Skocz do zawartości

Zmiana Ustawy o Transporcie Drogowym i PoRD


leniwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie umieścić tutaj, bo w temacie Prawo jest nie mniej ważna dyskusja.

Odnośnie zmiany PoRD Art.4

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/4061.htm

 

A oto komentarz P. Zbigniewa Drexlera zamieszczony na news.prawodrogowe

 

Autor: Zbigniew Drexler

Coraz większe przerażenie ogarnia mnie, gdy zaznajamiam się z kolejnymi nowelizacjami Prawa o ruchu drogowy. Pomijam tu względy merytoryczne, niekiedy co najmnmiej dziwne, ale uchwalanie przepisów ułomnych pod względem prawnym i logicznym.

Tak jest też z definicją taksówki. Z dotychczasowej definicji wynika, że taksówka jest przeznaczona do przewozu za opłatą również KIEROWCY i jago bagażu. I oto w nowelizacji powtarza się ten błąd. W definicji taksówki niepotrzebnie powtarza się definicję samochodu osobowego zamieszczoną w art. 2 pkt 40.

Nowelizacja zmienia cały pkt 43, który dotyczył również taksówek bagażowych. Jaki jest ich status po nowelizacji? Czy przedtały istnieć?

"Ze moich czasów", gdy pracowałem przy tworzeniu przepisów ruchu drogowego, w ówczesnym Urzędzie Rady Ministrów działało skromne Biuro Prawne ale takich knotów nie puszczało. Dziś mamy Centra Legislacyjne produkujące coraz to nowe buble.

Oto kolejny przykład - przy stosunkowo niedawnej nowelizacji, m.in. podnoszącej prędkość na autostradach, powtórzono nielogiczny przepis art. 20 ust. 3 pkt 3 zawierający błąd logiczny i prawny, gdyż nie ma dróg dwujezdniowych o jednym pasie ruchu, a ustawa określa "pas ruchu" a nie 'pas", jak powtórzono w przepisie.

Wprowadzono wielką nowelizację "rowerową" zmieniającą dziesiątki przepisów , a pozostawiono nieegzekwowalny, bzdurny przepis o POSTOJU rowerów na chodniku.

Wracając zas do taksówki pozwolę sobie zaproponować brzmienie pkt 43 w art. 2 ustawy:

43) taksówka - samochód osobowy przeznaczony do przewozu nie więcej niż 8 i nie mniej niż 4 [brak tego warunku] pasażerów oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą.

 

http://news.prawodrogowe.pl/i404&komentarz=19564&komentarz=19564#comm19564

 

[ Dodano: 16-11-2011, 14:58 ]

"Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r."

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2011244145401.pdf

Podoba mi się szczególnie Art. 39 n. 1.

" Ustanawia się odznakę Wzorowy kierowca" coś mi to przypomina :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.