Skocz do zawartości
laisar

Ograniczenie liczby "punktów świetlnych"?

Rekomendowane odpowiedzi

laisar

Jak w tytule - istnieje coś takiego? Czy każde z wymaganych i dopuszczalnych świateł może być osobną lampą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
darkdog

DZ.U 155 Załacznik Nr. 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź

Raczej Dz.U 32 zał nr.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
darkdog

oczywiście pomyliłem się :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
laisar

Dzięki.

 

 

No to teraz policzymy - światła, które zawsze można umieścić z przodu samochodu o szerokości nie większej niż 2 m, nie licząc kierunkowskazów:

 

a) drogowe: 2 lub 4, lub 6 jeżeli 4 są chowane - wtedy dodatkowe 2 służą wyłącznie do sygnalizacji;

 

b) mijania: 2;

 

c) pozycyjne przednie: 2;

 

d) przeciwmgłowe przednie: 2;

 

e) postojowe: 2 - tylko jeżeli są w sumie 4 (drugie 2 muszą być wtedy z tyłu);

 

f) światło do jazdy dziennej: 2.

 

 

Wychodzi maksymalnie 12, 14, lub 16. (Czyli 6, 7 lub 8 na stronę i mają być symetryczne).

 

Z tego obowiązkowych jest minimum 6: a, b i c.

 

Wszystko się zgadza?

 

 

 

A wyjaśniając: kolega z innego forum twierdzi, że "punktów świetlnych" może być niby maksymalnie 6 - więc niektóre z powyższych muszą być zespolone, połączone lub sprzężone (nie mogą być osobne i jednofunkcyjne). I wywodzi to z tych samych przepisów, ale ja nijak tam tego nie widzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
Wszystko się zgadza?

przegapiłeś światła obrysowe 2 szt

§ 12. 1. 15)

(rozmieszczenie lp 15 z tabeli )

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
laisar

W większości przypadków osobówek to raczej § 12. 3. 9) (; ale fakt - przegapiłem.

 

...Co nie zmienia postaci rzeczy (a nawet jeszcze bardziej powiększa problem), że dalej nie widzę przeciwwskazań - przynajmniej wg tego rozporządzenia, bo może jest takie ograniczenie gdzieś indziej? - żeby każde światło było osobną lampą i było ich więcej niż 6.

 

(Jak np w tym autobusie: http://autoalmanach.ch/picts/album/solaris-bus-(pologne)--3064.jpg - a zasadniczo one nie są też pojazdami specjalnymi, prawda?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
abcs

Ja nie wiem co to jest "punkt świetlny" :-( Przed laty był zapis w warunkach technicznych, że pojazd może mieć z przodu maksymalnie 3 pary reflektorów. Przy czym reflektor to mogło być światło p-mgielne, drogowe, mijania lub dodatkowe tzw. dalekosiężne. Ale to już dawno nie obowiązuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adam1501
żeby każde światło było osobną lampą i było ich więcej niż 6

Zapewne chodzi Ci tutaj o zapis w Dz.U.32 poz 262 ze zmianami, załącznik nr 6 "...§ 1. 1. Zespół dwóch niezależnych lub zgrupowanych świateł, takich samych lub różnych, lecz o jednakowym przeznaczeniu i jednakowej barwy, uważa się za jedno światło, jeżeli rzut ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę poprzeczną zajmuje co najmniej 60% powierzchni najmniejszego prostokąta opisanego na rzutach tych powierzchni świetlnych oraz pod warunkiem, że światła te zostały homologowane jako światło typu D (zgodnie z oznaczeniem homologacyjnym); nie stosuje się do świateł drogowych, świateł mijania i świateł przeciwmgłowych przednich..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
laisar

No ale to jest sytuacja odwrotna: nie ograniczenie, tylko - ewentualne - zwiększenie możliwej liczby świateł...

 

 

@abcs: I pewnie o to chodziło - dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.