Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

rszper2484

Zbiór pytań OPISOWYCH oraz odpowiedzi

Polecane posty

rszper2484

Witam.Proszę pomóżcie pozbierać pytania opisowe w jednym miejscu,na pewno pomoże to w nauce mi jak i kolegom zdającym egzamin ps. jak ktoś ma taką pomoc na kompie to proszę wrzucić na adres radek.szper@wp.pl z góry dziękuję

np.

Autor Solaris

Badanie okresowe pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą w dniu 1.04.1993 roku. Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu wynosi 16 ton. Pojazd posiada urządzenie dozoru technicznego (cysterna).

Myślę że tyle danych nam wystarczy żeby podać jedno znaczą odpowiedź która zalicza:

1. Diagnosta prosi o przedstawienie dokumentu potwierdzającego sprawność urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu. W tym przypadku jest to cysterna więc dokument z TDT. Jeśli dokument jest prawidłowy diagnosta przystępuje do badania.

2. Nie wymagamy zaświadczenia na zwalniacz ponieważ zwalniacz jest wymagany dla pojazdów z pierwszą rejestracją po 30 czerwca 1993 i DMC powyżej 16 ton a tutaj mamy równo 16 ton i 1 kwietnia 1993.

3. Diagnosta przystępuje do badania okresowego i wykonuje czynności zgodnie z dziennikiem ustaw 155 w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych. Diagnosta sprawdza kolejno:

- Identyfikacja pojazdu

- Dodatkowe wyposażenie

- Ogumienie

- Światła

- Układ hamulcowy

- Układ kierowniczy

- Nadwozie i osprzęt

- Zagadnienia związane z ochroną środowiska: toksyczność spalin i hałas

itd.

4. Jesli wynik badania jest pozytywny diagnosta wystawia zaświadczenie z badania okresowego i pobiera opłatę zgodnie z cennikiem. W zaświadczeniu diagnosta powinien wpisać numer dokumentu TDT i do kiedy jest data ważności.

Podsumowanie

Pamiętajcie że pojazd był zarejestrowany po raz pierwszy za granicą w 1993 roku ale już od wielu lat może być zarejestrowany w Polsce. Napewno nie można napisać że sie odstępuje od badania a chyba sporo osób tak pisało. Odstępujecie tylko wtedy jak nie ma zaświadczenia z TDT. Nie wymieniajcie wogóle słowa "badanie pierwsze" bo nic takiego w przepisach nie istnieje. Kiedyś było a teraz już nie ma i za to sie nie zalicza. Nie piszcie także nic o ADR, nie mamy danych że to jest ADR i na tym polega haczyk. Cysterna ADR musi mieć powyżej 1m sześcienny pojemności żeby nas to interesowało jako ADR. Przeczytacie o tym w 9 cześci ADR. Nie musicie wymieniać ile pobieracie opłaty tylko krótko i zwięźle, że wystawiacie zaświadczenie z badania okresowego i pobieracie opłate według cennika. Jest przecież odpowiednia pozycja na to badanie dla pojazdu powyżej 3,5 i do 16 ton. Nikt sie pozycji z cennika na pamięc nie uczy. Pozatym oni lubią żeby pisać zwięźle w punktach i bez lania wody. I ważne żeby stosować poprawne słownictwo dlatego nie można pisać badanie pierwsze ani świadectwo z czerwonym czy różowym paskiem bo nic takiego nie istnieje. To świadectwo które wygląda jak z różowym paskiem to sie nazywa świadectwo dopuszczenia. Za powiedzenie świadectwo z różowym czy czerwonym paskiem to wywalali z egzaminu praktycznego bo oznaczało że ktos nie znał słownictwa. To tak na przyszłość jakby kiedyś sie trafił faktycznie ADR. Ja zaliczyłem pisząc w ten sposób. Jak widać w 4 punktach wszystko się zawarło;)[/b]

doli
W tym przypadku jest to cysterna więc dokument z TDT.

Nie jest powiedziane że to cysterna ADR :D

Więc nie możesz żądać protokołu z TDT.

Nie wymagamy zaświadczenia na zwalniacz ponieważ zwalniacz jest wymagany dla pojazdów z pierwszą rejestracją po 30 czerwca 1993 i DMC powyżej 16 ton a tutaj mamy równo 16 ton i 1 kwietnia 1993.

Nie wymagamy zwalniacza i ABS nie dlatego że data pierwszej rejestracji jest 1 kwietnia 1993. Od 1 stycznia 2010 wszystkie pojazdy muszą posiadać zwalniacz i ABS niezależnie od pierwszej rejestracji tylko że te pow. 16t. ALE nie wymagamy ponieważ ma DMC 16 t. A wymagamy w pojazdach pow. 16t. :D

[ Dodano: 23-08-2011, 20:08 ]

Nie wymieniajcie wogóle słowa "badanie pierwsze" bo nic takiego w przepisach nie istnieje.

Nie ma tego w pytaniu. Że jest to pojazd przed pierwszą rejestracją w RP.

Diagnosta przystępuje do badania okresowego i wykonuje czynności zgodnie z dziennikiem ustaw 155 w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych. Diagnosta sprawdza kolejno:

- Identyfikacja pojazdu

- Dodatkowe wyposażenie

- Ogumienie

- Światła

- Układ hamulcowy

- Układ kierowniczy

- Nadwozie i osprzęt

- Zagadnienia związane z ochroną środowiska: toksyczność spalin i hałas

itd.

