Skocz do zawartości

replika LOTOS


szyszon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Znajomy mój skonstruował replikę Lotosa. Silnik od motocykla, zawieszenie od forda, pospawał ramę. I che to teraz zarejestrować. Jakie papiery musi mieć żeby to cudo udało się zarejestrować? Skąd mam wiedzieć czy to się nie rozleci na pierwszym lepszym zakręcie? Na pewno opinia rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno opinia rzeczoznawcy

 

Na pewno. Do tego 4 zdjęcia o odpowiednich wymiarach (przód, tył i oba boki pojazdu), wniosek o przeprowadzenie badania dla pojazdu marki SAM (często piszą go rzeczoznawcy razem z opinią), decyzja z WK na nabicie numeru i tabliczkę znamionową zastępczą. Reszta należy do Ciebie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pospawał ramę

atest na spawy

wyciągnij "Wykaz części których powtórne użycie...."

Skąd mam wiedzieć czy to się nie rozleci na pierwszym lepszym zakręcie?

i to jest to, przyczepka owszem, ale do tego to radzę podchodzić jak do jeża.

Ja bym się rozchorował :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale do tego to radzę podchodzić jak do jeża

I dla tego ja bym odesłał go do ITS lub innego instytutu badawczego (gdzieś były wymienione) i dopiero z dokumentami od nich przegląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(gdzieś były wymienione)

DZ.U 238/2004

 

2. Jednostkami upoważnionymi do przeprowadzania badania zgodności pojazdu marki "SAM" z warunkami technicznymi są:

1) stacje kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, które są uprawnione do wykonywania badań zgodności pojazdu marki "SAM" z warunkami technicznymi;

2) stacje kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy;

3) Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie;

4) Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie;

5) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy "BOSMAL" w Bielsku-Białej;

6) Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych w Kobyłce k. Warszawy - wyłącznie dla samochodów ciężarowych, specjalnych i przyczep;

7) Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie, Oddział w Kłudzienku - wyłącznie dla ciągników rolniczych i przyczep przeznaczonych do łączenia z nimi;

8 ) Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdziwiło mnie że stacje paliw potrzebuja badania na skp.

a swoją drogą to ciekawe jak taka replika "CPN-u" wygląda?

hehehehihihi...

no przecież wiem że chodziło o lotusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
ale do tego to radzę podchodzić jak do jeża

I dla tego ja bym odesłał go do ITS lub innego instytutu badawczego (gdzieś były wymienione) i dopiero z dokumentami od nich przegląd.

Czy decyzja ITS jest wiazaca dla diagnosty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy decyzja ITS jest wiazaca dla diagnosty?

Żadna opinia nie jest dla diagnosty wiążąca. Może być pomocna, może ją wykorzystać, może o nią prosić, może jej żądać ale jej posiadanie nie jest równoznaczne z wynikiem pozytywnym. Nie ma znaczenia czy pochodzi od Jana Kowalskiego, czy rzeczoznawcy z listy ministerialnej, ITS, CIA, KGB czy kogo tam jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli powoli. Ma znaczenie od kogo pochodzi. A może pochodzić tylko od rzeczoznawcy z listy MI. Fakt jej okazania nie oznacza wyniku pozytywnego bo ostateczną decyzję podejmuje diagnosta.

 

Wszystko bardzo dobrze opisaliście tylko na jeszcze jedno chciałbym Was wyczulić.

 

Replika Lotosa jak by gość nie nalegał na urzędnika i diagnostę zawsze będzie to pojazd marki SAM. Nigdy nie wpisujcie w typach Lotos zawsze SAM.

 

Jeśli chodzi o procedurę nabicia numeru https://um.bydgoszcz.pl/sprawy/wuk-decyzja-na-nadanie-i-umieszczenie-w-pojezdzie-cech-identyfikacyjnych-i-wykonanie-tabliczki-znamionowej-zastepczej.asp niedługo będzie aktualizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to tylko skrót myślowy odnośnie nazewnictwa ale ITS nie wydaje opinii tylko jest upoważniony do badania zgodności a mając swoją stację wyda dokumenty gotowe do rejestracji i klient nie będzie musiał jechać gdzie indziej na przegląd.

