Skocz do zawartości

Pojazdy uprzywilejowane - wg Dz.U. z 2011r Nr 153 poz. 910


Arizona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie się pogubiłem po przeczytaniu Dz.U. z 2011r Nr 153 poz. 910 z dnia 26 lipca 2011 r zgłupiałem. Czy mogę na zwykłej OSKP zrobić badanie dodatkowe pojazdu samochodu osobowego Straży Pożarnej który będzie miał być używany jako uprzywilejowany. Czy dla dotknięcia pojazdu uprzywilejowanego muszę mieć dodatkowe zezwolenie? Jak ktoś mógłby mi odpowiedzieć to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załącznik nr 3 do owego Dz.U.

Chociaż najbardziej mnie przekonuje:

 

§ 6. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia badania technicznego pojazdów w stacjach kontroli pojazdów prowadzących działalność, o której mowa w art. 83 ust. 2 ustawy, nieposiadających upoważnienia wydanego na podstawie § 3 ust. 1, jeżeli:

1) w obiektach jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu lub Służby Celnej nie ma stacji kontroli pojazdów lub stacja kontroli pojazdów nie posiada uprawnienia do wykonywania badań technicznych danego rodzaju pojazdów albo

2) wykonanie badania jest uzasadnione względami służbowymi, organizacyjnymi lub ekonomicznymi.

 

 

Co ciekawe salon Ford który sprzedaje ten samochód Państwowej Straży chciał abym zrobił badanie przed rejestracją, bez dowodu rejestracyjnego... przy czym się upierał trochę... i pytanie na koniec z lekkim żalem - samochód też musi być??? :>

 

Z tego paragrafu wynika że mogę zrobić badanie. W przypadku Pogotowia Gazowego Panowie mieli pozwolenie Ministerstwa dla Uprzywilejowanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to miałyby być dodatkowe zezwolenia?

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/88/266/Pojazdy_uprzywilejowane.html

Ale czy na podstawie Art.53 ust.1 pkt. 12 mamy podstawy prawne do kontroli zezwoleń?

Jak zwykle nie jest to jasno określone, tym bardziej, że w warunkach szczegółowych nie ma takiego zapisu.

Ostatnio miałem kilka i na pytanie o zezwolenie robili Wielkie oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U. z 2011r Nr 153 poz. 910 z dnia 26 lipca 2011 r
--dziennik który wymieniłeś w cywilu jest nieobowiązujący. Jest to tylko dla SKP po linii MON-skiej. Nie widzę żadnych przeszkód abyś mógł zrobić badanie. A co do jakiegoś zezwolenia to nigdy o czymś takim nie słyszałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w nie sprawdzałem, bo pracuje na małej SKP....chlapnąłem dziobem...proszę zatem o wykasowanie moich postów, żeby nie siać zamieszania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się kupił na tym, czy pojazd spełnia warunki na uprzywilejowany, a nie na badaniu dokumentacji i zezwoleń. To jest sprawa wyłącznie właściciela pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:

1) jednostek ochrony przeciwpożarowej;

2) pogotowia ratunkowego;

3) Policji;

4) jednostki ratownictwa chemicznego;

5) Straży Granicznej;

6) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

7) Agencji Wywiadu;

8. Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

9) Służby Więziennej;

10) Biura Ochrony Rządu;

10a) kontroli skarbowej;

10b) Służby Celnej;

11) Inspekcji Transportu Drogowego;

12) jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

 

To powiedz proszę kto to zezwolenie ma sprawdzić jeśli w Art. 66, ust. 4

4. Zabrania się:

...3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;

A pojazd jest zarejestrowany np. na pana Felka X.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12) jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

 

Chodzi o ten punkt przy badaniu.Np. są Pomoce Drogowe ,które mają wlasnie takie upoważnienie i wtedy jest jeszcze uprzywilejowanym.Ps. trzeba mieć dobre wtyki aby to zalatwić,ale sam widziałem taki pojazd z niebieskimi światlami i upowaznieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mieli swoje ośrodki wczasowe

 

No to akurat chyba miał każdy większy zakład pracy 8)

 

A swoja drogą, to chyba nadal państwo w państwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj teraz to już chyba nie, rozgrabili doszczętnie ,nawet dworce ,perony, budynki itd. Banda złodziei .Gdzie te prawo. Co tu w tym kraju k...wa mać się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.