Skocz do zawartości

Odpis Faktury


wiesław

Rekomendowane odpowiedzi

przychodzi klient z prośbą o wystawienie duplikatu faktury VAT, bo oryginalną zagubił , jak postąpić ? wydrukować jeszcze raz tą oryginalną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek wystawienia faktury

 

Jeżeli oryginał faktury:

 

ulegnie zniszczeniu albo

zaginie,

 

sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia (obowiązek!) fakturę, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury. Sprzedawca nie ma prawa ani obowiązku w żaden sposób weryfikować oświadczenia nabywcy w kwestii zniszczenia albo zaginienia faktury. Ustawa nie określa terminu, w jakim duplikat powinien zostać wystawiony, powinien zatem zostać wystawiony bez zbędnej zwłoki.

http://www.vat.pl/duplikat_faktury_vat_faktury_vat_1026.php

 

 

Faktura VAT stanowi podstawowy dokument księgowy, który uprawnia do odliczenia VAT. Zdarza się, że jej oryginał nie dotrze do podatnika albo po otrzymaniu zaginie. Wówczas firma z reguły występuje do swojego kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury. Jakie konsekwencje w VAT wywołuje otrzymanie duplikatu faktury i faktury korygującej?

 

Duplikat faktury jest dokumentem, który na równi z fakturą VAT uprawnia podatnika do odliczenia kwoty VAT naliczonego w nim zawartego. Zasady wystawiania duplikatu faktury VAT określone są w § 20 rozporządzenia w spawie m.in. wystawiania faktur.

 

Jeżeli oryginał faktury:

 

• ulegnie zniszczeniu lub

 

• zaginie

 

- sprzedawca na wniosek nabywcy ma obowiązek ponownie wystawić fakturę zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury. Przepis nie określa, jaka ma być forma tego wniosku. Dlatego można przyjąć, że w sytuacji gdy nabywca zwraca się do sprzedawcy o wystawienie duplikatu faktury, dopuszczalna jest każda forma wniosku o jego wystawienie, a więc np. wysłanie listem oficjalnego pisma, przesłanie wniosku faksem czy wnioskowanie o dokument podczas rozmowy telefonicznej z kontrahentem.

Ponownie wystawiona faktura musi dodatkowo zawierać:

 

• wyraz "DUPLIKAT",

 

• datę wystawienia.

 

Duplikat faktury wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym - podobnie jak w przypadku faktury pierwotnej - oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

 

Przepisy podatkowe nie określają techniki wystawiania duplikatu faktury. Trzeba jednak pamiętać, że za duplikat faktury nie może zostać uznana kserokopia kopii faktury pierwotnej znajdująca się w posiadaniu sprzedawcy. Duplikat jest nowym dokumentem wystawionym przez sprzedawcę, który poza danymi określonymi w utraconej fakturze zawiera dodatkowe, wymienione wcześniej elementy, tj. datę wystawienia duplikatu oraz oznaczenie "DUPLIKAT".

Czy sprzedawca może odmówić wystawienia duplikatu faktury

 

Sprzedawca (wystawca faktury) nie może odmówić wystawienia duplikatu faktury, jeśli nabywca wystąpił z takim wnioskiem. Obowiązek wystawienia faktury VAT, która potwierdza sprzedaż dokonaną przez podatnika VAT, wynika z art. 106 ust. 1 ustawy, przy czym na podstawie upoważnienia zawartego w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy obowiązek ten dotyczy:

 

• faktury oznaczonej jako "Faktura VAT", o której mowa w § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur,

 

• faktury korygującej, o której mowa w § 13 i 14 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur,

 

• duplikatu faktury (lub faktury korygującej), o którym mowa w § 20 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur.

 

Dlatego co do zasady w przypadku zaginięcia lub zniszczenia faktury sprzedawca ma obowiązek wystawić duplikat faktury. Przepisy podatkowe nie przyznają sprzedawcy prawa ani nie nakładają obowiązku weryfikowania zasadności wniosku nabywcy o wystawienie duplikatu. Nie ograniczają również liczby wystawianych duplikatów. Oznacza to, że sprzedawca nie może odmówić nabywcy wystawienia duplikatu faktury pierwotnej, nawet jeśli wcześniej był on już wystawiany kilkakrotnie.

 

WAŻNE!

 

Sprzedawca nie może odmówić nabywcy wystawienia duplikatu faktury pierwotnej.

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/107102,Termin-odliczenia-VAT-z-duplikatu-faktury.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze raz wystawić fakturę i dopisać np. ręcznie "duplikat wystawiony dnia....".

Moze być i tak ale ja w programie XXX itp.mam mozliwośc wystawic ponownie z napisem duplikat oraz datą ponownego wystawienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze być i tak ale ja w programie XXX itp.mam mozliwośc wystawic ponownie z napisem duplikat oraz datą ponownego wystawienia...

 

My też tak mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w programie XXX itp.mam mozliwośc wystawic ponownie z napisem duplikat oraz datą ponownego wystawienia...

Jeżeli mówisz o programie słonecznym, to może mógłbyś wytłumaczyć mi jak to zrobić, ponieważ próbowałem i nijak mi to nie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.