Nie wiem jak jest w przypadku pozostałych instytucji upoważnionych do badania ,czy mają skp. A jeżeli nie mają to ciekawe jakie dokumenty wystawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie od kogo pochodzi. A może pochodzić tylko od rzeczoznawcy z listy MI.

 

No się okazuje, że niekoniecznie. Otóż sąd w... w sprawie o przeróbkę Smarta na "B1", gdzie między innymi jeden z haczyków był taki, że diagnosta oparł się na opinii "niezrzeszonego" rzeczoznawcy orzeczono, że przyjęcie takiej opinii nie było nieprawidłowe i tyle. I co? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, może opinię wystawić rzeczoznawca samozwaniec???

 

Zgodnie z opinia sądu tak. I co? :)

 

Tylko pytanie.

Ten wyrok dotyczy tego jednego przypadku, a drugi sąd może wydać całkiem inną decyzję?

I co? I to jest niestety Polska....... szkoda słów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz. 155

Dział II

Szczegółowy sposób ustalania nieznanych lub nowych danych technicznych pojazdu podczas przeprowadzania badania technicznego pojazdu

 

§ 3. 3. W razie powstania trudności w ustaleniu parametrów pojazdu, badanie techniczne może być przeprowadzone po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a ustawy, lub w szczególnych przypadkach - dodatkowo odpowiednio innej specjalności.

 

1.1.1

Sporządzenie dokumentu identyfikacyjnego pojazdu (dotyczy badania, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy)

1. Oględziny, pomiary.

2. Porównanie danych technicznych pojazdu z wymaganiami technicznymi określonymi w rozporządzeniu o warunkach technicznych.

3. Ustalenie nieznanych lub nowych danych pojazdu (w przypadku, o którym mowa w art. 81 ust. 13 ustawy - opinia rzeczoznawcy).

Uwaga:

W przypadku braku danych, postępuje się w szczegółowy sposób określony w dziale II załącznika nr 4 do rozporządzenia. 1. Brak możliwości ustalenia co najmniej jednego parametru zawartego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

2. Niezgodność parametrów technicznych pojazdu z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych lub z obowiązującymi przepisami homologacyjnymi.

 

Prawko

Art. 79a. 1. Rzeczoznawcą samochodowym jest osoba, która:

(...)

7) została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

2. Minister właściwy do spraw transportu wpisuje na listę rzeczoznawców samochodowych osobę, która spełnia wymagania określone w ust. 1 pkt 2-6, i potwierdza wpis, wydając zaświadczenie.

3. Wpis dokonywany jest za opłatą, na okres wynikający z terminu ważności certyfikatu, o którym mowa w ust. 1 pkt 6.

4. Na liście rzeczoznawców samochodowych umieszcza się imię i nazwisko rzeczoznawcy oraz jego numer identyfikacyjny.

5. Lista rzeczoznawców jest ogólnie dostępna.

 

Diagnosta zgodnie z tymi przepisami może opierać się wyłącznie o opinię rzeczoznawcy samochodowego wpisanego na listę MI.

 

Żaden Sąd tego nie zmieni, gdyż mówi o tym nie tylko rozporządzenie czyli akt wykonawczy ale i ustawa. Do tego potrzebne jest stwierdzenie nieważności ustawy z konstytucją a nie jakiś tam wyrok.

 

Dla mnie bardziej wiarygodne jest, że Sąd uznał ostateczną decyzję diagnosty jako uprawnionej osoby.

Opinia rzeczoznawcy nie miał zatem znaczenia gdyż jak pisałem wcześniej to, że diagnosta załączy opinię i tak ostatecznie podejmuje decyzje samoistnie jako diagnosta a nie po połowie z rzeczoznawcą. Temat czy był zrzeszony czy nie jest wtórny i świadczy tylko o diagnoście, który naruszył przepis. Natomiast być może i bez opinii rzeczoznawcy podjął słuszną decyzję i dlatego Sąd uznał jego opinię jak mniemam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sąd nie jest ani mądry, ani sprawiedliwy, sąd jest wysoki :evil:

 

O to to Panie :)

 

Boguś - mi cytować nie musisz. Sąd stwierdził, że to tylko błąd formalny i nie wpisanie na listę MI nie miało wpływu na merytoryczna treść i wartość opinii.

No ręce opadają niestety po takich wyrokach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.