4. Jesli wynik badania jest pozytywny diagnosta wystawia zaświadczenie z badania okresowego i pobiera opłatę zgodnie z cennikiem.

Z tym sie zgodzę co do tego konkretnego przypadku. Pamiętajmy że niewiemy czy to ADR. Tak więc? Z tym się nie zgodzę. :-D

W zaświadczeniu diagnosta powinien wpisać numer dokumentu TDT i do kiedy jest data ważności.

JAk już by miał wpisać to nr i datę wystawienia protokołu lub decyzji TDT.

A po drugie jak by był to ADR to diagnosta jeszcze prócz zaświadczenia zał. 2 również wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym BT poj. przeznaczonego do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych (zał nr 7 do 155)

I oczywiscie dochodzi badanie dodatkowe, prócz okresowego i do sprawdzenia wyposażenie ADR., ogzrewacz spalinowy, ogranicznik prędkości instalacja elektryczna itd.

ZAZNACZAM Gdyby to był ADR :D

thesperado

rszper2484, zajrzyj na skrzynkę mailową

SUOMI

rszper2484, thesperado, Sluchaj Kolego RSZPER 2484 , jezeli dostales cos od Kolegi thesperado - to zapewniam ze jest to dobry i PEWNY material, a nie jakies tam piąte przez dziesiate. Nie raz i dwa razem KIEDYS z nim toczylem zaciete dywagacje diagnostyczne z ktorych nawet prace dokorskie mozna by tworzyc. Pozdrawiam obu Kolegow Serdecznie

darkdog
Możesz mi też podesłać?

Przyjacielu czyżby Cie czekały jakieś egzaminy w TDT

thesperado

SUOMI, nie brakuję Ci tego? :)

markes30
Przyjacielu czyżby Cie czekały jakieś egzaminy w TDT

Mojego kuzyna. :D

kubica1984

Witam mnie 14 wrzesnia czeka opisówka czy mogłbym liczyc na jakies pomoce z Waszej strony. Mój email student1_1984@tlen.pl z góry dziekuję

Inka

to i ja poproszę ;)karina.mendera@gmail.com

bardzo mi zależy na poprawnej odpowiedzi odnośnie Multikara. Mąż wczoraj napisał chyba wszystko, powpisywał Dz.U a i tak nie zaliczył.

DARIO64
Mąż

Weź go pod ambicję,co to za diagnosta co się boi kolegów zapytać ,tylko ślubną wysyła . :D

darkdog
tylko ślubną wysyła .

TA po zakupy może :-P ale o takie pytani :D

Janusz1971

Do wszystkich zdających , nie rozpisujcie sie nie potrzebnie w pytaniu opisowym,wszystko trzeba najlepiej w podpunktach wypisać po kolei ,nie zagłębiać się bo potem człowiek się zapętli i koniec.Czytać ze zrozumieniem pytanie i nie wykraczać poza to o co pytają. Nie gdybać jakie to auto mogłoby być, np cysterna,adr itd tylko opisać to co wiadomo na 100% . Kiedyś w Krakowie było pytanie odnośnie badania pojazdu zasilanego gazem,do tego był protokół z UDT i wystarczyło napisać że : Nie przystępujemy do badania ponieważ klient nie posiada protokołu TDT do butli z gazem i Koniec opisu. A ekipa rozpisała się na maksa i zdał tylko 1 który tak własnie to opisał.

Wszystkim zdającym życzę powodzenia

Inka

mąż mnie nie wysyła ;) sama się tym interesuję i też mnie ciekawi jak odpowiedzieć na to pytanie. Mąż po prostu nie ma czasu na śledzenie forum :)

tak się tylko zastanawiam czy nie trzeba na opisówce napisać: wynik negatywny w takim a takim przypadku, wynik pozytywny w takim a takim i dokładnie opisać jakie przypadki.

Mąż z tego co mi mówił po wczorajszym egzaminie, to miał zbyt ubogą opisówkę...więc rozpisywać się czy nie ?

Regan55
to miał zbyt ubogą opisówkę...więc rozpisywać się czy nie ?

Myślę ze Janusz1971, dał Ci odpowiedz w tym temacie...

jacmar

Jeżeli z pytania opisowego wynika że pojazd nie spełnia warunków (przekroczona masa ,szerokość wysokość) można napisać iż wynik badania negatywny.

Ps. wczoraj zdałem w Lublinie

doli
Ps. wczoraj zdałem w Lublinie

Co miałeś za pytanie opisowe?

blakop
Jeżeli z pytania opisowego wynika że pojazd nie spełnia warunków (przekroczona masa ,szerokość wysokość) można napisać iż wynik badania negatywny.

Pod warunkiem, że nie ma wpisu w DR o odstępstwie...

Jacdiag
...więc rozpisywać się czy nie ?

oby nie w taki sposób ...

dodawanie.jpg

;D::hey

Janusz1971

Aż mnie ciary przeszły .......... :D

JANUSZ60
Aż mnie ciary przeszły

No przecież to proste ,,,

pentagram
No przecież to proste ,,,

I wszystko jasne :evil::shoot::shoot::shoot:

Regan55
oby nie w taki sposób ...

:D:D:D

drogba

brakuje jeszcze wrońskjana ..

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.