie 100/pojazdy na egzaminie praktycznym w Warszawie/ Interesuje mnie lokalizacja tych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ham. sterowanych pneumatycznie modulatory często są przy kołach pojazdu, natomiast sterowniki to wg upodobań producenta, w układach hydraulicznych modulatory zintegrowane są z tzw. pompą ABS i umieszczane tak jak sterowniki ABS wg upodobań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układy hydrauliczne to sprawa jasna.Interesuje mnie temat układów pneumatycznych..Mam za zadanie sprawdzić kompletność układu ABS.Pan egzaminator zadaje pytanie-gdzie znajduje się sterownik ABS w ciągniku siodłowym VOLVO.Proszę wskazać lokalizację-pod kątem sprawdzenia kompletności wyp. układu ABS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiedzą czasami nawet w serwisie, muszą sprawdzać w dokumentacji, bo co model to inne miejsce. Dosyć często w ciągnikach są umieszczane sterowniki pod tylną kanapą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulatory przednie masz kolego obok przednich amortyzatorów. Modulator tylny jest dwudrożny i obsługuje całą oś tylną. Znajduje się za siodłem.

Sterownik znajduje się pod deską rozdzielczą w środkowej części blisko podłogi (dość głęboko). Jak zdejmiesz środkowy panel deski to zobaczysz od metra bezpieczników i przekaźników. Panel z tym ustrojstwem trzeba odkręcić z jednej strony i otworzyć do góry. Pod spodem masz jednostki sterujące.

W naczepach czujniki obrotu koła są na środkowej osi (przeważnie). W okolicach środkowej osi masz też modulator. Jednostka z gniazdem diagnostycznym z tyłu naczepy po lewej stronie.

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 22-03-2011, 16:37 ]

sterowniki pod tylną kanapą.

W niektórych modelach łatwiej dostać się do nich od strony bocznego schowka(VOLVO). Prawego. W najnowszych modelach tam też są sterowniki.

 

[ Dodano: 22-03-2011, 19:25 ]

Znalazłem rysuneczek.

W prawym schowku jest skrzyneczka a w niej jednostki sterujące.

Twój nr. 18.

Pozdrawiam

Scan0022.thumb.JPG.2b572edb50aa5a3bb879d1d3d6fbb9e9.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie przepis, że badanie przeprowadzamy bez demontażu ... :?:

Oczywiście, że taki obowiązuje, co w dalszym ciągu nie zmienia stanu rzeczy, że kompletność masz sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdejmiesz środkowy panel deski to zobaczysz

a gdzie przepis, że badanie przeprowadzamy bez demontażu ... :?:

Kolega zapytał gdzie, to mu napisałem.

Moim zdaniem na pytanie gdzie jest sterownik od ABS, powinno się otworzyć prawą skrytkę i pokazać palcem czarną obudowę ze sklejki. Dalsze "pokazywanie" wymaga użycia wkrętaka typu"TORX".

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 24-03-2011, 09:34 ]

że kompletność masz sprawdzić.

Sprawdzić czy nie pali się lampka awaryjna ABS lub czy komputer pokładowy nie krzyczy o jakiejś awarii. Wszystkie inne sposoby wymagają użycia jakiegoś narzędzia.

Na SKP nawet nie da się sprawdzić czy żarówki w panelu są zamontowane. ABS może się nie "świecić" z powodu wyjętej żarówki... :-D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po włączeniu silnika może się nie świecić ale po przekręceniu stacyjki kontrolki oświecają się na chwile a później gasną. Dlatego jak ktoś wyjmnie żarówkę to można podejrzewać że np ABS jest niesprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja.

W ciężarówce VOLVO po naprawie ABS trzeba przejechać parę metrów z prędkością około 15 km/h. Nie zawsze lampka sama gaśnie. Czasem gaśnie po ruszeniu.

Jeśli jest TC do tego ABS to na rolkach potrafi się zapalić lampka sygnalizując poślizg osi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.